Що робити, якщо не встиг безкоштовно розмитнити автомобіль? Зверніться до адвоката у Львові!
- Owner
- 5 лип. 2022 р.
- Читати 3 хв
Оновлено: 20 лист. 2022 р.
Пільги на ввезення автомобілів скасовані з 1 липня 2022 року. Але не всі українці встигли розмитнити автомобілі придбані за кордоном через значні черги на митниці, - або з інших причин. Що робити таким людям? Які штрафи на них чекають? Чи будуть нові пільги? Наша порада - звертайтеся до компетентних юристів і адовокатів, які допоможуть зберегти ваші гроші.
Відомо, що з 01 липня 2022 року влада України повернула сплату ПДВ, мита та акцизу для імпорту автомобілів.
Традиційні, найбільш поширені, поради, для тих хто потрапив в пастку “зміни правил гри в процесі самої гри”, звучать так:
Спробувати повернути авто продавцю, або ж продати за кордоном.
У випадку, якщо автомобіль перетнув кордон, але не був розмитнений, покупець може написати заяву та залишити машину на тимчасове зберігання на складі митниці чи на комерційному митному складі. Тут їх можна зберігати до року, поки власник машини шукає гроші на розмитнення або Парламент не поверне пільги.
Здійснити реекспорт. Для цього потрібно залишити в заставу суми, що передбачені при звичайному розмитненні. Після реекспорту ці платежі держава має повернути. Але під час воєнного стану такі платежі не повертаються.
Покупець може відмовитися від автомобіля на користь держави. Або, з дозволу митниці, віддати його на користь Збройним силам України, певній громадській або благодійній організації. Ще залишаються чинними пільги для імпорту машин в якості благодійної допомоги.
Але, усі ці варіанти, так чи інакше, пов'язані з фінансовими втратами для автовласників.
Чи можна уникнути описаних вище ситуацій і зберегти автомобіль або гроші?
Так. Але усе залежить від стадії процесу придбання омріяного автомобіля в якій були ви на момент прийняття, підписання і набрання чинності законопроекту №7418 від 30.05.2022 (Закону України №2325-IX від 21.06.2022 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування”).
Наприклад, у громадянина чий автомобіль перетнув кордон, але не був розмитнений до 01 липня 2022 року, є більше шансів вимагати пільгового розмитнення чи відшкодування фінансових втрат, ніж в тих чиє авто ще не перетнуло кордон.
Аргументами для вимоги продовжити розмитнювати за пільговими нормами автомобілі “пригнані” в Україну до 01 липня 2022 року є приписи підпункту 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України, згідно з якими зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Правда, до цього часу в українських адміністративних судів немає єдиної позиції, що порушення вище згаданої норми Податкового кодексу є єдиною і достатньою підставою для не застосування нових податків, навіть коли вони значно погіршують становище платника.
Саме тому не вийде написати шаблонного позову і розраховувати на автоматичне вирішення судом спору на вашу користь. А Вреховна Рада України - регулярно та систематично ігнорує згадану норму закону.
Тому, щоб добитися відшкодування від держави слід у кожному конкретному випадку, з урахуванням індивідуальних обставин аргументувати свою позицію, тим що:
принципи податкового законодавства – це фундаментальні, основоположні (не плутати зі спеціальними) норми податкового законодавства, які мають перевагу у застосуванні над іншими нормами.
«передчасна» зміна норми з питань оподаткування встановлює більш обтяжливі для платника податків правила поведінки, то ця норма не підлягає застосуванню для визначення обсягу прав та обов’язків платників податків у конкретній ситуації. І навпаки, більш сприятлива для платника норма, хоча й запроваджена без урахування застережень, передбачених статтею 4 Податкового кодексу України та статтею 27 Бюджетного кодексу України, повинна застосовуватися.
застосування нового податку, саме у вашому випадку, буде порушувати принцип правової визначеності (як вимоги розумної стабільності права, яка зумовлює необхідність незмінності правових приписів протягом певного часу) і позбавлятиме вас майнового інтересу (у вигляді безкоштовного розмитнення) на отримання якого ви правомірно та обгрунтовано очікували тщо
Щоб більше дізнатися про аргументи якими можна захищати своє право на безкоштовне розмитнення автомобілів до кінця 2022 року (або повернення зайво сплачених додатків, зборів і митних платежів), ви можете прочитати постанову Верховного Суду від 09.09.18 у справі № 826/18755/15. А, також, - звернутися до адвокатів у Львові “Служби комфорту споживачів” за практичними юридичними порадами та правовою допомогою.
Comments