top of page

АМКУ оштрафував АТ «Львівгаз» за вимогу погодити з ним проект будинкових мереж. Чому це важливо?

  • Owner
  • 26 жовт. 2023 р.
  • Читати 3 хв

Адміністративна колегія Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України 24 жовтня 2023 року ухвалила рішення, яким визнала дії АТ «Львівгаз» порушенням законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з приєднання об’єкта замовника до газорозподільної системи.


Під час розгляду справи Відділення встановило, що АТ «Львівгаз» у період з січня 2020 року до квітня 2023 року встановлювало замовникам послуги приєднання об’єкта до газорозподільної системи додаткову умову, а саме: погодити проєкт на внутрішні системи газопостачання з газорозподільним підприємством, в той час як, технічними умовами приєднання точка вимірювання (місце встановлення комерційного вузла обліку) визначена в газових мережах зовнішнього газопостачання, що не передбачено чинним законодавством України.


Абзацом другим пункту 8 глави 2 розділу V Кодексу газорозподільних систем, встановлено, що якщо технічними умовами приєднання точка вимірювання (місце встановлення комерційного вузла обліку) буде визначена в газових мережах внутрішнього газопостачання, проєкт внутрішнього газопостачання має передбачати заходи з організації вузла обліку та кошторисну частину щодо реалізації цих заходів, а сам проєкт внутрішнього газопостачання в частині організації вузла обліку та кошторису затрат на організацію вузла обліку має бути погоджений з Оператором ГРМ. Погодження здійснюється Оператором ГРМ у строк, що не перевищує 15 днів, або у цей самий строк надається (у разі наявності) вичерпний перелік зауважень.

Оскільки у технічних умовах передбачено встановлення вузла обліку газу в газових мережах зовнішнього газопостачання, тому погодження проєкту внутрішнього газопостачання Оператором ГРМ не потрібне.

Оскільки у технічних умовах передбачено встановлення вузла обліку газу в газових мережах зовнішнього газопостачання, тому погодження проєкту внутрішнього газопостачання Оператором ГРМ не потрібне.


Дії Товариства кваліфіковано за частиною першою статті 13 та пунктом 2 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку. За вчинене порушення на АТ «Львівгаз» накладено штраф у розмірі 68 000 гривень.



Думка спеціалістів "Служби комфорту споживачів".

Дане рішення Антимонопольного комітету є ще одним підтвердженням усталеної позиції цього контролюючого органу, що експлуатуючі організації, які видали Технічні умови на підключення (приєднання) до їх мереж, не наділені правом погоджувати розроблені проекти на відповідність до вимог ТУ. Це виключна відповідальність Замовника і Проектанта (проектної організації.


Більше того, відповідально стверджуємо, що експлуатуючі організації, такі як Оператор ГРМ чи Оператор систем розподілу немають законного права вимагати, щоб їх представник брав участь у прийнятті до експлуатації внутрішніх мереж будинку.


Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обʼєктів здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

При цьому, іншого порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обʼєктів, у тому числі внутрішніх інженерних мереж окремо від обʼєкта будівництва, законодавством не передбачено.

Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обʼєктів, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 N° 461 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. N° 750) (далі - Порядок).


Відповідно до п. 9 Порядку, на обʼєкті повинні бути виконані всі передбачені проектною документацією згідно з будівельними нормами, стандартами і правилами роботи, а також змонтоване і випробуване обладнання з дотриманням таких особливостей:

  • житлові будинки, побудовані за кошти юридичних і фізичних осіб, можуть прийматися в експлуатацію без виконання внутрішніх опоряджувальних робіт у квартирах та вбудовано-прибудованих приміщеннях, які не впливають на експлуатацію будинків, якщо це обумовлено договором, за умови відповідності їх санітарним, протипожежним і технічним вимогам.

Перелік внутрішніх опоряджувальних робіт, без виконання яких можливе прийняття в експлуатацію житлових будинків, визначається Мінрегіоном;

  • житлові будинки, в яких є побудовані за кошти державного та місцевих бюджетів квартири, що призначені, зокрема, для соціально незахищених верств населення (інвалідів, ветеранів війни, багатодітних сімей, громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших), приймаються в експлуатацію умови виконання y повному обсязі внутрішніх опоряджувальних робіт в таких квартирах; багатоквартирні житлові будинки приймаються в експлуатацію за умови дотримання вимог державних будівельних норм щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення;

  • на обʼєкті виробничого призначення, на якому встановлено технологічне обладнання, повинні бути проведені пусконалагоджувальні роботи згідно з технологічним регламентом, передбаченим проектом будівництва, створено безпечні умови для роботи виробничого персоналу та перебування людей відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, пожежної та техногенної безпеки, екологічних; санітарних норм.


При цьому, іншого порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обʼєктів, у тому числі внутрішніх інженерних мереж окремо від обʼєкта будівництва, законодавством не передбачено.



Comentários


Пост: Blog2_Post
bottom of page