Про газ для ОСББ за цінами як для населення
- Основа
- 8 січ. 2022 р.
- Читати 3 хв
Оновлено: 4 черв. 2022 р.
За підтримки Уряду Нафтогаз України оголосив ціну газу для котелень ОСББ у січні 2022 року на рівні 53,190 грн/м3 (як для підприємств). Тарифи на газ для населення міста Львова та Львівської області в січні 2022 у ТОВ “Львівгаз збут” становлять 7,99 грн. за 1 м³, з ПДВ. У “Службі комфорту споживачів” знають, як ОСББ платити за газ для своїх котелень у майже 7 раз дешевше. Це ж стосується оплати за холодну та гарячу воду, теплову та електричну енергію, комунальні послуги.
Щоб переконатися, що об’єднання оплачує холодну та гарячу воду, теплову та електричну енергію, природний газ, комунальні послуги за цінами (тарифами), встановленими для населення, крім частини таких послуг, що оплачуються власниками нежитлових приміщень, прочитайте частину 7 статті 22 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”.
Цей закон, також, передбачає, що:
- об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об’єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна;
- основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують … сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань;
- об’єднання за рішенням загальних зборів має право: … виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг;
- питання самостійного забезпечення об’єднанням експлуатації та утримання багатоквартирного будинку та користування спільним майном у такому будинку регулюються Господарським кодексом України в частині господарчого забезпечення діяльності негосподарюючих суб’єктів.
Отже законодавчо встановлено, що ОСББ є негосподарюючим суб'єктом, яке у відносинах з надавачами комунальних послуг та постачальниками енергоресурсів діє від імені співвласників будинку (колективним споживачем або повіреним), які і є фактичними споживачами. Крім того діє імперативний припис Закону, що ціни на природний газ для ОСББ встановлюються на рівні як для населення.
У зв'язку з наведеним, вважаємо, що порядок постачання та оплати ОСББ природного газу (в т.ч. й ціна) фактично регулюються умовами Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, який затверджено постановою НКРЕКП від. 30.09.2015р. №2500. Тому що, газ фактично споживало не ОСББ, як юридична особа, а мешканці будинку - власники квартир та співвласники теплового пункту (котельні) для своїх потреб. Об'єднання лише діяло від імені співвласників, як цього вимагає Закон.
У цій статті ми повідомили вас про основні моменти на які треба спиратися у переговорах чи спорі з державним нафтогазом чи приватними газзбутами про постачання газу для ОСББ за цінами як для населення. Для отримання фахової допомоги звертайтеся до юристів та адвокатів Служби комфорту споживачів.
Оновлення від 11.01.2022р.
Наші колеги звертають увагу, що ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» для ОСББ, які мають власні котельні пропонує газ за довгостроковими (трирічними) контрактами по ціні наближеній до ціни населення (по 7583,89 грн/тис. куб).
Однак, додаткові умови, які компанія виставляє дискримінують споживачів – користувачів дахових котелень (спільних для всіх мешканців будинку) у порівняні з індивідуальним опаленням. Наприклад:
- «акційна ціна» діє лише до 31.05.22р. – надалі від 29 105,98 грн в грудні 2022р. до - по формулі як для підприємств;
- додаткові, не передбачені контрактом обсяги споживання вже будуть коштувати не 7 грн., а 50 чи 80 (залежно від добових цін ринку);
- 70% попередньої оплати протягом місяця споживання;
- щоб укласти договір ОСББ має надати безвідкличну безумовну банківську гарантію або тристоронній договір про договірне списання з рахунку споживача між споживачем, постачальником та банком; щоб не давати гарантії – 100% передоплата до початку місяця поставки;
- умови комерційної пропозиції не розповсюджуються на управляючі компанії, які як і ОСББ використовують котельні для опалення будинків тощо.
А найголовнішим є те, що під виглядом турботи про споживача чи боротьби з КОВІД-19 Уряд і державна група Нафтогаз ігнорують вимоги закону, прив’язуючи споживачів до державного монополіста. Нагадаємо, що шкода, заподіяна порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема, зловживанням монопольним (домінуючим) становищем, відшкодовується особою, що вчинила порушення, у подвійному розмірі завданої шкоди.
На нашу думку фраза «об’єднання оплачує холодну та гарячу воду, теплову та електричну енергію, природний газ, комунальні послуги за цінами (тарифами), встановленими для населення» означає, що умови поставки повинні бути такими як і для населення, тому що кінцевими користувачами газу є населення.
По суті, комунальні підприємства нині заходять у борги перед НАК «Нафтогаз України». «Нафтогаз» по-хитрому укладав договори поставок природного газу, визначаючи помісячні обсяги його споживання для підприємств теплопостачання, — він узяв за основу цифри за останні три роки. Але останні три роки, наприклад, жовтень і грудень, були трохи теплішими, ніж нинішнього року. І вийшло так, що підприємства спожили більше природного газу. І в НАК запропонували: усе спожите понад установлені обсяги рахувати за комерційною ціною. У жовтні вона становила 29 грн за кубометр, а в грудні — ледь не 70».