top of page

ЄС підписав 1,4 мільярда євро нових гарантійних та грантових угод для підтримки відновлення України та залучення інвестицій приватного сектору

  • Owner
  • 23 черв. 2024 р.
  • Читати 6 хв

На сьогоднішній конференції з відновлення України 2024 року в Берліні (11.06.2024) президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про підписання нових гарантійних та грантових угод на суму 1,4 мільярда євро для підтримки відновлення та реконструкції України в рамках (he Ukraine Facility's Investment Framework) Інвестиційної програми Фонду України. Ці угоди підкреслюють непохитну прихильність ЄС підтримувати Україну стільки часу, скільки потрібно.


Урсула фон дер Ляєн, президент Європейської комісії, сказала: "Європейський Союз збирає фінансову вогневу міць, щоб допомогти Україні протистояти і відновлюватися. Від доходів від знерухомлених російських активів до нашого Фонду в Україні на 50 мільярдів євро ми подбаємо про те, щоб Україна мала всю необхідну підтримку. Сьогодні ми починаємо наш інвестиційний план в рамках Фонду, підписуючи перші угоди на суму 1,4 мільярда євро з нашими банками-партнерами для залучення подальших інвестицій приватного сектору. Бізнес-спільнота хоче активізувати свій внесок. І разом ми допоможемо Україні протистояти і відновитися".


Це перші угоди, підписані з міжнародними та двосторонніми державними фінансовими установами в рамках Української інвестиційної системи, інвестиційного підрозділу ЄС Фонду ЄС на суму до 50 мільярдів євро для підтримки України в умовах триваючої агресивної війни Росії та на її шляху до членства в ЄС.


Ці угоди, що складаються з 1 мільярда євро кредитних гарантій та 400 мільйонів євро грантів змішаного фінансування, принесуть користь приватним компаніям, включаючи малі та середні підприємства, муніципалітети та українські державні підприємства. Вони особливо зосередяться на ремонті, відновленні та розвитку енергетичної інфраструктури, на яку Росія в останні місяці була націлена. Інші програми спрямовані на транспортний та муніципальний сектори, а також доступ до фінансування для малих та середніх підприємств, зокрема для підприємств, які постраждали від війни в неокупованих та прифронтових регіонах.


Повний перелік програм, які мають на меті розблокувати 6 мільярдів євро інвестицій, включає:

  • Ініціативи на підтримку приватного сектору України - для розширення доступу до фінансування для малих та середніх підприємств, у тому числі до компаній, які постраждали від війни. ЄС надає 190 мільйонів євро гарантій та 10 мільйонів євро інвестиційних грантів через Групу Європейського інвестиційного банку (ЄІБ);

  • Програма Better Futures, Стійкість, Реконструкція та Регенерація України - для прискорення та розширення інвестицій у відновлювані джерела енергії, такі як проекти вітроенергетики, системи зберігання акумуляторної енергії, транспорт, цифровий сектор та промислові інвестиції. включаючи виробництво сталі, будівельні матеріали та переробку. ЄС надасть 350 мільйонів євро гарантій та 17,5 мільйонів євро технічної допомоги через Міжнародну фінансову корпорацію (IFC).

  • Програма відновлення фінансової інклюзії - для розширення доступу до фінансування для малих та середніх підприємств та інвестування в їх виробничі потужності. ЄС надає 140 мільйонів євро гарантій, 30 мільйонів євро інвестиційних грантів та 7 мільйонів євро технічної допомоги через Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР).

  • Програма Hi-Bar - для мобілізації фінансування для прискорення чистого нульового переходу в енергетичному секторі. ЄС надає 150 мільйонів євро гарантій та 7,5 мільйонів євро технічної допомоги через ЄБРР.

  • Муніципальна, інфраструктурна та промислова програма стійкості - зосереджена на надзвичайній підтримці та майбутніх зусиллях з реконструкції в різних секторах, включаючи промисловість, енергетику, муніципальну інфраструктуру. ЄС надає 150 мільйонів євро гарантій, 25 мільйонів євро інвестиційних грантів та 7,5 мільйонів євро технічної допомоги через ЄБРР.

