top of page

Ще раз про від'єднання від центрального опалення: окрему квартиру можна відключати.

  • Основа
  • 23 жовт. 2022 р.
  • Читати 3 хв

Атаки Росії на енергетичну інфраструктуру України зумовили значний попит українців на автономні джерела живлення. І, хоч, бензинові, газові чи дизельні генератори ніколи не замінять повноціної мережі - в них є свої переваги. Українці не люблять "колгоспи" в яких їх намагалися утримати місцева влада, рятуючи комунальні ТКЕ. Тому, ми вирішили ще раз нагадати про наявність законної можливості відключати від центрального опалення окремої квартири.


Справа навіть не у відключені від цетрального опалення, а в можливості не платити за те, що не замовляв і чим не користувався.

Комунальне лобі провело і успішно використовує в судах позицію, що постачання телової енергії є послугою, яка надається самим фактом теплого стояка в будинку. А чи користувався мешканець квартири цим телом, чи мав альтернативу - не важливо. Треба заплатити ТКЕ.


Про помилковість такого підходу фахівці Служби комфорту споживачів розказали в матералі "Самовільне від’єднання від центрального опалення: можна не платити?".


Ідея базується на тому, що по своїй суті договір, на підставі якого відбувається постачання теплової енергії споживачу, є видом договору купівлі-продажу, а не послугою споживачу.


Відповідно, якщо теплова енергія є товаром, то теплий стояк вже не є послугою наданою споживачу, а, радше, - пропозицією щось купити з доставкою додому. Нікому ж не спаде на думку стверджувати, що ми зобов'язані придбати щось в комівояжера, який подзвонив в дзвінок квартири, або - в торговців на колесах, котрі продають кавуни під домом.


Так. Частиною шостою статті 19 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію. Але така ж норма є і в Цивільному кодексі України - За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ч. 1 ст. 655 ЦКУкраїни). Проте, у вимпадку купівлі хліба чи зубної пасти, у нас ніхто не вимагає заплатити за можливість придбати ці товари, навіть якщо ці товари швидко псуються, або навіть, якщо мова йде про електричну енергію. То чому ж ми маємо плтити за іншими правилами коли мова йде про теплову енергію?


У світлі чіткого розуміння, що теплова енергія (як і електрична енергія чи газ) є товаром, кардинально змінюються, на користь споживачів, правила доказування виконання умов договору постачання.

Як і в попередній статі, зішлемося на позицію судді Верховного Суду Василя Крата. У презентації "Регулятори" цивільних відносин" підготовленої ним для лекції в Національній школі суддів України пан Василь наголосив на такому.

Окрема думка судді КЦС ВС від 18.04.2018 у справі N° 554/12844/15-4: "В цій ситуації існує колізія норм щодо кваліфікації договору постачання теплової енергії. Оскільки за ЦК - це вид договору купівлі-продажу. Натомість за Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції, чинній на час виникненняборгу) - це вид договору про надання послуг.


Для вирішення цієі колізії потрібно застосовувати частину другу статті 4 ЦК, яка закріплює пріоритет норм ЦК над нормами інших законів.


Причому, що такий спосіб вирішення колізії норм ЦК із нормами інших законів, із констатацією пріоритету норм ЦК над нормами інших законів, підтримувався як Конституційним Судом України (рішення від 13 березня 2012 року у справі N° 5-рп/2012), так і Верховним Судом України (постанова Верховного Суду України від 30 жовтня 2013 у справі N° 6-59цс13, постанова Верховного Суду України від 16 грудня 2015 у справі N° 6-20234c15).".


Нагадаємо, що плутанина щодо товару чи послуги наявна і в галузі газопостачання. Про це ми можна прочитати тут: "Про обов'язок споживача природного газу укласти договір розподілу природного газу".


Якщо у вас виникла практична проблема у відносинах з надавачами "комунальних послуг" у місті Львові чи Львівській області, звертайтеся до адвокатів у Львові Служби комфорту споживачів.

Comments


Пост: Blog2_Post
bottom of page