Секретаріат ЕС: Аналіз постанови «Про запровадження гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії»
- Owner
- 24 черв. 2024 р.
- Читати 5 хв
Оновлено: 26 черв. 2024 р.
Вступ
У липні 2023 року набув чинності Закон про зелену трансформацію. (1) Його відповідність acquis Енергетичного співтовариства було оцінено Секретаріатом у Записці про оцінку 8/2024. (2) Разом з іншими нововведеннями щодо активних споживачів, власного споживання та схем підтримки електроенергії з відновлюваних джерел, Закон про зелену трансформацію запровадив надійну правову основу для впровадження Гарантій походження електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії (далі – GO). Згідно зі статтею 97 Закону «Про альтернативні джерела енергії» (3) із змінами, внесеними Законом «Про зелену трансформацію», уповноваженим органом з питань видачі, обігу та анулювання GO на території України є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі, НКРЕКП). Порядок випуску, обігу та погашення GO визначається Кабінетом Міністрів України.
Якщо Ви ще не чули про GO, читайте наш матеріал: Гарантії походження: механізм, який допомагає "зеленій" енергетиці знайти своїх відповідальних споживачів.
27 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову 227 «Про запровадження гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії», (4) якою затверджено Порядок видачі, обігу та погашення гарантій походження електричної енергії. енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії (далі – Порядок GO) та та Порядок визначення екологічної цінності електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії. Ця оцінка пропонує оцінку відповідності Порядку щодо GO acquis Енергетичного Співтовариства. (5)
(1) Закон України № 3220-IX від 30.06.2023 «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та «зеленої» трансформації енергосистеми України»
(3) Закон України № 555-IV від 20.02.2003 р. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/555-15#Text
(5) Оскільки документи подавались лише українською мовою, використовувався Google Translate; тому не можна виключити будь-які непорозуміння через проблеми з перекладом
Фон
Постанова та Порядок щодо GO спрямовані на впровадження надійної системи видачі, передачі та анулювання GO на електроенергію, вироблену з відновлюваних джерел. Це включає в себе активацію електронного реєстру, який відповідає специфікаціям, викладеним у Директиві (ЄС) 2018/2001 від 11 грудня 2018 року про сприяння використанню енергії з відновлюваних джерел (6) (далі «REDII»). Також Порядок щодо GO визначає механізми для:
функціонування реєстру GO;
реєстрація електроустановки або етапу будівництва електростанції, генеруючої станції споживача (у тому числі активного споживача) з метою отримання GO;
видача GO;
обіг GO;
скасування GO;
обстеження об'єкта електроенергетики (у тому числі генеруючої установки споживачів), що підтверджує виробництво електричної енергії з відновлюваних джерел енергії.
Крім того, він пропонує поглиблений огляд операцій реєстру, розмежовує обов’язки адміністратора та описує права та обов’язки користувачів.
Виробники ВДЕ, які продають електричну енергію Гарантованому покупцю за схемою підтримки (за «зеленим» тарифом або з використанням ринкової надбавки) Постачальники універсальних послуг (УПП) та Гарантований покупець зобов’язані зареєструватися в реєстрі GO. Для всіх інших осіб реєстрація є добровільною. Активні споживачі, які продають електроенергію УСС за «зеленим тарифом», не реєструються в реєстрі GO. ЄДС отримують у власність відповідні GO за обсягами електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії сумарною потужністю генеруючих установок домогосподарств встановленою потужністю не більше 50 кВт, які реалізуються за «зеленим» тарифом.
GO видається на кількість електроенергії (за 1 МВт-год), яка була вироблена для власного споживання або передана в мережу протягом періоду експлуатації окремим генеруючим блоком або укрупненою генеруючою установкою.
GO формується автоматично лише на підставі сертифікованих даних комерційного обліку, внесених адміністратором комерційного обліку (роль виконує ОСП, Укренерго). GO можна передати до скасування.
Обіг GO здійснюється протягом 12 календарних місяців, що настають за місяцем, у якому вироблено відповідний обсяг електричної енергії з ВДЕ. Якщо не скасовано протягом 18 місяців, GO анулюється.
GO не видається на електроенергію, вироблену гідроакумулюючими електростанціями, і на електроенергію, що подається в мережу накопичувачами енергії, якщо накопичувач енергії не заряджається електроенергією, виробленою з ВДЕ.
Власник GO має право анулювати GO, зокрема, з метою:
1) підтвердження того, що вироблені/виконані/надані повністю або частково товари, роботи чи послуги вироблені/виконані/надані з використанням електричної енергії, виробленої з ВДЕ;
2) підтвердження того, що електрична енергія, яка була вироблена та спожита для власних потреб, вироблена з ВДЕ;
3) розкриття споживачу інформації про частку енергії з відновлюваних джерел в енергетичному балансі енергопостачальника, закупленої електропостачальниками та/або виробленої власними генераторними установками.