  • Сприяння Зеленому Кредитуванню через Фонд "Зелені для Зростання" - для розширення доступу до фінансування для підприємств середньої капіталізації та малих та середніх підприємств, бізнесу зеленої та циркулярної економіки, адаптації до клімату, енергоефективності та зеленого переходу. ЄС надає перший збиток капіталу в розмірі 45 мільйонів євро, 7 мільйонів євро інвестиційних грантів та 3 мільйони євро технічної допомоги через Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW), німецький банк розвитку.

  • EU4Business, Кредитування мікро- та малих підприємств через Фонд EFSE - для підтримки відновлення та переміщення компаній, що постраждали від війни, мікро- та підприємництва на ранній стадії, підприємств у де-окупованих/фронтових регіонах та адаптації сільськогосподарського бізнесу. ЄС надає перший збиток капіталу в розмірі 45 мільйонів євро, 9 мільйонів євро інвестиційних грантів та 1 мільйон євро технічної допомоги через KfW.

  • Програма реконструкції та відновлення інфраструктури передачі електроенергії - для посилення стійкості передачі електроенергії шляхом інвестування в сталий ремонт та відновлення електроенергетичної інфраструктури, а також відновлення доступу до електропостачання для критичної інфраструктури. ЄС надасть 100 мільйонів євро інвестиційних грантів через KfW.

  • Підтримка програми українських МСП - для розширення доступу до фінансування для мікро-, малих та середніх підприємств, орієнтованих на компанії, які постраждали від війни, щоб допомогти їм відновити свій бізнес, в тому числі в деокупованих та фронтових регіонах. ЄС надає гарантії на 20 мільйонів євро через Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

  • Програма розвитку муніципальної інфраструктури для підтримки інвестицій у воду та санітарію, відновлення інфраструктури водопостачання та каналізації в місті Чернівці. ЄС надає 17,75 мільйона євро інвестиційних грантів та 2 мільйони євро технічної допомоги через KfW.

  • Негайне розширення JASPERS (Спільна допомога для підтримки проектів у європейських регіонах) - для забезпечення нарощування потенціалу для підготовки та реалізації великомасштабних інфраструктурних проєктів та консультаційних послуг для реконструкції України. ЄС надає 10 мільйонів євро технічної допомоги через ЄІБ.


Гарантійний фонд відновлення та реконструкції України - для забезпечення військового страхування рухомих активів, таких як наземний вантажний транспорт. ЄС надає 50 мільйонів євро гарантій через ЄБРР для покриття ризику фонду, який, у свою чергу, розширить страхове покриття. Інші донори нададуть додаткові 60 мільйонів євро гарантійних зобов'язань.


Додаткова підтримка

У світлі масового руйнування енергетичної інфраструктури України цілеспрямованими атаками Росії ЄС розгортає понад 1000 додаткових генераторів електроенергії зі своїх стратегічних резервів rescEU. Також готуючись до майбутньої зими, мобілізуються подальші запаси rescEU для відправки обладнання для укриття та медичного приладдя в Україну. Механізм цивільного захисту ЄС також допоміг мобілізувати понад 15 000 сонячних панелей для підтримки енергетичного сектору України. Що стосується також енергетичного сектору, то на прохання Європейської комісії Енергетичне співтовариство створило Фонд енергетичної підтримки України, який досі мобілізував пожертви близько 500 мільйонів євро.


ЄС також оголосив на конференції про збільшення підтримки через свої інструменти швидкого реагування для Інтегрованого центру реагування з додатковими 18 мільйонами євро, довівши загальний внесок ЄС до 36 мільйонів євро. Хаб надає обладнання для реагування на потреби в Україні, починаючи від критичної інфраструктури до постачання електроенергії, обладнання для розмінування та підтримки суб'єктів цивільної безпеки, для забезпечення доступу до правосуддя в окупованих районах та збору доказів воєнних злочинів.


