Нечесна комерційна практика і споживачі
- Owner
- 19 лип. 2022 р.
- Читати 5 хв
Україна прагне стати повноправним членом ЄС, тому європейські норми повинні домінувати у всіх сферах суспільного життя, в тому числі, - й у галузі захисту прав споживачів. Що таке «The Omnibus Directive» ми розповіли у матеріалі «Захист прав споживачів в Україні за нормами Європейського Союзу». В цій частині коротко розповімо про недобросовісні комерційні практики між бізнесом і споживачем, які заборонені в Європейському Союзі, а отже, - в Україні.
РЕЗЮМЕ:
ЯКА МЕТА ДИРЕКТИВИ?
Директива 2005/29/EC :
визначає недобросовісні комерційні практики між бізнесом і споживачем, які заборонені в Європейському Союзі (ЄС);
застосовується до будь-якої дії чи бездіяльності, безпосередньо пов’язаної з просуванням, продажем або постачанням продукту * продавцем споживачам * із захистом економічних інтересів споживачів до, під час і після здійснення комерційної операції;
забезпечує однаковий рівень захисту для всіх споживачів, незалежно від місця купівлі чи продажу в ЄС.
Директива (ЄС) 2019/2161 вносить зміни до Директиви 2005/29/ЄС щодо кращого виконання та модернізації правил ЄС щодо захисту споживачів, враховуючи нові події на ринку, зокрема онлайн-маркетингу.
Певні споживачі користуються вищим рівнем захисту через їх особливу вразливість до практики чи продукту, їхній вік (діти чи люди похилого віку), їхню наївність або розумову чи фізичну ваду.
КЛЮЧОВІ МОМЕНТИ
Нечесною комерційною практикою є така, яка:
суперечать вимогам професійної обачності * ; і
можуть суттєво спотворити купівельну поведінку середнього споживача.
Певні споживачі користуються вищим рівнем захисту через їх особливу вразливість до практики чи продукту, їхній вік (діти чи люди похилого віку), їхню наївність або розумову чи фізичну ваду.
Директива 2005/29/EC розрізняє дві категорії комерційної практики, яка є несправедливою, якщо спонукає пересічного споживача прийняти рішення про покупку, яке він би не прийняв інакше: комерційна практика, що вводить в оману (через дії чи бездіяльність) та агресивна комерційна практика.
Крім того, Додаток I до Директиви 2005/29/EC містить перелік практик, які заборонені за будь-яких обставин («чорний список»).
Комерційна практика, що вводить в оману
Дії, що вводять в оману
Практика вводить в оману, якщо вона містить неправдиву або неправдиву інформацію або може ввести в оману звичайного споживача, навіть якщо інформація може бути правильною, і змусити його прийняти рішення про покупку, яке б він не прийняв інакше. Приклади таких дій включають неправдиву або оманливу інформацію щодо:
наявність або характер продукту;
основні характеристики продукту (його наявність, переваги, ризики, склад, географічне походження, очікувані результати від його використання тощо);
обсяг зобов'язань трейдера (у кодексах поведінки, які трейдер погодився дотримуватися);
ціна або наявність певної цінової переваги;
необхідність обслуговування або ремонту.
Директива (ЄС) 2019/2161 про внесення змін запроваджує спеціальне правило, яке стосується оманливого маркетингу товарів як ідентичних, коли насправді їхній склад значно відрізняється в різних державах-членах (це часто називають «подвійною якістю» товарів).
Оманливі пропуски
Практика також вводить в оману, якщо суттєва інформація, необхідна пересічному споживачеві для прийняття обґрунтованого рішення про покупку, пропускається або надається нечітко, незрозуміло, неоднозначно чи несвоєчасно та може змусити споживача прийняти рішення про покупку, яке він не прийняв би інакше.
Директива 2005/29/ЄС містить загальний перелік інформації, яка повинна розглядатися як суттєва, наприклад ціна та основні характеристики продукту. Директива (ЄС) 2019/2161, що вносить зміни, містить додаткові вимоги до онлайн-продажів, наприклад, зобов’язання для онлайн-ринків * інформувати споживачів про основні критерії визначення рейтингу * пропозицій, наданих у відповідь на пошуковий запит, і зобов’язання інформувати, чи і як перевіряється достовірність відгуків споживачів .
Агресивна комерційна практика
Рішення про покупку споживач повинен приймати вільно. Практика є агресивною та несправедливою, якщо шляхом переслідувань, примусу або неправомірного впливу * вона значно погіршує свободу вибору середнього споживача та змушує його прийняти рішення про покупку, яке б воно не прийняло інакше.
Щоб визначити, чи є комерційна практика агресивною, необхідно взяти до уваги кілька елементів. До них належать:
характер, місце та тривалість практики;
можливе використання погрозливої або образливої лексики чи поведінки;
використання продавцем будь-якої конкретної обставини такої серйозності (наприклад, смерть або серйозна хвороба), щоб погіршити судження споживача, щоб вплинути на його рішення щодо продукту;
будь-які непропорційні, позадоговірні умови, накладені на споживача, який бажає реалізувати свої договірні права (наприклад, розірвання або зміна договору).
Додаток I до Директиви 2005/29/EC містить перелік із 35 комерційних практик, які вважаються несправедливими за будь-яких обставин.
У ЄС заборонено перепродаж квитків, які трейдер придбав за допомогою автоматизованих засобів (відомих як боти).
