Кожен має «Право на образ»
- Основа
- 4 січ. 2022 р.
- Читати 4 хв
Оновлено: 12 лют. 2022 р.
Впродовж останніх кількох років право на образ отримало значне визнання у сфері законів про інтелектуальну власність. Це право, яке також ще називають правом знаменитостей, пов’язане з ідентичністю особи. Його можна визначити як право особи контролювати комерційне використання своєї особи. Публічний образ знаменитості має величезну цінність і вимагає величезних грошей. Таким чином, для такої особи стає важливим захистити своє право, щоб ніхто не використовував його в власних інтересах та не отримував від нього несанкціоновану вигоду.
Поняття права на образ
Право на публічність виникає з моменту створення образу людиною. В більшості випадків таким правом користуються знаменитості для того, щоб захистити свою ідентичність та неповторність.
Право на образ захищає зображення відомої особистості (актора, співака, телеведучого чи навіть відомого вченого), а також інші атрибути, пов'язані з нею від незаконного використання третіми особами в комерційних цілях. Дане право обмежує використання персонажів, зовнішній вигляд яких нагадує людей. Відповідно, якщо особа вирішить, що хтось незаконно використовує її образ, вона має право не лише заборонити використання, а й стягнути з порушника збитки.
Образ фізичної особи може використовуватись у таких формах:
використання у комерційному найменуванні особистого зображення та імені особи;
використання вигаданих персонажів із фільмів та театральних вистав у рекламах.
У американській доктрині поняття «зображення фізичної особи» та «образ фізичної особи» розмежовуються, як частина та ціле. Право на образ включає в себе зображення, голос, ім’я особи або сценічного образу особи і також інші елементи індивідуалізації, такі як характерні вирази, стиль одягу та інші характеристики, пов’язані з її національною, культурною, релігійною, мовною та іншими самобутностями, які викликають у свідомості людей образ знаменитості.
Щодо національного законодавства, то у Цивільному кодексі України є захищеним право на зображення фізичної особи, а саме у ч. 1 ст. 308: «Фотографія, інші художні твори, на яких зображено фізичну особу, можуть бути публічно показані, відтворені, розповсюджені лише за згодою цієї особи, а в разі її смерті - за згодою осіб, визначених частиною четвертою статті 303 цього Кодексу». Звідси випливає, що «право на образ» є частково закріплене і в Україні.
Позиція прав на образ у США та Великобританії
Сполучені Штати Америки
Знаменитості можуть вдатися до двох варіантів, коли мова заходить про права на рекламу в США; по-перше, Закон Ленхема 1946 року, який є загальнодержавним законом, що регулює закони про торговельні марки в США, а по- друге, штатні закони прав на публічність. Закон Ленхема захищає споживачів від неправдивих думок або обману та захищає власників торгових марок від помилкового уявлення про те, що вони пов’язані з продуктом або схвалюють його. Хоча основна мета Закону Ленхема полягає в захисті споживачів, широке тлумачення Закону допомагає знаменитостям захищати своє право на образ за допомогою нього. Таким чином, у справі про фальшивий індосамент позивач зможе довести, що відповідач використав імітацію його голосу. Деякі знаменитості змогли успішно домогтися захисту права на образ відповідно до Закону Ленхема, але даний спосіб захисту не завжди є успішним.
Обсяг права на образ відрізняються в залежності від штатів, але його елементи більш-менш залишаються однаковими. В загальному, щоб позивач доводив (1) використання відповідачем особи позивача; (2) привласнення імені або подібності позивача на користь відповідача, комерційно чи іншим чином; (3) відсутність згоди; і (4) отримана травма.
Отже, незважаючи на те, що у США право на образ не є чітко визначеним, знаменитості все ж можуть контролювати комерційне використання своєї ідентичності через широке тлумачення Закону Ленхема або створювати безпосередньо правові прецеденти.
Великобританія
Велика Британія також не визнає жодних особливих прав на образ, через які знаменитості змушені вибирати альтернативні законні шляхи захисту. Британське законодавство не містить жодного конкретного положення щодо захисту цих прав. Законом захищені лише зареєстровані торгові марки і відповідно знаменитості стають безпорадними, якщо їх імена не зареєстровані як торгові марки. Навіть якщо знаменитості намагаються зареєструвати свої імена як торгові марки, вони зустрічаються з розчаруванням, тому що «чим відоміші знаменитості, тим меншою відмінністю та виразністю володіють їхні імена». Суд у справі Re: Elvis Presley Trademarks, Inc (1997) відмовився зареєструвати назву «Elvis Presley», оскільки вона була настільки загальновідомою, що не мала відмінної якості для ідентифікації товарів.
Право на образ в Україні
Прикладом порушення права на образ в Україні є відома справа за позовом ТОВ «Новий канал» до ТОВ «ТРК «Студія 1+1», іноземного підприємства «1+1 Продакшн» про порушення авторських майнових прав і стягнення компенсації. Так, 03 вересня 2014 року у телевізійному ефірі телеканалу «1+1» було публічно сповіщено телевізійну передачу із назвою «Інспектор Фреймут». У справі № 3-1243гс15 Верховний Суд України зазначає, що є елементами літературного художнього твору, які охороняються авторським правом, є елементи його форми: внутрішньої (композиція твору, його структура, художні образи); зовнішньої (мова, словарний склад, стиль мовлення тощо). Елементи форми, якими характеризується телевізійна передача «Ревізор» використано при створенні телевізійної передачі «Інспектор Фреймут», а саме: образ ведучої, який формує характер передачі; характер перевірки, який визначає подальший хід подій; перебіг сюжетних дій; структура передачі; критерії перевірки; фінальний результат. Також суд зазначив, що відповідачами не надано доказів на підтвердження правової підстави для використання об'єктів авторського права позивача, що у сукупності зі встановленими фактичними обставинами у справі та нормами матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, є підставою для часткового задоволення позову, а отже Верховний Суд України відмовив в задоволенні заяви ТОВ «Телерадіокомпанія «Студія 1+1».
Права на публічність – це окремі права, і в найближчі роки вони будуть тільки привертати увагу, тому що велика кількість знаменитостей тепер дізналися про цю концепцію. До того ж Модуль у США є порівняно зручним, і Україна може наслідувати цей приклад і скористатися такими правами, щоб забезпечити належний правовий захист.
Comments