top of page
  • Owner

Гарантії походження: механізм, який допомагає "зеленій" енергетиці знайти своїх відповідальних споживачів

Для чого потрібні "Гарантії походження" електроенерії

Правила Європейського Союзу та Енергетичного Співтовариства спонукають споживачів (в першу чергу, виробників продукції) надавати перевагу "чистій", тобто, вуглецево-нейтральній енергії. Механізм працює просто і прагматично - через запровадження для товарів ввезених до ЄС, так званого, Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM). Якщо коротко, CBAM – це спеціальне регулювання імпорту в ЄС окремих товарів, виробництво яких пов’язане зі значними викидами парникових газів (вуглецевоємних товарів). Чим менше вуглецю у собівартості товарів - тим менше потрібно буде платити CBAM. "Гарантії походження" (GO) є інструментом підтвердження походження енергії, що продається на роздрібному ринку.


Спрощена схема системи ГО на національному та міжнародному рівнях.
© UNDP

Cистема гарантії походження працює паралельно до звичайних договірних відносин на ринку електричної енергії

Графічне пояснення поняття "Гарантії походження" (GO))
© НКРЕКП

Отже, впровадження CBAM сприяє збільшенню попиту на"зелену" енергію. Що в свою чергу стимулює інвестиції у розвиток ВДЕ. А механізм "Гарантії Походження" є загальновизнаним, відносно простим способом виробнику та покупцю "чистої" електроенергії знайти одне одного. При цьому важливо розуміти, що система гарантії походження буде працювати паралельно до звичайних договірних відносин на ринку електричної енергії. "Гарантії Походження" - це як "подарункові сертифікати", які можна обміняти на товар (ектричну енергію), або продати на ліквідному спеціально організованому ринку, в тому числі й за кордон в межах ЄС.


GO і Воднева стратегія ЄС

Система GO, також відіграє важливу роль у EU Hydrogen strategy. Воднева стратегія ЄС та план REPowerEU висунули комплексну основу для підтримки використання відновлюваного та низьковуглецевого водню, щоб допомогти декарбонізувати ЄС економічно ефективним способом та зменшити його залежність від імпортного викопного палива.


Воднева енергетика — це напрям вироблення та споживання енергії людиною, який базується на використанні водню як засобу для акумулювання, транспортування та вживання енергії населенням, транспортом та різними виробничими напрямками. Водень обрано як найпоширеніший елемент на поверхні Землі та у космосі, він має найбільшу енергоємність, а продуктом його згоряння є тільки вода, що знову вводиться у обіг. Найчистішим способом отримання водню є той, що базується на використанні електроенергії, виробленої фотоелектричними системами. Вода розкладається на водень і кисень шляхом електролізу - фотоелектрохімічного (PEC) процесу, який також називають штучним фотосинтезом.


Механізм GO дозволяє торгувати "зеленою" (тобто низьковуглецевою) електричною енергією на ринках капіталів, де сертифікати GO є цінними паперами, тим самим підтримуючи інвеситорів у технологію синтезу водню, яким важливо використовувати саме "чисту" енергію для електролізу.


Для України це важливо, тому що ЄС визначив нашу країну пріоритетним партнером у реалізації Європейської водневої стратегії та постачанні новітнього енергетичного ресурсу на європейський ринок. Детальніше про це - тут.


Як здійснюється видача гарантій походження

Загальна практика країн ЄС полягає у тому, що першим кроком учасники мають відкрити акаунт у національному електронному реєстрі Гарантій походження, що стає можливим після сертифікації оператором систем передачі приладів виробництва електроенергії з відновлюваних джерел енергії. Після реєстрації електронного акаунту, учасник може звернутися до оператора реєстру (в Україні - це НКРЕКП) з заявою про видачу Гарантій Походження (гарантії видаються на основі даних комерційного обліку за розрахунками оператора системи передачі).


Як здійснюється видача гарантій походження
© НКРЕКП

Мінімальна інформація, яку повинна містити GO, визначена в статті 19(7) Directive (EU) 2018/2001 від 11 грудня 2018 року про сприяння використанню енергії з відновлюваних джерел:


"Гарантія походження має містити принаймні:

(a) джерело енергії, з якого була вироблена енергія, та дати початку та завершення виробництва;

(b) чи стосується це:

(i) електроенергії;

(ii) газу, включаючи водень; або

(iii) опалення або охолодження;

(c) ідентифікацію, місцезнаходження, тип та потужність установки, де була вироблена енергія;

(d) чи отримувала установка підтримку інвестицій та чи отримувала одиниця енергії будь-яких інших видів національної підтримки, та тип програми підтримки;

(e) дату початку роботи установки; та

(f) дату та країну видачі та унікальний ідентифікаційний номер.

На гарантіях походження з установок з потужністю менше 50 кВт можуть бути вказані спрощені відомості.".


Анулювання гарантії походження відбувається через 18 календарних місяців, що настають за місяцем, в якому здійснювалося виробництво електричної енергії

Втрата чинності гарантією походження (анулювання гарантії походження) відбувається через 18 календарних місяців, що настають за місяцем, в якому здійснювалося виробництво електричної енергії, якщо гарантія походження не була погашена протягом зазначеного періоду


Коли механізм GO запрацює в Україні

27 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України визначив, що НКРЕКП як уповноважений орган щодо видачі, обігу та погашення гарантій походження на території України є держателем та адміністратором реєстру гарантій походження (далі - адміністратор реєстру гарантій походження).


Конкретних термінів впровадження, в НКРЕКП не назвали

11 березня 2024 року НКРЕКП укладено тристоронню угоду з фінською компанією Grexel та Проєктом енергетичної безпеки USAID для реалізації відповідного IT-рішення для українського електронного реєстру гарантій походження електроенергії, виробленої з ВДЕ.


Укладеною Угодою гарантується повна відповідність програмного продукту європейським правилам та стандартам, зокрема правилам Асоціації органів-емітентів (European Energy Certificate System) та обов’язковому за Директивою RED II стандарту CEN 16325 (в Україні стандарт набрав чинності з 01 січня 2024 року).


Як стверджує Регулятор, це дозволить Україні у найкоротші терміни мати систему гарантій походження, яка в подальшому буде інтегрована до загальноєвропейської платформи AIB-hub для міжнародної торгівлі гарантіями.


Конкретних термінів впровадження, в Комісії, на жаль, не назвали. Але вказали, що:


"Після завершення усіх необхідних тестувань та технічних налаштувань програмного продукту та повноцінного запуску реєстру НКРЕКП окремо надаватиме роз’яснення потенційним користувачам реєстру гарантій походження про алгоритм подальших дій для реєстрації та роботи.".


Якщо вас цікавить тема впровадження європейських механізмів виробництва та споживання "зеленої" енергії, в тому числі, за механізмом GO, звертайтеся за додатковою інформацією до наших спеціалістів.

67 переглядів0 коментарів
Пост: Blog2_Post
bottom of page