Якщо минуло три роки – можна через суд вимагати списання боргу за газ та іншу комуналку
- Основа
- 22 лют. 2022 р.
- Читати 3 хв
Оновлено: 20 квіт. 2024 р.
Таке рішення прийняла Велика Палата Верховного Суду у справі №766/20797/18. І обґрунтувала його принципом верховенства права, який вимагає юридичної визначеності стосовно застосування норм права. Щоб зрозуміти важливість прийнятого рішення, спочатку пояснимо, що за орган Велика Палата?
Яку вагу мають рішення Великої Палати?
Велика Палата Верховного Суду є постійно діючим колегіальним органом Верховного Суду, до складу якого входить двадцять один суддя Верховного Суду. На неї покладено виконання низки повноважень, найважливішим з яких є забезпечення однакового застосування норм права, зокрема, касаційними судами у складі Верховного Суду.
Простіше кажучи, суди зобов’язані враховувати думку цієї Палати, а на практиці – суди вирішують справи так як вказав Верховний Суд.
Щоб відступити від лінії накресленої Великою Палатою, суддя:
по-перше повинен мати сміливість;
по-друге належно обґрунтувати свою позицію.
Кожен практикуючий юрист знає, що такі відступи є вкрай рідкими у самому ВС. А на стадії розгляду в судді першої чи апеляційної інстанції цього зробити майже неможливо.
Що таке строк позовної давності?
Позовна давність – це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Загальна позовна давність – встановлюється тривалістю у три роки (застосовується до більшості вимог у цивільних правовідносинах, в тому числі й до боргів за житлово-комунальні послуги).
Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. Тобто, якщо споживач мав заплатити за якусь комунальну послугу до 20 числа лютого, то з 21 лютого вже розпочинає спливати строк позовної давності.
Комунальники часто зловживають відключенням послуг без звернень до суду.
Тому що сплив цього трирічного строку не означає автоматичного прощення.
Якщо ви заплатили добровільно, навіть коли нічого не знали про позовну давність, грошей назад вже не повернути.
Навіть, якщо строк позовної давності минув, Львівгаз, Львіволоканал чи Львівобленерго, або інший кредитор, все одно, може звернутися до суду. В такому разі суд стягне борг, якщо ви не заявите в суді про застосування позовної давності.
Якщо в суді першої інстанції відповідач заявив про застосування позовної давності, позивач однаково може клопотати, а суд поновити строк на судовий захист. Тому краще одразу звертатися до юриста, адвокати Служби комфорту споживачів готові допомогти.
Як боротися з відключенням за «старі борги»?
Наразі, серед юристів та суддів панує думка, що позовну давність можливо застосувати для захисту прав споживача, якщо до нього подали позов про стягнення заборгованості за отримані послуги, і якщо цей позов обґрунтований, але поданий поза межами відповідного строку. Вимагати виконання зобов`язань у позасудовому порядку зі спливом позовної давності законодавство не забороняє.
Велика Палата Верховного Суду вважає, що можна через суд вимагати списати борг з особового рахунку через три роки після його виникнення.
Про це вказано в постанові від 26 жовтня 2021 року по справа №766/20797/18.
Верховний Суд, дослівно, вказав, що задоволення вимоги зобов`язати постачальника списати з особового рахунку донараховану заборгованість може бути способом захисту права споживача на мирне володіння майном (стаття 1 Першого протоколу до Конвенції). Якщо споживач не має наміру сплачувати борг (тому, що не згоден із його існуванням; тому, що постачальник пропустив позовну давність для стягнення боргу у судовому порядку, тощо), а постачальник і не списує борг з особового рахунку на вимогу споживача, і не звертається до суду за його стягненням, то споживач буде надалі одержувати від постачальника рахунки із зазначенням боргу. Таке відображення спірного боргу в особовому рахунку може спровокувати споживача на помилкову сплату коштів всупереч його волі.
Вимога про скасування боргу, по суті, є вимогою про припинення правовідношення (пункт 7 частини другої статті 16 ЦК України): якщо особа вважає, що її борг існує (тобто існує і правовідношення, змістом якого є право кредитора вимагати сплати боргу та кореспондуючий обов`язок боржника), вона може просити суд цей борг скасувати (тобто припинити зазначене правовідношення) з підстав, передбачених законом. Водночас у цій справі позивачка вважає, що борг відсутній.
Загалом справа стосувалася частих змін норм використання газу для споживачів, які не мали лічильників газу, але про це розповідаємо тут.
Comments