ЄСПЛ визнав, що кліматична бездіяльність держав порушує права людини
- Owner
- 12 квіт. 2024 р.
- Читати 3 хв

Європейський суд з прав людини заявив, що уряд Швейцарії порушив права своїх громадян, не зробивши достатньо для стримування зміни клімату
Автор: Ізабелла Камінскі
Кліматична бездіяльність держав порушує права людини. Європейські судді постановили, що Швейцарія порушила права людини своїх громадян, не зробивши достатньо для скорочення національних викидів парникових газів, що має широкі наслідки для дій держави щодо зміни клімату.
У знаковому рішенні, оприлюдненому у вівторок, Європейський суд з прав людини задовольнив скаргу, подану понад 2000 літніх швейцарських жінок, заявивши, що їхній уряд порушив право на повагу до сімейного та приватного життя відповідно до Європейської конвенції з прав людини (ЄКПЛ).
Суд постановив, що стаття 8 ЄКПЛ, яка стосується права на приватне та сімейне життя та житло, «охоплює право на ефективний захист з боку державних органів від серйозних негативних наслідків зміни клімату для життя, здоров'я, добробуту та якості життя».
Енн Марер, співпрезидент швейцарської групи KlimaSeniorinnen, яка порушила справу, сказала, що це рішення є «віхою в боротьбі за придатний для життя клімат для всіх», оскільки «ЄСПЛ тепер підтвердив, що захист клімату є правом людини».
Це рішення, ймовірно, заохотить інші передвиборчі групи порушити справи проти урядів, які є сторонами ЄСПЛ. Сюди входять усі країни Європейського Союзу, Велика Британія, Норвегія, Туреччина та деякі країни Центральної Азії. Низка кліматичних позовів була відкладена в суді в очікуванні рішень у цій та двох інших справах, винесених сьогодні вранці.
Юридичний аналіз коментованого рішення ЄСПЛ від International Law Firm NautaDutilh читайте тут.
Кліматичні судові процеси є зростаючою тенденцією в усьому світі, і раніше суди пов'язували клімат із порушеннями прав людини. Але це перший випадок, коли міжнародний суд виніс рішення про те, чи порушує зміна клімату права людини.
Йохан Рокстрьом, директор Потсдамського інституту досліджень впливу на клімат, сказав, що хвилі спеки, посухи, повені та лісові пожежі вже сьогодні загрожують життю людей і погіршуватимуться в міру посилення зміни клімату, що робить нагальною потребу держав вжити заходів для скорочення викидів, що призводять до потепління планети.
«Кліматичні позови можуть чинити тиск на уряди, щоб вони посилили свої зусилля щодо кліматичної політики і, таким чином, просунули дипломатичні переговори», — сказав він у заяві після винесення рішення.
Швейцарські пенсіонери: Кліматична бездіяльність держав порушує права людини.
KlimaSeniorinnen Schweiz, асоціація літніх жінок, стверджувала, що ті, кого вона представляє, особливо вразливі до зміни клімату, і представила наукові докази, які показують, що люди похилого віку, особливо жінки, частіше помирають під час спеки. Вони хотіли, щоб уряд Швейцарії зробив більше для досягнення більш жорсткої мети потепління на 1,5 градуса Цельсія, яку він підписав у Паризькій угоді.
Уряд Швейцарії погодився з тим, що підвищення температури завдає шкоди здоров'ю людей, але заперечив, що KlimaSeniorinnen повинен розглядатися як жертва відповідно до закону, і заявив, що зв'язок між його діями та їхніми стражданнями є «занадто слабким і віддаленим».
Суд стверджував, що деякі з позивачів, деяким з яких було більше 80 років, а деякі з них померли з моменту першого порушення справи, навряд чи будуть живі до того моменту, коли глобальне підвищення температури перевищить поріг в 1,5 градуса Цельсія.
У вівторок колегія з 17 суддів постановила, що у спробі Швейцарії запровадити внутрішню систему регулювання клімату є критичні прогалини.
Зазначається, що швейцарська влада не змогла кількісно оцінити, як вона скоротить національні викиди парникових газів за допомогою вуглецевого бюджету чи іншим чином, і не змогла досягти минулих цілей щодо скорочення викидів.
Визнаючи, що держави мають широку свободу дій у встановленні власних законів і розробці заходів щодо скорочення національних викидів, суд заявив, що швейцарська влада не діяла достатньо швидко і рішуче.
Суд не сказав, що має зробити Швейцарія для вирішення проблеми, залишивши рішення Комітету міністрів Ради Європи для вироблення рішення.
Рішення, яке відбулося після слухань минулого року, не може бути оскаржене.
Себастьян Дуйк, менеджер правозахисної та кліматичної кампанії Центру міжнародного екологічного права, сказав, що це рішення має наслідки "далеко за межами Швейцарії", оскільки всі члени Ради Європи мають однакові зобов'язання щодо прав людини.
За його словами, за межами Європи це також вплине на те, як інші суди тлумачать зобов'язання держав щодо прав людини щодо кліматичних дій.
Дві невдачі
Того ж дня суд у Страсбурзі виніс рішення за двома іншими позовами, пов'язаними з кліматом.
Один з них, поданий колишнім мером Франції та нинішнім депутатом Європейського парламенту Дам'єном Каремом проти уряду Франції, був визнаний неприйнятним, оскільки він більше не проживає у Франції і не зміг довести, що є жертвою.
Оригінал статті можна переглянути тут.
コメント