top of page

НКРЕКП врегулювала відносини обленерго зі споживачами в новозбудованих багатоквартирних будинках

  • Основа
  • 26 лист. 2022 р.
  • Читати 3 хв

Про це йдеться в Інструкції щодо тимчасового забезпечення розподілу та постачання електричної енергії на період дії воєнного стану в Україні у прийнятих в експлуатацію багатоквартирних житлових будинках, щодо яких не завершена процедура приєднання до електричних мереж за постійною схемою, яка затверджена НКРЕКП постановою від 25 жовтня 2022 року N 1340.


Ця Інструкція регулює відносини, які виникають між операторами систем розподілу та замовниками будівництва об'єкта (суб'єктами господарювання, до електричних мереж яких підключений об'єкт будівництва), управителями, об'єднаннями співвласників багатоквартирних житлових будинків чи житлово-будівельними кооперативами під час укладання тимчасових договорів споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на об'єкти будівництва, між постачальниками універсальних послуг та споживачами щодо продажу електричної енергії за ціною, за якою постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії колективним побутовим споживачам, для об'єктів будівництва на період дії воєнного стану в Україні та протягом одного року після його припинення.


Ця інструкція передбачає, що:

  • об'єкт будівництва це - прийнятий в експлуатацію закінчений будівництвом багатоквартирний житловий будинок (черга, пусковий комплекс), щодо якого наявні чинні технічні умови, але не завершена процедура приєднання до електричних мереж, а

  • замовник, управитель, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку чи житлово-будівельний кооператив вважається колективним побутовим споживачем.

Інструкція хоч якось регулює відносини між двома монополістами (забудовником та обленерго) з однієї сторони та власниками квартир - з іншої, але сприяє тривалим порушенням прав споживачів, бо суперечить нормам:

  • Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та

  • Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"

Частина друга статті 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачає, що комунальні послуги з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії надаються виключно на підставі індивідуальних договорів.


Індивідуальний договір про надання послуг з постачання та розподілу природного газу, послуг з постачання та розподілу електричної енергії укладається між співвласником багатоквартирного будинку та виконавцем відповідної комунальної послуги.


Виконавець комунальної послуги за індивідуальним договором забезпечує відповідність кількісних та якісних характеристик послуги встановленим нормативам на межі внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку та інженерно-технічних систем приміщення споживача.


Технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем електропостачання та газопостачання здійснюються суб’єктом, визначеним співвласниками багатоквартирного будинку, за рахунок співвласників.


Плата виконавцям комунальних послуг з постачання та розподілу природного газу, виконавцям комунальної послуги з постачання та розподілу електричної енергії за індивідуальним договором складається з плати за послугу, що розраховується відповідно до засад формування та встановлення цін/тарифів на відповідну комунальну послугу, визначених законом.


Абзац третій частини дев'ятої статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачає, що підключення закінченого будівництвом об’єкта, прийнятого в експлуатацію, до інженерних мереж здійснюється протягом десяти днів з дня відповідного звернення замовника до осіб, які є власниками відповідних елементів інженерної інфраструктури або здійснюють їх експлуатацію.

Термін "підключення" та "приєднання" до інженерних мереж мають різне значення.

Звертаємо увагу, що в ст. 39 Закону "Про регулювання містобудівної діяльності" мова йде саме про підключення прийнятого в експлуатацію будинку до електричних чи газових мереж, а не про його приєднання.


Приєднання будинку до передбачених проектом будівництва інженерних мереж повинно відбутися ще на стадії його будівництва.

Прийняття будинку в експлуатацію означає, що він повністю готовий до проживання без потреби проводити будівельні роботи з його спорудження.


Проектування та будівництво об’єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:

  1. отримання замовником або проектувальником вихідних даних;

  2. розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;

  3. затвердження проектної документації;

  4. отримання права на виконання підготовчих та будівельних робіт у випадках, визначених цим Законом;

  5. виконання підготовчих та будівельних робіт;

  6. державна реєстрація спеціального майнового права на об’єкт незавершеного будівництва та майбутній об’єкт нерухомості у випадках, визначених законом;

  7. проведення контрольного геодезичного знімання закінчених будівництвом об’єктів (крім об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками (СС1)) та здійснення їх технічної інвентаризації (крім об’єктів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування);

  8. прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів;

  9. державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом та прийнятий в експлуатацію у випадках, визначених цим Законом, об’єкт (його складову).

Вихідними даними для будівництва, зокрема, є технічні умови.

Технічні умови на приєднання до інженерних мереж діють до завершення будівництва. А прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, означає це завершення будівництва.

Технічні умови - це комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об’єкта будівництва, які мають відповідати його розрахунковим параметрам щодо водопостачання (з урахуванням потреб забезпечення пожежогасіння), тепло-, електро- і газопостачання, водовідведення, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод та електронних комунікацій. У технічних умовах враховується, що місце приєднання інженерних мереж замовника до магістральних чи інших інженерних мереж розташовується на межі земельної ділянки замовника або за його згодою на території такої земельної ділянки. Технічні умови є чинними до завершення будівництва об’єкта незалежно від зміни замовника або підприємства, установи та організації, які надали такі технічні умови. Зміни до технічних умов можуть вноситися тільки за згодою замовника. Про це йдеться в ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".


Сподіваємося, що сказаного є достатньо, щоб зрозуміти, що твердження Регулятора про "прийняті в експлуатацію багатоквартирні житлові будинки, щодо яких не завершена процедура приєднання до електричних мереж" є некоректним.


Але ми, також, розуміємо, що прийнята НКРЕКП Інструкція відображає реалії сьогодення, а тому готові допомогти щасливим власникам житла у новозбудованих будинках у їх роботі з укладення індивідуальних договорів з обленерго на електропостачання до їх квартир.


Comments


Пост: Blog2_Post
bottom of page