Захист прав споживачів в Україні за нормами Європейського Союзу.
- Owner
- 19 лип. 2022 р.
- Читати 2 хв
Україна прагне стати повноправним членом ЄС, тому європейські норми повинні домінувати у всіх сферах суспільного життя, в тому числі, - й у галузі захисту прав споживачів. Тут основним нормативним актом Європейського Союзу є, так звана, «The Omnibus Directive» (Директива (ЄС) 2019/2161 ), або «Директива про забезпечення виконання та модернізацію» — це нова директива про захист прав споживачів, яка набула чинності 7 січня 2020 року.
Країни-члени ЄС мають імплементувати нову Директиву у свої національні закони до 28 листопада 2021 року та ввести її в дію в національному законодавстві до 28 травня 2022 року. Наприклад, Румунія транспонувала Омнібусну директиву (Директива (ЄС) 2019/2161) до національного законодавства Румунії через надзвичайний урядовий ордонанс №58/2022, який набрав чинності 28 травня 2022 року (EGO 58).
ЩО ТАКЕ OMNIBUS DIRECTIVE?
Омнібусна директива ЄС вносить зміни до чотирьох директив щодо захисту споживачів:
The Omnibus Directive розширює сферу дії поточної системи прав споживачів, яка охоплює фізичні товари та послуги, а також стосується цифрових товарів, контенту та послуг від компаній B2C.
B2C (Business-to-consumer, укр. Бізнес для Споживача , вимовляється - "бі ту сі") - термін, що позначає комерційні взаємини між організацією (Business) і приватними особами, так званими "кінцевими" споживачами (consumer); також форма електронної торгівлі , мета якої - прямі продажі для споживача (кінцевого споживача, фізичної особи). Метою B2C є зробити діяльність організації більш прозорою та полегшити роботу з «кінцевим» споживачем.
Нова Директива є частиною ініціативи ЄС «Нова угода для споживачів», яка спрямована на розширення законів про захист прав споживачів у ЄС і забезпечення відповідності законодавства змінам на ринку.
Нова угода набула чинності 11 квітня 2018 року та складається з таких елементів:
За «Новим курсом» були прийняті Директива Омнібус і Директива (ЄС) 2020/1828.
ЯК ДИРЕКТИВА ЗМІНЮЄ ПРАВА СПОЖИВАЧІВ?
Директива поширює традиційні права споживачів на всі цифрові транзакції під час купівлі товарів, послуг і контенту онлайн. Це включає право відмовитися від транзакції протягом 14 днів і право отримати важливу переддоговірну інформацію. Це також означає, що сучасні цифрові проблеми, такі як фальшиві онлайн-огляди (фейкові відгуки, штучно накручена кількість переглядів контенту тощо), підпадають під положення про захист прав споживачів.
Винятком із цього правила є споживач, який пропонує особисті дані, які надаються відповідно до юридичного зобов’язання або обробляються лише для створення відповідного цифрового вмісту.
Загалом підвищення прозорості цифрових ринків має на меті допомогти споживачам приймати кращі та більш обґрунтовані рішення про покупку.
Comments