top of page

Газ в кіловатах, а не кубометрах. Що це означає для споживача?

  • Основа
  • 11 лют. 2022 р.
  • Читати 2 хв

Усі звикли, що кількість спожитого природного газу обраховується в метрах кубічних. Рахувати об’єм сконструйовані усі лічильники, норми споживання для побутових споживачів помешкання яких не обладнані приладами обліку блакитного палива, теж, затверджені в метрах кубічних.


У 2019 році споживачі газу стикнулися з дописуванням кубів в своїх квитанціях. Газовики називали це приведенням об`єму природного газу до стандартних умов при формуванні рахунку за газ. А НКРЕ КП та Антимонопольний комітет вважали «подвійним нарахуванням» та незаконними «температурними коефіцієнтами». Більшість споживачів обурювалося і не платило різниці, бо не розуміли на чиєму боці правда.


В результаті цього протистояння НКРЕ КП офіційно заборонило газорозподільним підприємствам з 2021 року застосовувати стандартні умови у відносинах з побутовими споживачами. А Верховний Суд запевнив, що держава взяла на себе питання врегулювання заборгованості побутових споживачів у розмірі вартості обсягів приведення обсягів споживання до стандартних умов.


Простими словами: за нараховані з жовтня 2019 по 2020 рік «температурні коефіцієнти» облгазам заплатять з Державного бюджету, тобто – за рахунок усіх платників податків.


Але це ще не кінець історії. Спірні «температурні коефіцієнти» повертаються до побутових споживачів газу з 1 травня 2022 року. Проте, тепер їх називають «обліком та розрахунками за обсягом газу в одиницях енергії» і впроваджують за підтримки Верховної Ради України на рівні закону.


Ситуація підозріла тому що:

  • У 2019 році вся «государева рать» була проти стандартних умов через непрозорість визначення «температурних коефіцієнтів», а тепер цих проблем, ніби, не існує.

  • У 2022 році, на додачу до стандартних умов, для споживача ввели ще одне невідоме у вигляді «середньозваженого значення вищої теплоти згоряння газу» за певний період, що визначається в певній точці (ділянці) газопроводу через аналіз компонентного складу проби природного газу.

Виходить НКРЕКП та АМК, штрафуючи газовиків, та відміняючи стандартні умови протягом 2019 – 2021 років грубо помилялися? Запитання вважаємо риторичним.


Але, щоб не бути однобоким, пропонуємо послухати тих хто підтримує впровадження розрахунків за спожитий природний газ в енергетичних одиницях.


Comments


Пост: Blog2_Post
bottom of page