top of page
  • Owner

Хто кому має платити за експлуатацію мереж (газових, електричних, каналізаційних): власник майна експлуатуючій організації, чи навпаки?

Оновлено: 9 трав.

За експлуатацію мереж  зобов'язана заплатити власнику організація, яка використовує (а по суті - орендує) їх у процесі своєї виробничої діяльності.
Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

Якщо ви брали пайову участь у будівництві газорозподільних мереж або електричних, чи інших, комунікацій до свого житлового кварталу, то напевно, що задумувалися над таким: “Якщо ми платимо за транспортування газу (електроенергії) системою, яку ми побудували, то, будьте добрі, платіть нам за користування нею!”. Але чи вірні такі думки з юридичної точки зору?


Спробуємо пояснити на прикладі газорозподільних систем.


За експлуатацію мереж зобов'язана заплатити власнику організація, яка використовує (а по суті - орендує) їх у процесі своєї виробничої діяльності.

“Національний оператор демонструє якісні показники роботи - зокрема щодо розрахунків з державою та партнерами, чого не робили попередні оператори. За перше півріччя 2023 року на користь держави «ГАЗМЕРЕЖІ» сплатили 25 млн грн за експлуатацію державних газорозподільних систем та їх складових.”, - йдеться у повідомленні за 29 вересня 2023 на сайті Міністерства енергетики України.


Здавалося б, добра новина для решти власників мереж (територіальних громад, підприємств та звичайних фізичних осіб, які співфінасували будівництво): оскільки ГАЗМЕРЕЖІ платить державі, то буде так чинити і щодо інших.


Не спішіть з висновками: Хто кому має платити за експлуатацію мереж?


Між Міністерством енергетики України та ТОВ “Газорозподільні мережі України” укладені договори відповідно до примірного договору експлуатації газорозподільних систем або їх складових, який затверджено постановою КМ від 21 лютого 2017 р. №95. Тут Кабінет Міністрів України встановив (див. п. 15), що:


“Оператор щороку здійснює відрахування плати за надане відповідно до цього договору в експлуатацію майно, що належить державі та обліковується на балансі оператора, у розмірі 10 (десяти) відсотків його залишкової балансової вартості.”.


Але цей примірний договір стосується лише державних газорозподільних мереж.

Умови договорів з іншими власниками затвердив Регулятор (НКРЕКП) як частину “Кодексу Газорозподільних систем” . Пункт 2 глави 1 розділу ІІ цього документу передбачає таке:


“2. Власники газової мережі, яка згідно з розділом ІІ цього Кодексу кваліфікується як газорозподільна система (крім газорозподільної системи, що відноситься до державного майна), що не є Операторами ГРМ, та Оператор ГРМ, до мереж якого підключені належні власникам газорозподільні системи (або на території ліцензованої діяльності якого знаходяться споживачі, підключені до цих газорозподільних систем), зобов’язані укласти договір про експлуатацію таких газорозподільних систем, або договір господарського відання чи користування з передачею газорозподільних систем на баланс Оператору ГРМ, або оформити передачу належних власникам газорозподільних систем у власність зазначеному Оператору ГРМ (у тому числі шляхом купівлі-продажу).


Договори експлуатації, господарського відання та користування укладаються за формами, визначеними у додатках 3-5 цього Кодексу (крім газових мереж, що є державним майном).”.


Зокрема, у додатком 3 є примірний договір на експлуатацію складових газорозподільної системи. Саме тут нас чекає “сюрприз” (див. розділ ІІ):


“Замовник (прим. тобто власник газопроводу) сплачує Виконавцю вартість послуг (робіт) з експлуатації об'єкта Замовника, визначену в пункті 1 цього розділу, на поточний рахунок Виконавця з урахуванням податку на додану вартість в такому порядку:”.


Якщо ви здивовані таким різним регулюванням плати за експлуатацію в залежності від форми власності, то час згадати про положення частини 4 статті 13 Конституції України:


“Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом”.


Але, здається, що "державні мужі" забобонні, тому не читали змісту статті 13 Основного Закону України.


То, яка ж відповідь на питання заголовку статті?

Хто кому має платити за експлуатацію мереж (газових, електричних, каналізаційних): власник майна експлуатуючій організації, чи навпаки?


Наша відповідь однозначна: За експлуатацію мереж зобов'язана заплатити власнику організація, яка використовує (а по суті - орендує) їх у процесі своєї виробничої діяльності.


В межах цієї публікації не будемо заглиблюватися в юридичні тонкощі аргументації. А до опонентів маємо лише одне питання: “Ви ж не скажете, що віддавши будь-яке своє майно чужій людині для використання за призначенням, - ще й зобов'язані за це їй заплатити? Здоровий глузд підказує протилежне. Правда?”.


Енергетичні (як газові так і електричні) мережі по своїй економічній суті нічим не відрізняються від інших речей. Хтось їх виготовляє; хтось є власником; а хтось використовує за призначенням. І якщо той, хто використовує за призначенням (добуває корисні властивості речі) не є власником, то має обов'язок сплатити власнику ренту. Незалежно від того як цю ренту назвати: орендна плата, плату за надане в експлуатацію майно; плата за користування надрами тощо.


Сподіваємося, що прочитання цього матеріалу було цікавим і корисним. Пишіть нам, коментуйте, висловлюйте свої думки і аргументуйте. Або звертайтеся за допомогою чи консультацією до фахівців проєкту “Сервіс комфорту споживачів”.

Пост: Blog2_Post
bottom of page