НКРЕКП уповноважена перевіряти установки, зареєстровані в реєстрі GO, у тому числі установки, які є власністю споживачів.
Вплив на ринок і зацікавлених сторін
Незважаючи на те, що мета використання GO була обмежена розкриттям інформації, щоб продемонструвати кінцевому споживачу, що певна частина електроенергії походить з відновлюваних джерел, існують різні додаткові зовнішні ефекти.
GO можуть слугувати додатковим інструментом підтримки розвитку ВДЕ та фінансової ліквідності сектору відновлюваної енергетики в Україні. Це має вирішальне значення в нинішній складній ситуації з несвоєчасними платежами виробникам ВДЕ, яка погіршилася через вторгнення Росії в Україну. Разом із більш орієнтованою на ринок схемою підтримки, яка базується на ринковій премії, комерційні GO можуть безпосередньо сприяти доходам виробників ВДЕ та посилювати їх платоспроможність. Дизайн схеми GO, включаючи реєстр GO, сумісний із CEN – EN 16325, може забезпечити подальшу інтеграцію національної системи з ринком GO ЄС за умови взаємного визнання.
Більше того, GO можуть значно сприяти збільшенню попиту на електроенергію з відновлюваних джерел за угодами про закупівлю електроенергії (PPAs), особливо з боку корпоративного сектора, який часто прагне задовольнити всі свої потреби в енергії з відновлюваних джерел. У цьому відношенні урядові організації відіграють вирішальну роль, особливо щодо імплементації Регламенту ЄС 2023/956, який встановлює механізм коригування меж вуглецю (CBAM). Вони є незамінними для перевірки відновлюваної природи електроенергії, отриманої через PPA, що є необхідною умовою для застосування фактичних вбудованих викидів в імпортованій електроенергії відповідно до CBAM. Крім того, GO можна використовувати для демонстрації використання відновлюваної енергії у виробничому циклі товарів, таким чином сприяючи зусиллям зі скорочення викидів.
Оцінка відповідності
Постанова закладає міцну основу для впровадження системи гарантій походження електроенергії, зокрема щодо створення електронного реєстру. Він містить певні положення REDII, детально описуючи зміст GO, як зазначено в статті 19(7). Хоча в ньому прямо не вказується на необхідність дотримання реєстром стандарту CEN - EN 16325, він передбачає можливість полегшити отримання повного членства в Асоціації видавців (AIB), пропонуючи автоматичне узгодження з CEN - EN Стандарт 16325. (7)
Щоб підтримати Договірні Сторони Енергетичного Співтовариства (далі «Договірні Сторони») у виконанні статті 19 REDII, Секретаріат Енергетичного Співтовариства ініціював регіональний проект у січні 2022 року. У результаті було створено електронні реєстри для гарантій походження для Албанії, двох організацій у Боснії та Герцеговині, Грузії, Косово*, Північній Македонії, Молдові, Чорногорії та Україні.
Постанова № 227 заклала основу для підписання відповідної угоди в Україні. У березні 2024 року НКРЕКП, яка виконує функції адміністратора реєстру електроенергії GO, підписала угоду з постачальником послуг Grexel з метою запровадження електронного реєстру, який відповідає стандарту CEN - EN 16325, у найближчі місяці. 30 травня 2024 року НКРЕКП набула офіційного статусу члена AIB. (8)
(7) В Україні стандарт набув чинності 1 січня 2024 року
Висновки та рекомендації
Постанова №227 є важливим кроком у напрямку забезпечення дотримання REDII та створення електронного реєстру гарантій походження електроенергії. Розробляючи його далі, Секретаріат:
Рекомендує чітко встановити вимогу до реєстру відповідати стандарту CEN - EN 16325, як зазначено в статті 19(6) REDII.
Рекомендує призначити контрольний орган для нагляду за процесом впровадження та дотриманням усіх інших критеріїв для забезпечення визнання гарантій походження електроенергії в державах-членах ЄС.
Оскільки Закон про зелену трансформацію запроваджує НКРЕКП як орган, відповідальний за гарантії походження відновлюваної електроенергії та Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження (ДАЕЕ) для відновлюваних газів, надзвичайно важливо координувати діяльність інституцій та вивчати можливість використання єдиного електронного реєстру. Таке узгодження підвищить прозорість і спростить процес для різних учасників ринку, які шукають GO для різних енергоносіїв.
Comments