У Великій Британії хочуть ввести “несподіваний податок” у нафтогазовому секторі. А в Україні?
- Owner
- 29 черв. 2022 р.
- Читати 3 хв
У світі різко виросла вартість природного газу. Цей факт негативно впливає на економіку країн в цілому, а на населення з низьким рівнем доходу страждає особливо. Але не треба забувати, що торгівля - двосторонній процес: де хтось багато тратить, там інший багато заробляє. Надприбутки отримують газовидобувні компанії. Якщо в Україні влада “не зауважує” факту, що користувачі українських народних надр неочікувано збагачуються, то у Великій Британії чинять інакше: планують збільшити податок на прибуток газовидобувників з 40 до 65 відсотків. Йдеться про так званий “Windfall tax”.
Вперше “непередбачений податок” (windfall tax) ввів Лейбористський уряд Тоні Блера в 1997 році на те, що було описано як “надприбуток приватизованих комунальних підприємств”. Податок з’явився після 18 років консервативного уряду, який провів приватизацію багатьох державних активів за цінами, які багато хто вважав занадто низькими. Він мав на меті «виправити погану угоду, яку клієнти та платники податків отримали від приватизації підприємств, які надають комунальні послуги».
Windfall tax стягували з приватизованих компаній у галузі телекомунікації, електроенергії, води, газу, аеропортів і залізниці.
Отримані кошти англійський уряд спрямував на програми соціального забезпечення до роботи, яка спрямована на подолання тривалого безробіття, а також на забезпечення капітальних інвестицій для шкіл.
З 1997 по 2022 роки у Великобританії не стягувалися додаткові податки. Проте були неодноразові заклики ввести несподіваний податок на енергетичні компанії у відповідь на суттєве підвищення цін на енергоносії. Детальніше про windfall tax в Англії можна прочитати тут.
До цього часу, за такі податки виступали в основному Лейбористи, відомі своїми лівими поглядами. Однак, у 2022 році Консервативний уряд Бориса Джонсона оголосив про несподіваний податок для енергетичних компаній, щоб допомогти профінансувати пакет для полегшення кризи вартості життя у Великобританії.
На початку квітня 2022 року уряд Великої Британії оголосив про національну стратегію енергетичної безпеки – структуру, яка була вчасно підібрана у світлі постійно зростаючих світових цін на енергоносії в результаті пандемії та вторгнення Росії в Україну.
В Британії планують запровадити новий податок у розмірі 25% на прибуток нафтогазових компаній у рамках нового збору на прибуток від енергії (Energy Profits Levy).
До введення Levy нафтогазовий сектор сплачував 40% податок на свій прибуток. Згідно з Levy податок у розмірі 25% буде діяти як надбавка, тобто застосовуватиметься до загальної ставки податку в розмірі 40%, що означає, що сукупна ставка податку становить 65% на весь прибуток, отриманий 26 травня 2022 року та після нього.
Загалом, дохід від Energy Profits Levy допоможе профінансувати пакет у розмірі 15 мільярдів фунтів стерлінгів від уряду, який, серед іншого, забезпечить одноразову виплату в розмірі 650 фунтів стерлінгів для восьми мільйонів домогосподарств з низьким рівнем доходу. Детальніше можете прочитати тут.
У світлі такого прикладу одного з форпостів демократичного суспільства, яким є Велика Британія, досить дивним виглядає намагання українських урядовців виділити 260 мільярдів гривень з Державного Бюджету воюючої України для НАК “Нафтогаз України” на закупівлю природного газу. Детальніше про це ми писали в матеріалі “Все буде НАК! Або - дорога в пекло вимощена добрими намірами.”
Нагадаємо, що за даними офіційного сайту АТ «Укргазвидобування» – 100% дочірнє підприємство НАК «Нафтогаз України». Там же компанія повідомляє, що АТ «Укргазвидобування» є найбільшою газовидобувною компанією у Центральній і Східній Європі. В Україні це – великий гравець, що видобуває 73% природного газу.
То що ж виходить в Україні? Битий небитого везе?
У “багатій” Великій Британії (яка усіляко, в т.ч. фінансово, підтримує Україну у війні) запроваджують додаткові податки на неочікувані надприбутки таких компаній як НАК «Нафтогаз України». А у “бідній” Україні - виділяють гроші з бюджету, до якого заплатили податки інші субєкти господарбвання?
Звичайно, що світ розчулений згуртованістю українців, які можуть за 3 дні зібрати 600 мільйонів на байрактари. Але в тяжкі часи зобов'язані діяти рішуче не лише “маленькі люди”, а й влада, заставляючи тих, хто в силу непередбачуваних змін обставин отримує надприбутки, ділитися ними з суспільством. Це не комунізм - це лише соціальна відповідальність.
Слава Україні! Слава Збройним Силам України!
Comments