top of page

Українці, які евакуйовуються від війни, потребують тимчасового притулку чи є біженцями?

  • Owner
  • 9 бер. 2022 р.
  • Читати 6 хв

Оновлено: 18 бер. 2022 р.

Особам, які покидають Україну через фійну вкрай важливо знати про способи, яким цивілізований світ захищає людей. Одразу зауважимо, що ті хто покинув Україну, через окупаційну ворожу навалу Росії не є біженцями, тому що в Україні нікого не переслідували за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань.


Згідно з Конвенцією про статус біженців 1951 року, біженець – це особа, яка «внаслідок обґрунтованих побоювань стала жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань перебуває за межами країни своєї громадянської належності та не може користуватися захистом цієї країни, або не бажає користуватися цим захистом внаслідок таких побоювань».


За міжнародним правом статус біженця (міжнародна охорона) надається державою на підставі особистої обґрунтованої заяви прохача і розглядається у кожному окремому випадку


До 24.02.2022 року Україна була країною призначення і транзитною країною для осіб, які потребують міжнародного захисту, а також економічних мігрантів, які намагаються потрапити до країн Європейського Союзу.


Додатково про визнання іноземця біженцем, або надання йому додаткового захисту, на прикладі законодавства Польщі можете прочитати тут.


То, ким є мільйони українських громадян, які покинули нашу державу, через війну? Що означає бути в статусі того, хто шукає притулку?


Тимчасовий притулок надається з метою захисту іноземців від воєнних конфліктів, повсюдного насилля, наслідків гуманітарної катастрофи чи постійних або масових порушень прав людини у країні їх походження.


У випадку, коли велика кількість людей одночасно має покинути рідну країну через те, що там має місце розпочата війна, то підстава для урядового рішення не вимагає детального розгляду загрози в кожному конкретному випадку, і такі особи отримують захист в цивілізованих країнах майже автоматично. Ця форма захисту не є ідентичною статусу біженця, який надається тим, хто звертається на його отримання на індивідуальній основі.


На даний час статус того, хто шукає притулку поширюється на осіб, які є громадянами України та покидають Україну через війну не можуть або не бажають повернутися в Україну.


У Польщі не треба реєструватися у пунктах прийому біженців – рецепційних центрах, а також думати про те, як полагодити формальності. Усім особам, які шукають прихистку в Польщі – не треба побоюватися, якщо йдеться про їх легальне перебування на території РП. Найближчими днями не треба також подавати жодних клопотань до: Управління у справах іноземців, Воєводських управлінь, Прикордонної служби у пунктах перетину кордону. Те ж стосується громадян України, які проживають у Польщі деякий час, але їхні документи, на підставі яких дозволено проживання, вже недійсні.


В Угорщині людині треба подати прохання на отримання захисту. Прохання необхідно подати особисто в будь-якому із встановлених пунктів прийому цілодобово або в будь- який офіс обслуговування клієнтів Національного Відомства у справах іноземців під час прийому відвідувачів. Адреси територіальних представництв та офісів обслуговування клієнтів Національного Відомства ви знайдете тут (bmbah.hu). Тим самим розпочинається процедура, яка протягом 45 днів проходить інстанції Національного Відомства у справах іноземців. Протягом такой процедури має бути доведено, що особа, яка звертається за захистом, є громадянином України, або, не будучи громадянином України, проживає в Україні на законних підставах. Найпростіший спосіб це зробити – представити різні документи та ідентифікаційні картки.


Однак, важливим є те, щоб захист мали змогу отримати навіть ті, у кого немає відповідних документів. В такому випадку, скоріш за все, процедура слухання займе довший час для більш детальних питань органами, щоб встановити звідки прибула особа.


Поки триває процедура, закордонний паспорт заявника, якщо у нього є такий паспорт, Національне Відомство забере, і замість нього видасть гуманітарний дозвіл на перебування в країні. Цей дозвіл слугуватиме посвідченню особи в Угорщині під час процедури. Якщо особа отримає право на притулок, орган влади видасть документ особи, що отримала притулок (посвідчення особи). Однак цей документ відрізняється від посвідчення особи громадянина Угорщини. Після закінчення процедури закордонний паспорт буде повернуто заявникові.


