top of page

Що означає новина про передачу в управління держави активів 26 облгазів?

  • Owner
  • 30 трав. 2022 р.
  • Читати 7 хв

Оновлено: 15 черв. 2022 р.

25 травня 2022 року топ-новиною стало повідомлення Державного бюро розслідувань про те, що слідчий суддя Печерського суду Києва передав в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) арештовані приватні корпоративні права на 26 обласних та міських операторів газорозподільних систем.


ЗМІ поширили цю звістку під різними заголовками: від скромного передруку офіційного повідомлення ДБР; до тверджень, що відтепер газорозподільні підприємства знаходяться у власності держави. Тому спробуємо розібратися, що сталося і якими можуть бути наслідки?


Що відбулося?

Слідчий суддя у кримінальному провадженні спочатку арештував, як доказ у справі, а потім передав в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) корпоративні права акціонерів, які володіють найбільшими пакетами акцій облгазів.


Акцій НАК “Нафтогаз України” і дрібних акціонерів не арештовували.


Що саме заарештували та передали в управління?

Важливо зрозуміти, що майна та рахунків газорозподільних підприємств у цій справі не арештовували. Були арештовані корпоративні права на ці підприємтсва (акції облгазів), які належать крупним приватним акціонерам.


Корпорати́вні права́ — це права, які випливають із права власності на акцію акціонерного товариства або права на частку у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю або іншої юридичної особи, статутний капітал якої поділений на частки, або права на вклад до статутного капіталу юридичної особи у разі, якщо капітал такої особи не поділений на частки (наприклад, приватних, дочірніх, та інших унітарних підприємств).


На практиці це означає, що у тих випадках де арештовані акції становлять так званий контрольний пакет (50 % + 1 акція), держава з може впливати на діяльність облгазів через систему їх органів управління: загальні збори акціонерів. наглядові ради, правління та директорів.


Що означає термін “передав в управління”?

При передачі в управління (навіть, якщо така передача є примусовою, як в описаному випадку) право власності в того чиє майно передається в управління зберігається в частині володіння.

Відомо, що право власності складається з трьох правомочностей: володіти, користуватися, розпоряджатися.


При передачі в управління обмежуються правомочності власника користуватися, розпоряджатися майном.


Порядок управління майном регулюється Главою 70 Цивільного кодексу України. Офіційне визначення поняття управління, відповідно до статті 1029 ЦК України є таким: за договором управління майном одна сторона (установник управління) передає другій стороні (управителеві) на певний строк майно в управління, а друга сторона зобов'язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах установника управління або вказаної ним особи (вигодонабувача).


Управління арештованим майном має відбуватися на комерційній основі на засадах збереження та збільшення економічної вартості активів, ефективності управління, відкритості та прозорості, запобігання корупції та тимчасовій основі.


Які функції та повноваження АРМА?

Сьогодні управляти арештованими активами на господарській основі уповноважене лише одне відомство в країні – АРМА. Безпосередня управлінська діяльність в цьому контексті полягає у комерційному використанні активів здебільшого приватними суб’єктами господарювання, яких Агентство обирає на відкритих конкурсах.


АРМА є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави, та/або з управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави або які конфісковано у кримінальному провадженні чи стягнено за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.


Зважаючи на свій статус центрального органу виконавчої влади, безпосередньо здійснювати комерційну діяльність з управлінням арештованим майном Агенство не може, тому має шукати професійних управителів.


Як АРМА управлятиме облгазами?

Як правило, вибір управителя (може бути юридична особа, або фізична особа-підприємець) відбувається за результатами конкурсу у порядку, встановленому законодавством про державні (публічні) закупівлі.


У виняткових випадках управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, може здійснюватися шляхом їх передачі в управління підприємству, установі, організації, що належить до сфери управління міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, або господарському товариству, 50 і більше відсотків акцій (часток) якого знаходиться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків (далі - підприємство), на підставі рішення Кабінету Міністрів України.