Практики, заборонені за будь-яких обставин («чорний список»)
Директива 2005/29/EC містить перелік комерційних практик, які заборонені за будь-яких обставин. Директива (ЄС) 2019/2161, що вносить зміни, додала до списку кілька додаткових практик, які забороняють публікацію фальшивих відгуків споживачів, приховану рекламу в результатах пошуку та перепродаж квитків, які трейдер придбав за допомогою автоматизованих засобів (відомих як боти).
Відшкодування та штрафи
Директива (ЄС) 2019/2161 , що вносить зміни , додає вимогу до держав-членів гарантувати, що споживачі мають право на індивідуальні засоби правового захисту (наприклад, компенсацію, зниження ціни тощо), якщо вони зазнають шкоди внаслідок недобросовісної комерційної практики.
Держави-члени ЄС повинні запровадити ефективні, пропорційні та переконливі санкції для покарання торговців, які порушують національні правила щодо недобросовісної комерційної практики.
Директива (ЄС) 2019/2161 про внесення змін запроваджує критерії, які слід застосовувати під час накладення штрафів. Він вимагає від держав-членів передбачити штрафи у розмірі щонайменше 4% від обороту торговця або 2 млн євро, якщо інформація про оборот недоступна у випадках, коли національні органи кількох країн спільно працюють над великими транскордонними порушеннями, що впливають на споживачів у кількох країнах держав-членів.
Керівний документ
У 2021 році Європейська Комісія випустила оновлену інструкцію щодо впровадження та застосування Директиви 2005/29/EC. У ньому пояснюються ключові концепції та правила, а також наводяться практичні приклади, взяті з прецедентного права Суду Європейського Союзу та національних судів та адміністрацій, щоб полегшити виконання національним органам влади та забезпечити більшу правову визначеність для торговців. Керівництво охоплює поправки, внесені Директивою (ЄС) 2019/2161.
ВІД КОЛИ ДИРЕКТИВА ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ?
Директива 2005/29/EC повинна була стати законом у державах-членах до 12 червня 2007 року. Держави-члени повинні були застосувати правила директиви до 12 грудня 2007 року.
Директива (ЄС) 2019/2161 про внесення змін мала стати законом у державах-членах до 28 листопада 2021 року. Держави-члени повинні застосовувати правила директиви з 28 травня 2022 року.
ФОН
Для отримання додаткової інформації див.
Директива про недобросовісну комерційну практику (Європейська комісія)
Інформаційна довідка – Нова угода: які переваги я отримаю як споживач? (Європейська комісія).
КЛЮЧОВІ ТЕРМІНИ
Продукт. Будь-який товар або послуга, включаючи нерухоме майно, цифрові послуги та цифровий контент.
Споживач. Особа, яка в рамках комерційної практики, охопленої Директивою 2005/29/EC, діє з метою, що не відноситься до її торгівлі, бізнесу, ремесла або професії.
Професійна старанність. Стандарт особливих навичок і обережності, які торговець, як можна обґрунтовано очікувати, застосовуватиме до споживачів, що відповідає чесній ринковій практиці та/або загальному принципу добросовісності у сфері діяльності торговця.
Інтернет-ринок. Послуга з використанням програмного забезпечення, включаючи веб-сайт, частину веб-сайту або додаток, керована торговцем або від його імені, що дозволяє споживачам укладати дистанційні контракти з іншими торговцями або споживачами.
Рейтинг. Відносна видатність, яка приділяється продуктам, представленим, організованим чи повідомленим продавцем, незалежно від технологічних засобів, які використовуються для такої презентації, організації чи спілкування.
Надмірний вплив. Використання позиції влади по відношенню до споживача для здійснення тиску, навіть без застосування або погрози застосування фізичної сили, у спосіб, який значно обмежує здатність споживача прийняти обґрунтоване рішення.
ОСНОВНИЙ ДОКУМЕНТ
Директива 2005/29/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 11 травня 2005 р. щодо недобросовісної комерційної практики між підприємствами та споживачами на внутрішньому ринку та внесення змін до Директиви Ради 84/450/ЄЕС, Директив 97/7/ЄС, 98/ 27/EC та 2002/65/EC Європейського Парламенту та Ради та Регламент (EC) № 2006/2004 Європейського Парламенту та Ради («Директива про недобросовісну комерційну практику») (ОВ L 149, 11.6.2005). , стор. 22–39).
Послідовні поправки до Директиви 2005/29/ЄС були включені в оригінальний текст. Ця консолідована версія має лише документальне значення.
ПОВ'ЯЗАНІ ДОКУМЕНТИ
Повідомлення Комісії до Європейського парламенту, Ради та Європейського економічного та соціального комітету – Нова угода для споживачів ( COM(2018) 183 final , 11.4.2018).
Регламент (ЄС) 2017/2394 Європейського Парламенту та Ради від 12 грудня 2017 року про співпрацю між національними органами, відповідальними за дотримання законодавства про захист прав споживачів, та про скасування Регламенту (ЄС) № 2006/2004 (ОВ L 345, 27.12.2017). , стор. 1–26). Див . консолідовану версію .
Повідомлення Комісії – Керівництво щодо тлумачення та застосування Директиви 2005/29/ЄС Європейського Парламенту та Ради щодо недобросовісної комерційної практики між підприємствами та споживачами на внутрішньому ринку (ОВ C 526, 29.12.2021, с. 1– 129).
Comments