top of page

Як платити за газ і електроенергію менше? Приклад від олігархів.

  • Основа
  • 28 черв. 2022 р.
  • Читати 2 хв

Доки населення, дрібний та середній бізнес думають як справитися з постійним зростанням тарифів на природний газ та електричну енергію, держава дозволяє олігархам платити вдвічі, а то й вп'ятеро менше. Фірми, яких пов'язують з Коломойським і Пінчуком пішли за судовою схемою забезпечення позовів. Суди вважають справедливим, що всі мають платити по нових більших тарифах, а позивачі - по старих. Як це працює?


Газова справа Дніпроазоту.

У 2019 році для АТ “Дніпропетровськгаз” НКРЕКП підвищила тарифи на розподіл природного газу в два рази з 0,58 грн. до 1,04 грн. за кубометр прокачаного газу.

Підняття ціни пояснювали тим, що до тарифів були включені кошти на погашення боргів облгазу перед «Укртрансгазом», витрати на повірку лічильників та прибуток на виробничі інвестиції.


АТ “Днівпроазот” не погодився з таким підвищенням тарифу на розподіл газу і звернувся до суду вимогою зобов’язати облгаз продовжувати надавати йому послуги розподілу за старими тарифами 0,58 грн. за 1 м. куб. та в якості забезпечення позову – заборонити відключати підприємство від газопостачання.


Суд позов забезпечив, внаслідок чого, монополіст на ринку виробництва хлору платить за розподіл газу вдвічі менше ніж населення.


Офіційний текст ухвали про забезпечення позову тут.


Електричний випадок Заводу феросплавів.

У липні 2019 р. АТ «Нікопольський завод феросплавів» звернулося до суду з позовом про визнання протиправною та скасування постанови НКРЕКП, якою підвищив тариф на послуги з передачі електричної енергії, що надається ПрАТ «НЕК «Укренерго», більше ніж у п'ять разів порівняно з тарифом 2018 року.


Суд справи не вирішив, але, як і у випадку з Дніпроазотом, дозволив монополісту не платити за новими тарифами. На відміну від решти споживачів, на яких розповсюджувалася дія оскаржуваної постанови.


При цьому суд своє рішення про забезпечення позову обґрунтував тим, що підняття тарифів було очевидно незаконним (зважаючи, зокрема, на рішення Конституційного Суду України від червня 2019 р., яким правова основа діяльності Регулятора, у тому числі його повноважень щодо встановлення тарифів, була визнана неконституційною) і здатним завдати значних збитків АТ «Нікопольський завод феросплавів» у зв'язку з суттєвим подорожчанням собівартості його продукції. Верховний Суд підтримав суди нижчих інстанцій.


Однак “очевидна незаконність” не спонукала суд зупинити дію незаконних тарифів для інших підприємств енергетичної галузі.


Офіційний текст постанови апеляційного суду з приводу забезпечення позову тут.


Висновок.

Чи справедливо і правильно вчинили суди? - вирішувати кожному особисто. Ми вважаємо, що такі речі не можна допускати, якщо хочемо жити в успішній, правовій, демократичній державі. Коли суду є очевидно, що тарифи підняли незаконно, то цю несправедливість треба усувати для всіх кого це стосується. Інакше - прірва недовіри до влади стає ще глибшою.


Якщо ви хочете більше дізнатися як працює “забезпечення позову” - звертайтеся до адвокатів у Львові Службит комфорту споживачів.

ความคิดเห็น


Пост: Blog2_Post
bottom of page