Винятковими вважаються випадки передачі в управління активів, визначених абзацом першим частини першої цієї статті, за наявності хоча б однієї з таких обставин:

  1. існує ризик збою та/або переривання функціонування таких активів, що може призвести до виникнення надзвичайних ситуацій або збоїв у тепло-, енерго-, електро-, водопостачанні або водовідведенні або постачанні природного газу;

  2. існує ризик переривання функціонування підприємств, установ та організацій оборонно-промислового комплексу та/або авіабудівельної галузі, у власності яких перебувають такі активи.


Передбачається, що арештовані корпоративні права 26 облгазів будуть передані в управління НАК “Нафтогаз України” за рішенням КМУ через загрозу функціонування газорозподільних мереж. Такий порядок вже був використаний у розпорядженні Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 р. №1116-р “Деякі питання управління активами публічного акціонерного товариства “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз”, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у виняткових випадках”.


Таку можливість підтвердив і голова правління НАКу п. Юрій Вітренко. “Ми очікуємо, що АРМА передасть їх "Нафтогазу". Ми не бачимо, хто інший може управляти облгазами, особливо враховуючи, що це є критична інфраструктура. Від облгазів залежать люди, вони обслуговують газорозподільні мережі, лічильники, аварійки. В них працюють дуже багато людей, реально працюють. Це реальні підприємства, які дають реальну цінність, корисні послуги для людей, без яких вони не можуть жити.”, - зазначив він 27.05.2022 року у інтерв'ю для Інтерфакс-Україна.


Upd: Станом на 13:0 30.05.2022 року РБК-Україна, з посиланням на розпорядження від 28 травня 2022 р. №429-р стверджує, що Кабінет міністрів передав ці активи держпідприємству "Чорноморнафтогаз" (управляється НАК "Нафтогаз України").


Що передувало?

Як повідомляє ДБР від 03.06.2021р., у 2017 році тодішні посадовці Міненерговугілля у змові з «обл-, міськгазами» уклали з 37 приватними операторами договори, у яких передбачено безоплатне користування державним майном.


На думку слідчих, за три роки внаслідок вказаних дій державі завдано збитків на суму 1,488 млрд гривень.


3 червня 2021 року слідчі Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань одночасно проводять 47 обшуків на території України, у тому числі у Міністерстві енергетики України, Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, 37 операторів газорозподільних систем та за місцями проживання колишніх високопосадовців Міністерства.


Офіційних коментарів від Регіональної газової компанії (РГК), яку в ЗМІ пов'язують з управлінням облгазами від імені п. Дмитра Фірташа, з приводу арештів ми не побачили.


Але відомо, що РГК виправдовує несплату орендної плати (плати за користування) за державні мережі тим, що немає відповідної графи в тарифі на розподіл природного газу. Детальніше про це можна прочитати тут або тут.


Які це буде мати наслідки?

У вже згаданому інтерв'ю пан Вітренко сказав: “Ми розуміємо, що тарифи облгазів останнім часом були менші, ніж економічно обґрунтовані, і вони не покривали собівартість. У них в тарифі була закладена ціна газу 7 грн/куб. м, в той час як на ринку вона була 40 грн/куб. м. Об’єктивно через державне регулювання всі їх витрати не покривалися, але є обґрунтовані підозри, що були зловживання, випадки виведення грошей з цих компаній.”.


Не відомо, чи доведуть випадки зловживань менеджментом облгазів, а от те, що державна влада не планує підвищувати тарифи на житлово-комунальні послуги є очевидним.


Ще в січні Урядовий кур'єр писав, що “Додамо важливу деталь: наприкінці грудня 2021-го глава уряду Денис Шмигаль однозначно заявив, що МВФ у меморандумі, який було підписано з державою Україна, не вимагає підвищення цін на газ для пересічних українців. Там ідеться про встановлення єдиної справедливої для всіх ринкової ціни на блакитне паливо. Хоч про таке підвищення все-таки можна здогадатися, адже зараз за ринковими цінами користування газом оплачують підприємства та непобутові споживачі. Побутові ж платять поки що за, так би мовити, пільговою ціною. Але скоро це напевно скінчиться.”.