Згідно з нинішнім порядком, Постанова Уряду Угорщини про притулок для українців, може залишатися в силі до 1-го червня 2022 року. Однак, це може легко змінитися в прийдешній період.


Уряд Словацької Республіки теж схвалив надання тимчасового притулку громадянам України та членам їхніх сімей. Як і в Угорщині, тут для притулку треба подавати заяву.


Членом сім'ї громадянина України вважається:

  • чоловік/дружина громадянина України,

  • неповнолітня дитина громадянина України або неповнолітня дитина чоловіка/дружини громадянина України,

  • батько неповнолітньої дитини, яка є громадянином України

Тимчасовий притулок буде надано з 1 березня до 31 грудня 2022 року. Уряд Словацької Республіки може ухвалити рішення про його дострокове припинення або продовження.


Заявники повинні надати достовірні докази своєї особи та громадянства України, а якщо вони не є громадянами України, то свою особу, громадянство та родинний зв'язок із громадянином України.


Заявники можуть підтвердити свою особу, наприклад, дійсним, але також і недійсним закордонним паспортом або посвідченням особи або пред'явивши посвідчення водія разом із свідоцтвом про народження, або будь-який інший документ з фотографією разом із свідоцтвом про народження.


Якщо Ви хочете подати заяву про надання тимчасового притулку, Ви можете зробити це:

  • при в'їзді на територію Словацької Республіки у відповідному відділенні на прикордонному пункті,

  • після в'їзду на територію Словацької Республіки у відповідному відділенні міграційної поліції за місцем перебування

За неповнолітніх заяву подає законний представник або призначений судом опікун; неповнолітній повинен бути присутнім під час подання заяви.


На яку форму підтримки та працевлаштування може розраховувати той, хто звернувся за притулком?


У Польщі українці, які втікли від війни, крім першої допомоги з розміщенням і проживанням отримують медичну допомогу, право на працевлаштування та навчання для дітей.


Дізнатися де шукати медичну допомогу в Польщі можна тут?


Громадянин України може отримати безкоштовну допомогу повітового чи воєводського бюро праці, у тому числі підтримку у пошуку роботи, насамперед шляхом працевлаштування та консультування з питань кар’єри.


Отримати допомогу можна, звернувшись безпосередньо до служби зайнятості або в дистанційному режимі, звернувшись до служби зайнятості або на гарячу лінію «Зелена лінія» - тел. 19524, а також ознайомившись з інформацією про пошук роботи на сайті Державної служби зайнятості. у мовній версії для громадян України https://lang-psz.praca.gov.pl/uk/.


Громадянин України може самостійно користуватися Центральною базою пропозицій праці без відвідування служби зайнятості, використовуючи комп’ютер, телефон чи інші мобільні пристрої з доступом до мережі Інтернет ( http://oferty.praca.gov.pl ). Пошук пропозицій роботи також можливий за допомогою спеціального мобільного додатка ePraca (Android та iOS). Щодня в базі даних доступно близько 70 тис. робочі вакансії.


Детальніше читайте тут: Rynek pracy - pomoc dla obywateli Ukrainy.


В Угорщині громадяни України на весь час, доки триває провадження, розміщуються державними органами у центрі прийому (таборі біженців), де їм забезпечують харчування та медичну допомогу. Особи, які можуть самі забезпечити собі житло, не мусять розміщуватися в центрі прийому, але , в такому випадку, розмір підтримки для них буде зменшений.


По завершенню процедури, коли особі офіційно надано притулок, вона отримує право на проживання в центрі прийому (таборі біженців), медичну допомогу, освіту для дітей та щомісячну грошову допомогу протягом всього терміну знаходження під захистом. Для того, щоб особа, яка звернулась за притулком, мала можливість отримати працевлаштування, їй потрібно подати заявку на отримання особливого дозволу на роботу. Така особа також отримує ідентифікаційн у картку, яка відрізняється від посвідчення громадянина Угорщини.


