top of page

ЄС повідомляє про вихід з Договору до Енергетичної хартії та припиняє арбітражні процедури всередині ЄС

  • Owner
  • 17 лип. 2024 р.
  • Читати 3 хв

ЄС зробив останній крок для виходу з Договору до Енергетичної хартії (ECT) , багатосторонньої угоди про торгівлю та інвестиції, що застосовується до енергетичного сектора, яка не сумісна з кліматичними та енергетичними цілями ЄС згідно з Європейською зеленою угодою та Паризькою угодою.


ЄС повідомляє про вихід з Договору до Енергетичної хартії

Рада та Комісія надіслали два письмові повідомлення уряду Португалії, який є офіційним депозитарієм Договору, повідомляючи відповідно про вихід Європейського Союзу та Євратому. Вилучення набуде чинності  через рік . Ці повідомлення надійшли після домовленості між міністрами енергетики ЄС минулого місяця щодо пропозицій Комісії щодо одночасного виходу та модернізації Договору.


Цього тижня Союз та його держави-члени також досягли офіційної угоди про припинення продовження арбітражних проваджень усередині ЄС згідно з ECT, які суперечать законодавству Союзу. Зокрема, угода спрямована на роз’яснення для судів і арбітражних судів, що арбітражне застереження, передбачене ДЄХ, не застосовується – і ніколи не застосовується – у відносинах між інвестором ЄС і країною ЄС.


Угода слідує за рішенням у справі Komstroy, в якому Суд постановив, що арбітражне застереження ДЄХ має тлумачитися як таке, що не застосовується до суперечок між державою-членом та інвестором з іншої держави-члена щодо інвестицій, зроблених останнім у першому Держава-член. Іншими словами, відповідно до законодавства Союзу, в рамках цієї системи арбітражні рішення є недійсними і як такі не підлягають виконанню в будь-якому місці Союзу.


Це рішення є обов’язковим для всіх держав-членів та їхніх національних судів. Проте чітке прецедентне право судів Союзу не завжди дотримувалося арбітражними судами, які продовжували визнавати юрисдикцію та виносити арбітражні рішення у внутрішньоєвропейських розглядах. Тому держави-члени, ЄС і Євратом вирішили домовитися про угоду згідно з міжнародним публічним правом, щоб врегулювати це питання. Угода роз’яснює для судів і арбітражів, що арбітражне застереження, передбачене ДЄХ, не застосовується у відносинах між інвестором ЄС і державою-членом ЄС.


Держави-члени та Союз також погодилися супроводжувати закриття переговорів щодо угоди Декларацією про правові наслідки рішення у справі Komstroy. Цю Декларацію було підписано 26 червня. Декларація набуває чинності з моменту її підписання та буде пізніше опублікована в Офіційному журналі Європейського Союзу. Угода inter se тепер підлягає внутрішнім процедурам, що призводять до її підписання та набуття чинності. Для Союзу та Євратому Комісія готує необхідні пропозиції для санкціонування підписання та прийняття угоди.


Обидва тексти відображають прецедентне право Суду Європейського Союзу та повністю відповідають усталеній позиції Союзу, яка неодноразово висловлювалася, зокрема у відкритих судових засіданнях у юрисдикціях третіх країн. Секретаріат Договору до Енергетичної Хартії був поінформований про цю угоду.


Фон

Договір до Енергетичної хартії є багатосторонньою торговельною та інвестиційною угодою, що застосовується до енергетичного сектору, підписана в 1994 році та набула чинності в 1998 році. Європейський Союз є Договірною стороною цього Договору разом з Євратомом, 22 державами-членами ЄС (станом на 26 червня 2024 року), а також Японії, Швейцарії, Туреччини та більшості країн Західних Балкан і колишнього Союзу Радянських Соціалістичних Республік, за винятком Росії та Білорусі. Що стосується країн-членів ЄС, Італія в односторонньому порядку вийшла з ЄС у 2015 році. Франція, Німеччина, Польща та Люксембург вже вийшли з ECT Словенія, Португалія та Іспанія також розпочали процедуру виходу.


Комісія домовилася про модернізацію ECT від імені ЄС, щоб привести його у відповідність до кліматичних та енергетичних цілей Союзу, а також його системи захисту інвестицій. Однак через відсутність підтримки більшості з боку держав-членів ЄС ще не проголосував за модернізацію ДЄХ. Згодом Комісія запропонувала ЄС, Євратому та державам-членам вийти з немодернізованого Договору, в основному через занепокоєння щодо захисту інвестицій у викопне паливо. Під час головування Бельгії в ЄС минулого місяця було досягнуто домовленості з державами-членами про паралельний процес виходу та модернізації.


У той же час Комісія протягом багатьох років співпрацювала з державами-членами для роз’яснення правового контексту для суперечок за ДЕК. У жовтні 2022 року Комісія надіслала Повідомлення до Ради, Європейського парламенту та держав-членів, у якому виклала свій намір розпочати переговори щодо угоди між Союзом, Євратомом та державами-членами стосовно тлумачення Договору до Енергетичної хартії, який включатиме, зокрема, підтвердження того, що Договір до Енергетичної хартії не застосовується в межах ЄС і, отже, не може служити основою для арбітражного розгляду.


Союз приєднався до Договору до Енергетичної Хартії з країнами-партнерами по всьому світу в рамках своєї зовнішньої енергетичної політики. Пропозиція арбітражного розгляду спорів, що міститься в цьому Договорі, ніколи не мала на меті замінити систему судового захисту, встановлену згідно з Договорами ЄС. У своєму рішенні у справі Komstroy CJEU визнав, що це єдиний правильний спосіб тлумачення Договору до Енергетичної Хартії.


Для отримання додаткової інформації


Kommentare


Пост: Blog2_Post
bottom of page