А 26 травня 2022 на сайті НАК "Нафтогаз України" з'явилося повідомлення, що: “10 травня 2022 року під час засідання Кабінету міністрів України було схвалено проект Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення».


Законопроект, серед іншого, передбачає запровадження мораторію на підвищення цін на природний газ і тарифів на теплову енергію та супутні послуги.


Інформація, яка була поширена в низці засобів масової інформації стосовно того, що «в Україні ціна на опалення буде підвищена втричі», є маніпулятивною.


Законопроект, який прийняв уряд, передбачає, що частина міжнародної фінансової допомоги для України буде використано для стримування тарифів. Цими коштами буде компенсовано різницю між економічно обґрунтованими і поточними тарифами, зокрема для ТКЕ. Цей механізм також дасть можливість ТКЕ розраховуватись за новими цінами на газ з Нафтогазом та погасити прострочену заборгованість.”.


В цьому контексті ще раз нагадаємо, що управління арештованим майном має відбуватися на комерційній основі на засадах збереження та збільшення економічної вартості активів, ефективності управління, відкритості та прозорості, запобігання корупції та тимчасовій основі.


Яким чином АРМА спільно з НАК “Нафтогаз України” вдасться добитися збільшення економічної вартості арештованих корпоративних прав облгазів при збиткових тарифах на розподіл газу, залишається незрозумілим?


Можливо відповідь є у словах Юрія Вітренка: “Законопроект, який прийняв уряд, включає, що буде створений спеціальний фонд держбюджету, в який будуть надаватися гроші від міжнародних партнерів. Уряд, у свою чергу, використовуватиме цей фонд для того, щоб не підвищувалися тарифи. Різницю між економічно обґрунтованими і поточними тарифами держава компенсуватиме учасникам ринку: ТКЕ та операторам газорозподільних мереж, яким поставили тариф, який не покриває їхні витрати, а також Нафтогазу за виконання покладених Кабінетом міністрів "спеціальних обов’язків" продавати не на комерційних, а на пільгових умовах.”.


Отож, які наслідки буде мати арешт і передача в управління держави контрольного пакету корпоративних прав облгазів?


Для споживачів. Прямого впливу на споживачів не буде. Майна і коштів газорозподільних підприємств ніхто не блокує. Питання підвищення тарифів на ЖКП більше залежить від співпраці з міжнародними партнерами України і перемоги у війні з рф.


З іншого боку, облгази залишаються монополістами і у споживачів з ними будуть такі ж проблеми, як і до арешту.





Для акціонерів облгазів. Очевидно, що оперативний контроль над діяльністю газорозподільних підприємств вони втратять.


Але у цій схемі ніхто не говорить про порушення під час приватизації, тому право на акції за ними збережеться, як мінімум до завершення розслідування в кримінальній справі в якій відбувся арешт корпоративних прав. А якщо управління виявиться неефективним (що часто буває, коли держава береться керувати приватними підприємствами) і вартість арештованих акцій впаде, - акціонери будуть вимагати відшкодування завданих збитків.


Для держави. Відновлення повного контролю над роботою облгазів матиме різнопланові наслідки.


З одного боку, зроблено те, що подобається більшості спостерігачів та збережеться контроль за бюджетними коштами виділеними на покриття різниці в тарифах.


З іншого - питання необхідного зростання цін і тарифів вже не можна буде “повісити” на демонізованих “фірташів”, ргк, олігархів тощо.


Наразі Уряд сподівається стримати ріст тарифів за рахунок зовнішніх запозичень, а що буде згодом, - важко передбачити.

Comments


Пост: Blog2_Post
bottom of page