Що каже практика Верховного Суду про житлово-комунальні послуги?
- Owner
- 30 січ. 2022 р.
- Читати 3 хв
Оновлено: 17 черв. 2022 р.
Перед тим як посилатися на практику Верховного Суду, необхідно розуміти її значення у громадянському суспільстві. Однакове та уніфіковане застосування закону обумовлює загальнообов’язковість закону, рівність перед законом та правову визначеність. З іншого боку, потреба в забезпеченні єдиного застосування закону не має ані призводити до негнучкості такого закону й до необґрунтованих обмежень у відповідному розвитку законодавства, ані ставити під сумнів принцип суддівської незалежності. Особливо важливо це - для захисту прав споживачів перед монополістами, де є слабша сторона у договірних відносинах від яких об’єктивно не можна відмовитися.
Чому єдине застосування закону є важливим?
Консультативна рада європейських суддів у «Висновку №20 (2017) про роль судів у забезпеченні єдності застосування закону» пояснює.
Єдине застосування закону є визначальним задля принципу рівності перед законом. Окрім того, питання правових визначеності й передбачуваності є невід’ємною складовою верховенства права. У державі, яка керується принципом верховенства права, громадяни виправдано очікують, що до них будуть ставитися, як до всіх інших, та що вони можуть покладатися на попередні судові рішення в подібних справах, і таким чином громадяни можуть передбачати юридичні наслідки своїх дій чи бездіяльності.
Неодноразове ухвалення судових рішень, які суперечать одне одному, може створити ситуацію юридичної невизначеності, що спричинить зменшення довіри до судової системи, у той час як ця довіра є важливим елементом держави, що керується принципом верховенства права. Єдине застосування закону обумовлює довіру громадськості до судів та покращує громадську думку стосовно справедливості та правосуддя.
Якби сторони розуміли б свої позиції заздалегідь, вони навіть могли б вирішити не звертатися до суду. Адвокати мали б у такому випадку розуміти, наскільки це можливо, які саме надавати поради своїм клієнтам, тобто сторонам процесу, щодо їхніх прав. Прецеденти чи усталена судова практика (надалі - судова практика), які встановлюють чіткі, послідовні та надійні правила, можуть скоротити потребу залучення судів до вирішення спорів. Якщо є можливість посилатися на попередні судові рішення, які були прийняті в подібних справах, зокрема вищими судами, відповідні справи могли б розглядатися більш ефективно.
Голова Департаменту правосуддя та правового співробітництва Ради Європи Ханне Юнкер у своєму виступі 20 листопада 2020 року в рамках міжнародної онлайн-конференції «Забезпечення єдності судової практики: правові позиції Великої Палати Верховного Суду та стандарти Ради Європи» зазначила, що аналіз практики ВС щодо повторного відкриття проваджень за результатами рішень ЄСПЛ підтверджує, що судова практика ВС є послідовною і відображає стандарти РЄ. Вона звернулася до висновків КРЄС щодо забезпечення єдності судової практики як невід’ємної частини верховенства права та довіри громадськості до правосуддя.
«КРЄС відзначає, що саме на Верховний Суд покладена роль у вирішенні суперечностей судової практики. Верховний Суд має забезпечувати її єдність шляхом виправлення неузгодженостей та суперечностей і таким чином зберігати довіру громадськості до судової системи», – зазначила Ханне Юнкер.
В Україні, починаючи з 12.02.2015 (набули чинності з 28.03.2015) частина друга статті 214 ЦПК України передбачала, що «Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів».
Змінами від 15.12.2017 стаття «Питання, які вирішує суд під час ухвалення рішення суду» змінює нумерацію з 214 на 264 ЦПК України і з неї прибирають будь-які згадки про правові позиції ВСУ. Проте правові позиції ВСУ зберігають юридичну силу і є обов’язковими для застосування новоствореним ВС, що випливає із тлумачення пункту 7 частини 1 Перехідних положень ЦПК України у такій редакції: «Суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії суддів або палати (об’єднаної палати), передає справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо така колегія або палата (об’єднана палата) вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду України». Таким чином юридична сила тих чи тих правових позицій ВСУ повністю передана на розсуд Великої Палати ВС.
Незважаючи на законодавчу монополію Великої Палати ВС, судді місцевих судів неодмінно звертають увагу та рівняються на практику звичайних колегій Верховного Суду. А ВС систематично публікує різного роду узагальнення та дайджести своїх справ.
Тому пропонуємо вашій увазі відповідні узагальнення практики щодо функціонування житлово-комунальної сфери,
Серед кола різноманітних правових питань звертаємо вашу увагу, зокрема, Верховний Суд звернув увагу на:
особливості договірних відносин у сфері ЖКП за участю різних категорій споживачів;
особливості правового статусу ОСББ як учасника спорів щодо надання ЖКП;
проблемні питання визначення обсягу спожитих послуг (ресурсів) під час здійснення розрахунків за поставлені ЖКП;
акценти предмета доказування у справах щодо несанкціонованого втручання в роботу приладів обліку ЖКП, щодо їх періодичної повірки, обслуговування і ремонту;
тарифне регулювання;
питання правомірності відключення від мереж постачання ЖКП;
роль органів соціального захисту, а також органів, що здійснюють державний контроль і нагляд у правовідносинах, пов’язаних з наданням ЖКП;
спори щодо надання субсидій на оплату ЖКП та обігу цільових коштів;
особливості відшкодування шкоди, застосування строків та обрання способів захисту в цій сфері;
проблемні питання визначення юрисдикції спорів, пов’язаних з наданням ЖКП тощо.
Практику самостійно вивчити можна, але в судді краще, щоб вас представляв досвідчений адвокат. Нагадуємо, що юристи Служби комфорту споживачів спеціалізуються на правовій допомозі саме у сфері житлово-комунальних послуг.
Comments