Україна: Рада ЄС підтримує оновлення автономних торгових заходів ЄС
- Owner
- 9 квіт. 2024 р.
- Читати 2 хв

Представники держав-членів ЄС (Coreper) підтвердили сьогодні попередню угоду, досягнуту раніше того ж дня між головуванням в Раді та представниками Європейського парламенту про поновлення призупинення імпортних мит та квот на український експорт до ЄС до 5 червня 2025 року.
Україна: Рада ЄС підтримує оновлення автономних торгових заходів ЄС. Це оновлення підтверджує непохитну політичну та економічну підтримку ЄС України після двох років неспровокованої та невиправданої військової агресії Росії.
У той же час ЄС вирішив посилити захист чутливих сільськогосподарських продуктів шляхом посилення гарантій, вже включених до діючих на даний момент автономних торгових заходів, що включає в себе врахування будь-якого негативного впливу на ринок однієї або декількох держав-членів, а не лише на ринок ЄС в цілому (як це відбувається зараз). Новий автоматичний захист також буде додано для певних чутливих продуктів, таких як птиця, яйця, цукор, овес, кукурудза, крупа та мед.
Автономні торговельні заходи (банкомати) дозволять Україні продовжувати отримувати власний дохід від торгових потоків з ЄС, що важливо для підтримки її економіки. У поєднанні з широкою військовою, фінансовою та гуманітарною підтримкою ЄС це допоможе Україні в її довгостроковому відновленні, а також її поступової інтеграції до внутрішнього ринку ЄС.
Україна: Рада ЄС підтримує оновлення автономних торгових заходів ЄС
Основні елементи регулювання
Регламент застосовуватиметься з 6 червня 2024 року до 5 червня 2025 року і стосується продовження призупинення всіх непогашених митних зборів та квот відповідно до Розділу IV Угоди про асоціацію між Україною та ЄС (DCFTA).
Регламент також включатиме два захисні механізми для захисту ринку ЄС:
посилена версія існуючого механізму, який застосовуватиметься на основі регулярного моніторингу, що дозволить Комісії запровадити будь-які заходи за умови дотримання конкретних умов;
новий автоматичний захисний механізм, який зобов'яжає Комісію знову ввести тарифні квоти, якщо імпорт птиці, яєць, цукру, вівса, кукурудзи, купи, крупи та меду перевищує середнє арифметичне кількостей, імпортованих у другій половині 2021, 2022 та 2023 років.
Ключові елементи тимчасової угоди
розширення сфери застосування автоматичного механізму захисту, щоб включити чотири додаткові продукти (овес, кукурудза, купо та мед)
скорочення періоду часу для активації автоматичного захисту з 21 до 14 днів
продовження контрольного періоду для визначення того, чи перевищує імпорт певний поріг (додавши другу половину 2021 року до періоду 2022-2023)
зобов'язання Комісії щодо посиленого моніторингу імпорту зерна, зокрема пшениці, та використання наявних у її розпорядженні інструментів у разі збоїв на ринку, а також зобов'язання вжити необхідних заходів відповідно до Угоди про асоціацію з Україною, як тільки будуть прийняті нові банкомати, продовжувати, шляхом консультацій з Україною, процес взаємної лібералізації тарифів
Наступні кроки
Комітету Європейського парламенту з міжнародної торгівлі пропонується підтвердити результати міжінституційних переговорів завтра.
Очікується, що позиція парламенту в першому читанні буде прийнята на другому пленарному засіданні в квітні.
Потім регламент буде прийнятий Радою, підписаний представниками Ради та Європейського Парламенту та опублікований в Офіційному журналі, до набрання чинності 6 червня 2024 року.
Передісторія
31 січня 2024 року Європейська комісія запропонувала продовжити призупинення імпортних мит та квот на весь імпорт з України до ЄС ще на рік. Пропозиція була представлена в контексті триваючої агресивної війни Росії проти України, що призвело до необхідності продовжувати підтримувати Україну економічно, і враховуючи, що Україна отримала статус кандидата в ЄС у червні 2022 року, а переговори про вступ були відкриті в грудні 2023 року.
Джерело: прес-реліз Ради ЄС.
Comments