Стосується всіх! Замість податкової амністії можуть покарати.
- Основа
- 4 лют. 2022 р.
- Читати 3 хв
Оновлено: 12 лют. 2022 р.
Хоч Служба комфорту споживачів не спеціалізується на податковому консультуванні, але вважаємо за потрібне проінформувати про черговий наступ держави на простих людей. Що сталося? Припустимо, що хтось отримував зарплату «в конвертах», або мама «була в Італії». До вересня 2021 року держава вважала таких громадян постраждалими від нечесних роботодавців та безробіття. А тепер, по суті, їх перетворюють на злочинців. Чому так думаємо? Тому що Законом України від 15 червня 2021 року №1539-IX про, так звану, «податкову амністію фізичних осіб» фізичним особам запропонували добровільно задекларувати нерухомість, землю та автомобілі придбані за кошти з яких не сплачено податки. Зарплата «в конвертах» чи заробітчанські перекази мами «з Італії» - це основне джерело таких коштів, якщо ви не корумпований чиновник.

Але – головне криється в іншому! Всі хто добровільно не задекларував придбання майна за зарплату «в конвертах» тепер вважаються такими, що повідомили державі про відсутність у їх власності станом на 1 вересня 2022 року активів, з яких не сплачено або сплачено не в повному обсязі податки і збори.
В пояснювальній записці до проекту закону задекларовано, що його метою є стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян, лібералізації валютного регулювання.
В публічному просторі автори закону рекламують його як благо для заробітчан, ІТ-сфери, офіційно непрацевлаштованих працівників.
Але майже ніхто (особливо, політики публічно) не скаже, що особа яка не подала нульову декларацію і у майбутньому не зможе пояснити походження своїх коштів чи майна, може бути притягнута до відповідальності за те, що приховала їх від оподаткування.
Щоб зрозуміти, що перспектива давати пояснення слідчому чи прокурору є цілком реальною, достатньо ознайомитися з нормами Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», або пошукати в Google термін «фінансовий моніторинг».
Та й подання декларації не гарантує відсутності проблем в майбутньому.
Наприклад, в Законі про амністію вказано, що одноразові (спеціальні) добровільні декларації, а також відомості, що містяться в них, не можуть бути використані в розслідуваннях та/або перевірках стосовно декларанта, а також як докази у кримінальних провадженнях, справах про адміністративні правопорушення, цивільних та адміністративних справах (у межах складу та вартості активів, зазначених в одноразовій (спеціальній) добровільній декларації як об’єкт і база для нарахування збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування).
Ніби звучить заспокійливо, але ті юристи, які працюють з кримінальними справами і знають практику застосування судами доктрини «плід отруєного дерева» почуваються насторожено.
Перед тим, як читати далі, згадайте класика: Действуй строго по закону, то бишь действуй… втихаря. І подумайте, чи до цього моменту знали, що у вас залишилося менше року, щоб в майбутньому не стати злочинцем? Швидше за все відповідь буде: Не знали. І досі не знаєте, які наслідки матиме рішення декларувати/не декларувати автомобіль придбаний за зарплату отриману “в конверті”?
Крім описаного вище, Закон містить й інші прояви «турботи» про звичайних людей.
Наприклад:
1. Діють різні правила оподаткування активів які підпадають під автоматичну амністію і тих які зазначені в декларації. Сумістити цих два види амністії не можна. Тому, щоб прийняти рішення треба: або діяти інтуїтивно, наражаючись на небезпеку подальших переслідувань з боку правоохоронців; або звертатися за консультацією до фахівців з оподаткування, яких ще потрібно в стислі строки знайти і пересвідчитися в їх професіоналізмі та добропорядності. Не можна ж першому зустрічному розказати, що в тебе вдома під подушкою захований скарб. Бо є ризик замість податкової амністії дочекатися хлопців з прасками.
2. Нерухомість підлягає амністії незалежно від вартості, якщо не перевищує обмеження по квадратних метрах. На практиці це означає, що квартира на 120 кв. метрів економ класу в передмісті районного центру придбана за 70 тисяч доларів, бо сім’я велика, прирівняна до такого ж по площі елітного житла на Печерських пагорбах Києва вартістю в кілька мільйонів доларів. Тому зрозуміло, що той хто приховав мільйон зможе й тепер знайти шлях, як уникнути податку, а звичайні службовці, програмісти, заробітчани заплатять сповна.
3. Окремий фокус з автомобілями вартістю більше 400 тис. грн. От багато олігархів чи хабарників ховають нечесно зароблені кошти, купуючи транспортний засіб за 15 тисяч доларів?..
Це було риторичне запитання. І таких думок виникає ще багато.
Якщо вам цікаво дізнатися про деталі діючої податкової амністії прочитайте цей матеріал, або зверніться з запитаннями до Google чи фахівців Служби комфорту споживачів.
Comments