Словаччина. Якщо ваше прохання про тимчасовий притулок буде задоволене, вам буде видано документ про дозвіл на перебування з позначкою „ODÍDENEC”. Тоді, ви можете працювати в Словаччині без необхідності отримання додаткових дозволів.


Про початок працевлаштування осіб, яким було надано тимчасовий притулок, роботодавці мають повідомити центр зайнятості до семи робочих днів за допомогою форми Інформаційна карта (закресліть літеру k). Особи, які отримали тимчасовий притулок, можуть працювати на підставі трудового договору, а також на підставі угод про роботу, яка виконується поза трудовими відносинами.


Особи, які подають заяву на надання тимчасового притулку, та особи, які отримали тимчасовий притулок, які не мають державного медичного страхування в Словаччині, мають право на отримання невідкладної медичної допомоги, та у випадках, що заслуговують на особливий розгляд, при виявленні конкретних медичних потреб на підставі індивідуальної оцінки стану здоров'я , надання такої медичної допомоги. Для отримання такої медичної допомоги достатньо пред'явити, що ви є претендентом на тимчасовий притулок або що воно вам надано.


Чи можна вільно пересуватися у Європейському Союзі із документом особи, що отримала притулок?

На наш погляд, ні. Із документом особи, що отримала притулок, можна вільно перебувати та пересуватися лише в країні, яка надала тимчасовий захист. Для поїздки в іншу країну необхідно дотримуватися правил в’їзду (візового режиму) цієї країни.


Однак, якщо особа має український закордонний біометричний паспорт, вона має можливіть перебувати в будь-якій країні ЄС у безвізовому режиму протягом 90 днів у будь-який 180-денний період і протягом цього часу - вільно пересуватися в межах ЄС.



Upd. від 16.03.22р.: Суддя Верховного Суду Олена Кібенко так розповіла у ФБ різницю між статусом біженця і тимчасового переселенця:


На багатьох ресурсах бачу плутанину у термінах.

Отримати міжнародний захист - це звернутися за статусом біженця.

Отримати тимчасовий захист - це інший статус (статус тимчасового переселенця).

Процедури зовсім різні!

Наслідки отримання - зовсім різні!


Наприклад, якщо ви звернулися за статусом біженця, то у вас заберуть паспорт і ви не зможете виїхати до інших країн ЄС. Цей статус треба чекати від півроку до року. Його можна не отримати. Його можна запросити лише в першій країні, до якої ви виїхали з України. Цей статус - безстроковий (може бути припинений лише через певні обставини). Головне - ви не зможете повернутися на територію України (повернення означатиме втрату статусу).


Тому однозначно всім, хто не має наміру назавжди емігрувати з України, раджу отримувати статус тимчасового захисту. Ваш паспорт лишається з вами, ви можете подорожувати, ви зможете поїхати в Україну і повернутися, ви отримуєте статус дуже швидко і матимете доступ до роботи, медпослуг, житла, освіти тощо.

Тимчасовий захист - це безпрецедентна форма правової та економічної допомоги українцям з боку ЄС. Користуйтеся цими можливостями!

Відповідаючи на коментарі, Пані Олена, зокрема, звернула увагу на таке.


Є побутовий термін «біженець» і є юридичний. Дуже важливо, щоб люди розуміли значення, бо питають «ви будете подавати документи на статус біженця», надають формуляри, а людина думає, що то обов’язкова процедура. Особливо у перші дні.


Щоб працювати, отримати соціальне житло, фін допомогу - треба зареєструвати проживання у країні ЄС. До цього можна користуватися тимчасовим захистом автоматично з момету перетину кордону - спрощений порядок перетину, включаючи тварин, спеціальні пункти допомоги, переміщення у ЄС.


Франція офіційно роз’яснила, що (особам які отримали тимчвасовий захист) можна повертатися - за родичами, речами тощо.

Comments


Пост: Blog2_Post
bottom of page