top of page

У Львівгазі пояснили, чому змінилась плата за доставку газу. Але не сказали чому так дорого?

  • Основа
  • 4 лют. 2023 р.
  • Читати 3 хв

Тарифи на розподіл газу не змінились, однак за січень жителі отримали оновлені рахунки за газ на основі даних про споживання за минулий рік. Але, багатьох здивував не факт зміни розміру платежу, а - чи не трьох кратне зростання суми в платіжці. Чому так вийшло? Вся справа в показниках.


"Сума, яку треба щомісяця платити за розподіл газу розраховується на основі спожитого газу за попередній газовий рік. Він не дорівнює календарному. Відповідно до кодексу газорозподільних систем, він триває з 1 жовтня по 30 вересня. Тобто зараз враховують обсяг, який споживали з 1 жовтня 2021 року по 30 вересня 2022 року, – розказав в коментарі Еспресо комерційний директор АТ "Львівгаз" Олег Вінцюк. – Скажімо, якщо за цей період людина використала 1200 кубометрів газу, цей обсяг ділять на 12 місяців (виходить 100 кубів) і множиться на тариф. Так виходить сума, яку треба сплачувати щомісяця".


Тариф на розподіл газу на 2023 рік не змінився. Як і торік, він для жителів Львівщини він складає 1,69 грн без ПДВ. Однак через те, що змінились обсяги спожитого газу, суми у платіжках теж змінились.


"Попри війну населення не скоротило споживання природного газу. Навпаки, за минулий газовий рік відбулось навіть певне зростання споживання газу. Це пов’язано з тим, що зима минулого року була значно холоднішою за зиму 2020/2021. Падіння споживання природного газу минулого року відбулось лише у промислових споживачів та у бюджетній сфері, – каже Олег Вінцюк. – Щодо виїзду частини споживачів за кордон під час війни, то це не вплинуло на обсяги споживання на Львівщині, адже частина жителів виїхали за кордон, але при цьому чимало осіб приїхали на Львівщину з інших регіонів.

Чому суми в платіжках за розподіл природного газу підскочили так різко?

Проте, у цьому коментарі представника Львівгазу немає відповіді на запитання: Чому суми в платіжках за розподіл природного газу підскочили так різко? Невже у 2022 році населення у двічі чи тричі збільшило споживання?


Тому, спробуємо пошукати відповідь самі.

В жовтні 2021 року сайт "Газправда" опублікував матеріал в якому стверджував, що: "Уже кілька місяців поспіль спостерігається чітка тенденція – облгази просто ігнорують вчасно передані домогосподарствами покази лічильників. Натомість споживачам виставляються інші показники – значно вищі, ніж споживачі фіксують в особистих кабінетах. Незважаючи на обурення споживачів, облгази відмовляються змінювати показники лічильників, мотивуючи це тим, що ті невчасно надали відповідну інформацію – тобто, пізніше 6 числа календарного місяця, що настає за розрахунковим. Одна із ймовірних причин подібних маніпуляцій облгазів – це штучне завищення фактичного споживання газу домогосподарствами у поточному газовому році з метою отримання надприбутків при нарахуванні плати за доставку/розподіл блакитного палива у 2022 році. Адже саме на підставі фактично спожитого газу за період із 1 жовтня 2020 року по 30 вересня 2021 року облгаз буде здійснювати розрахунок щомісячної плати за доставку/розподіл газу кожному домогосподарству вже з січня 2022 року і впродовж усього 2022 року.".


Справді, у 2021 році були проблеми з відображенням реальних показів лічильників Але, правда, як завжди, по середині чи збоку. «Газправда» промовчала, що проблеми з прийняттям показників розпочалися ще в лютому 2021 року. З тією різницею, що в першій половині року обл- чи міськгази, навпаки, не відображали реального споживання, практично ставлячи нулі.


Чому так відбувалося?

"Чому так відбувалося?" достеменно невідомо, але можна припустити, що таким чином вони рятували свої Газзбути, котрі Уряд, практично заднім числом, спонукали з січня 2021 року поставляти газ населенню по 6,99 грн., в час коли на ринку ціна значно зросла. Січневий діапазон пропозицій більшості компаній перебували у діапазоні 8,8-9,9 грн за кубометр. Але були постачальники, які продавали газ за вищими або нижчими цінами. Наприклад, вартість блакитного палива в "Львівенергозбут" - 10,8 грн., а в ГК "Нафтогаз України" по 7,22.


"Обмежена" ціна офіційно почала діяти з 1 лютого, а за січень українці мали платити за блакитне паливо за вільними цінами. Але політична воля перемогла і платіжки по 6,99 люди отримали вже в лютому, тобто платіжки за січень 2021 року вже були по 6,99. Деталі можна собі нагадати з матеріалу ЕП.


Але є нюанс, який все пояснює.

Однак не обійшлося без нюансу. Облгази перестали реагувати на надані населенням фактичні показники лічильника.


З часом ситуація на ринку стабілізувалася і оператори ГРМ, в тому числі й "Львівгаз", схоже, що почали «доганяти недооблікований газ» населення. Цей процес, як правильно зауважила «Газправда» у згаданій вище публікації, розпочався в жовтні 2021 року і, напевно, тривав у 2022 році. Саме це й пояснює такий стрибок суми в платіжках за доставку газу: у 2022 році вони були по суті занижені (через невраховане реальне споживання 2021 року), а у 2023 році – завищені.


Що робити споживачам?

Незалежно від причин, які спонукали, оператори ГРМ, очевидно, що допустили порушення у правилах обліку газу. Тому споживачі, яким важко оплачувати платіжки 2023 року за розподіл мають цілком законне право на їх розстрочення, або вимагати перерахунку по фактичному споживанню 2022 року.


Команда «Служби комфорту споживачів» фахово вам у цьому допоможе. Звертайтеся.


Comments


Пост: Blog2_Post
bottom of page