У фокусі: Захист та розширення можливостей споживачів енергії
- Owner
- 23 черв. 2024 р.
- Читати 4 хв

Близько 10,6% європейців не змогли утримати свої будинки в достатньому теплі в 2023 році. Це на 1,3% більше порівняно з 2022 роком, зростання, яке підкреслює вплив кризи вартості життя, включаючи вищі рахунки за електроенергію, на споживачів.
В останні роки країни ЄС прагнули підтримати тих, хто страждає від енергетичної бідності, за допомогою надзвичайних заходів, таких як схеми підтримки, енергетичні ваучери та надбавки на опалення. Надаючи важливу допомогу найбільш постраждалим споживачам, ці заходи негайного втручання не були розроблені для усунення основних причин енергетичної бідності.
Для цього необхідні довготривалі структурні рішення для захисту та розширення можливостей споживачів. Саме це Європейська комісія прагнула переглянути велику частину свого законодавства про Європейську зелену угоду
переглянуті директиви щодо енергоефективності та енергоефективності будівель встановлюють амбітні цілі, орієнтовані на найбільш вразливі домогосподарства, які стикаються з енергетичною бідністю
Нещодавно були прийняті нові правила щодо дизайну ринку електроенергії, а також декарбонізованих газів та водню, що покращить права та захист споживачів щодо їх постачання електроенергії та газу та надасть їм можливість брати участь у переході до чистої енергії та отримувати від нього користь
Нові права та сильніший захист
Захист та розширення можливостей споживачів енергії
Реформа дизайну ринку електроенергії ЄС зробить рахунки за енергію громадян та компаній ЄС більш незалежними від короткострокової ринкової ціни на електроенергію, часто обумовленої високими та нестабільними цінами на викопне паливо.
Хоча правовий захист споживачів, безперечно, важливий, уповноважені та поінформовані споживачі краще підготовлені для управління своїм індивідуальним споживанням енергії та рахунками.
Нові правила дадуть споживачам право вибирати з різних контрактів з можливістю мати, паралельно, кілька типів контрактів на електроенергію, щоб найкращим чином задовольнити їхні різні енергетичні потреби. Це означає, наприклад, що споживач може мати "контракт з фіксованою ціною", забезпечуючи передбачувані витрати на основні енергетичні потреби свого домогосподарства, а також мати "контракт на динамічну ціну" для зарядки теплового насоса або електромобіля в будь-який час дня або ночі, коли електрика найдешевша. У той же час країнам ЄС доведеться краще захищати всіма доступними засобами вразливих та бідних на енергію клієнтів від відключення електроенергії або газу.
Стабільні ціни та чиста енергія є ключовими для наших громадян, щоб жити кращим життям, а наш бізнес процвітав у Європі, чесно конкуруючи на світовому ринку. У рамках цих оновлених рамок європейські домогосподарства та підприємства отримають вигоду від більшої безпеки, доступності та прозорості на європейських енергетичних ринках. Це добре для переходу на чисту енергію, і це добре для економіки". Марош Шефчович, виконавчий віце-президент з питань європейської зеленої угоди, міжінституційних відносин та передбачення
Паралельно на газовому ринку також зміцнюються права та захист споживачів, щоб гарантувати, що споживачі користуються послідовним, безпечним та зручним досвідом роботи як зі своїми постачальниками газу, так і з електроенергією.
Спільний доступ до енергії та спільноти
До 2050 року близько половини домогосподарств ЄС (приблизно 113 мільйонів) можуть мати потенціал для виробництва енергії, згідно з дослідженням CE Delft.
Громадяни - у своїй ролі споживачів - є і повинні залишатися рушійною силою чистого та справедливого енергетичного переходу Європи. З цієї причини Комісія активно підтримує розширення прав і можливостей громадян та громад для досягнення енергетичних та кліматичних цілей Європи.
Обмін енергією пропонує новий підхід до енергетичного переходу. Це дозволяє громадянам, громадам, малим та середнім підприємствам та державним органам самостійно споживати електроенергію, вироблену за межами майданчика, на основі однорангових або колективних домовленостей про розподіл енергії. Ділячись електроенергією безпосередньо між собою, споживачі можуть краще позиціонувати себе проти коливань цін на енергетичному ринку, роблячи їх більш стійкими до цінових шоків.

У цьому контексті енергетичні спільноти організовують громадян та місцевих суб'єктів в рамках однієї юридичної особи - часто кооперативу - для розвитку стійких енергетичних проектів, таких як реконструкція будівель, централізоване опалення та охолодження або виробництво відновлюваного газу та електроенергії. Такі енергетичні спільноти можуть принести значні переваги громаді, включаючи зниження витрат на енергію та зелені робочі місця.
У рамках Плану REPowerEU він висунув спільну політичну мету досягнення 1 енергетичної спільноти на муніципалітет з населенням понад 10 000 осіб до 2025 року, підкріплену посиленою правовою базою та низкою ініціатив для підтримки розвитку енергетичних спільнот по всьому ЄС. Крім того, нещодавня реформа дизайну ринку електроенергії визначила, дозволила та розширила право на розподіл енергії для активних клієнтів.
Інформаційна служба досліджень та розробок Співтовариства Комісії (CORDIS) є основним джерелом, що представляє результати проєктів, що фінансуються рамковими програмами ЄС з досліджень та інновацій. Нещодавно він опублікував пакет результатів щодо інклюзивного енергетичного переходу та місцевого переходу до чистої енергії, висвітлюючи проєкти, що фінансуються ЄС, які підтримують громадян та громади, щоб взяти на себе ініціативу щодо енергетичного переходу.
Громадянський енергетичний форум
Щоб дати голос перспективі та ролі громадян у побудові більш чистої, доступної та безпечнішої енергетичної системи, Комісія щороку організовує Енергетичний форум громадян. Він об'єднує широке коло місцевих зацікавлених сторін, включаючи громадян, групи інтересів громадян, НУО, міста, громади та бізнес, а також національних політиків, щоб продемонструвати передовий досвід та обмінятися досвідом та проблемами, щоб допомогти краще захистити та розширити можливості громадян.
Наступний форум відбудеться 5 грудня 2024 року в Будапешті, Угорщина, та онлайн через пряму веб-трансляцію. Він буде зосереджений на тому, як ефективно розширити можливості громадян для забезпечення справедливого енергетичного переходу.
Пов'язані посилання
Деталі
Дата публікації "У фокусі: Захист та розширення можливостей споживачів енергії"
18 червня 2024 року
Автор
Comments