Для подальшої підтримки реформаторських зусиль України на її шляху до ЄС під час конференції Комісія також підписала нові програми технічної допомоги на суму понад 100 мільйонів євро, щоб допомогти просунути реформи України в таких сферах, як децентралізація, освіта та навички, охорона здоров'я, інтегроване управління кордонами та кризове реагування.


ЄС також погодився призупинити фінансові зобов'язання України, пов'язані з її участю в програмах Союзу. На сьогоднішній день Україна пов'язана з чотирнадцяти програмами ЄС: Horizon Europe, Програма досліджень та навчання EURATOM, Digital Europe, Fiscalis, Customs, Creative Europe, EU4Health, LIFE, Програма єдиного ринку, Союзний механізм цивільного захисту, Механізм об'єднання Європи, Програма Союзу по боротьбі з шахрайством, Програма правосуддя, Громадяни, Програма "Рівність, Права та цінності".


Розширена координація донорів

На полях конференції виконавчий віце-президент Комісії Валдіс Домбровскіс очолив перше міністерське засідання Міжвідомчої платформи координації донорів. Учасники підтвердили свою непохитну прихильність продовжувати підтримувати зусилля України з відновлення та реконструкції. На зустрічі були висвітлені потреби України в енергетичному секторі та прогрес її реформ.


На міністерській зустрічі також була запущена Ділова консультативна рада Платформи, яка об'єднує бізнес-лідерів, щоб надати поради щодо того, як можна зміцнити бізнес-середовище в Україні, щоб допомогти країні залучити приватні інвестиції та досягти свого бачення сучасної та більш зеленої економіки, інтегрованої з Європою.


Передісторія

Загалом, з початку війни підтримка України та українців становить майже 100 мільярдів євро. Це включає фінансову, гуманітарну, надзвичайну бюджетну та військову підтримку України з боку ЄС, держав-членів та європейських фінансових установ, а також ресурси, надані для надання допомоги державам-членам у забезпеченні потреб українців, які рятуються від війни.


Фонд України надасть до 50 мільярдів євро грантів та позик на період 2024-2027 років для підтримки зусиль України щодо підтримки макрофінансової стабільності, сприяння короткостроковому відновленню, а також відновлення та модернізації країни під час впровадження ключових реформ на шляху вступу до ЄС. Він підтримуватиме перехід до зеленої, цифрової та інклюзивної економіки, яка поступово узгоджується з правилами та стандартами ЄС. З цього 6 мільярдів євро вже було виплачено у виняткове мостове фінансування, а додаткові 1,9 мільярда євро попереднього фінансування в рамках Фонду, як очікується, буде виплачено пізніше в червні.


В основі Фонду України знаходиться План України, розроблений Урядом України та позитивно оцінений Радою 14 травня. У документі викладено реформи та інвестиції, які можуть стимулювати стійке економічне зростання та залучати інвестиції, посилюючи потенціал зростання країни в середньо- та довгостроковій перспективі.


В рамках Фонду України було створено Інвестиційну рамку України для залучення державних та приватних інвестицій з кредитними гарантіями на 7,8 мільярдів євро та 1,51 мільярда євро для грантів змішаного фінансування. Очікується, що Інвестиційна рамка України мобілізує до 40 мільярдів євро державних та приватних інвестицій протягом наступних років.


Для Отримання Додаткової Інформації

Веб-сторінка конференції з відновлення України 2024 року

Інформаційний бюлетень про інвестиційну структуру України

Веб-сторінка про підтримку ЄС для України


Цитата(и)

Європейський Союз збирає фінансову вогневу міць, щоб допомогти Україні протистояти та відновитися. Від доходів від знерухомлених російських активів до нашого Фонду в Україні на 50 мільярдів євро ми подбаємо про те, щоб Україна мала всю необхідну підтримку. Сьогодні ми починаємо наш інвестиційний план в рамках Фонду, підписуючи перші угоди на суму 1,4 мільярда євро з нашими банками-партнерами для залучення подальших інвестицій приватного сектору. Бізнес-спільнота хоче активізувати свій внесок. І разом ми допоможемо Україні протистояти і відновитися.
Урсула фон дер Ляєн, президент Європейської комісії

Comments


Пост: Blog2_Post
bottom of page