Про документ, який засвідчує право власника на отримання паю - земельної частки
- Owner
- 30 вер. 2023 р.
- Читати 4 хв
Право на земельну частку (пай), попередньо передану у колективну власність сільськогосподарських підприємств і організацій, гарантується їх членам в межах здійснення процедури приватизації земель в Україні. Таке право на земельну частку (пай) надається членам відповідного сільськогосподарського підприємства чи організації згідно зі списком, доданим до державного акта на право колективної власності на землю, що видавався цьому підприємству чи організації та посвідчується шляхом видачі районною державною адміністрацією сертифікату на право на земельну частку (пай).
Отже, неодмінним елементом у процедурі виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є наявність у заінтересованих осіб відповідних документів, що посвідчують право на земельну частку (пай) - сертифікат на право на земельну частку (пай)
13 липня 2023 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Згурівської районної державної адміністрації Київської області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2019 року у справі N 320/6454/18 за позовом ОСОБА_1 до Згурівської районної державної адміністрації Київської області про визнання протиправними дій відповідача з відмови у наданні дозволу на розробку технічної документації (проекту) із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), організації території земельних часток (паїв), оформлення речових прав на земельну частку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах Новоолександрівської сільської ради Згурівського району за межами населеного пункту власнику земельної частки (паю) ПАТ "Новоолександрівське" ОСОБА_1 (одна з позовних вимог).
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Позивач була працівником ВАТ "Новоолександрівське", яке є правонаступником радгоспу "Новоолександрівський".
ВАТ "Новоолександрівське" у колективну власність було передано 2796,00 га сільськогосподарських угідь, з яких 1750,2 га було розпайовано серед 705 членів підприємства, серед яких була позивач.
18.10.2000 ОСОБА_1 та іншим членам ВАТ "Новоолександрівське" видані сертифікати на земельні частки (паї).
24.05.2002 позивач реалізувала своє право на відведення в натурі (на місцевості) земельної частки (паю) із земель колективної власності ВАТ "Новоолександрівське", в результаті чого оформила право приватної власності на земельну ділянку площею 2,560 га.
Решта земель сільськогосподарського призначення площею 1045,8 га залишились у колективній власності.
08.10.2016 відбулись загальні збори власників земельних часток (паїв) ПАТ "Новоолександрівське", на яких було прийняте рішення про розподіл (паювання) земельних ділянок ПАТ "Новооолександрівське" площею 738,9801 га, які знаходяться під багаторічними насадженнями.
14.02.2017 і 20.08.2018 ОСОБА_1 та інші власники земельних часток (паїв) звертались до Згурівської районної державної адміністрації із заявою про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), організації території земельних часток (паїв), оформлення речових прав на земельну частку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах Новоолесандрівської сільської ради Згурівського району за межами населеного пункту.
Розглянувши останнє звернення, Згурівська районна державна адміністрація Київської області листом від 06.09.2018 повідомила про відсутність підстав виділення позивачу та іншим особам, які звертались з відповідним зверненням, земельних часток (паїв), оскільки до заяв не були додані документи, які б підтверджували право на земельну частку (пай) ВАТ "Новоолександрівське".
Рішенням окружного адміністративного суду залишеним без змін постановою апеляційного адміністративного суду, позов задоволено.
Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу, скасував рішення судів попередніх інстанцій та ухвалив нове рішення - про відмову у задоволенні позову.
ОЦІНКА СУДУ
Проаналізувавши положення абзацу першого частини першої, частини третьої статті 1, статті 2, частин першої, другої, четвертої статті 3, частини другої статті 5 Закону України від 05.06.2003 N 899-IV "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (далі - Закон N 899-IV) Верховний Суд дійшов висновку, що право на земельну частку (пай), попередньо переданих у колективну власність сільськогосподарських підприємств і організацій, гарантується їх членам в межах здійснення процедури приватизації земель в Україні.
Таке право на земельну частку (пай) надається членам відповідного сільськогосподарського підприємства чи організації згідно зі списком, доданим до державного акта на право колективної власності на землю, що видавався цьому підприємству чи організації та посвідчується шляхом видачі районною державною адміністрацією сертифіката на право на земельну частку (пай).
Верховний Суд погодився із висновком судів попередніх інстанцій, що з видачею сертифікатів та у подальшому оформлення права приватної власності на земельні ділянки за наслідками прийняття рішення зборів уповноважених акціонерів ВАТ "Новоолександрівське" від 01.06.2000, право колективної власності цього товариства на землі сільськогосподарського призначення не було та не могло бути припинене, оскільки це рішення не стосувалося розподілу (паювання) земель під багаторічними насадженнями.
У розрізі правовідносин, з приводу яких звернувся позивач, колегія суддів Верховного Суду наголосила, що за правовою позицією, наведеною у постанові Верховного Суду від 29.04.2020 у справі N 815/2605/16, право колективної власності на землю, надане особі згідно чинного на той час законодавства, не перестає існувати у зв'язку з його зміною, за умови відсутності обставин, що слугують підставою для припинення цього права.
Таким чином, подані заяви 14.02.2017 та 20.08.2018 до Згурівської РДА про виділення земельних часток (паїв), одним із заявників яких була й позивач, стосувались земель ВАТ "Новоолександрівське", які залишились нерозпайованими.
Разом з цим, Згурівська РДА повідомила позивача та інших осіб, які звертались з відповідним зверненням, про відсутність підстав виділення, земельних часток (паїв), оскільки до заяв не були додані документи, які б підтверджували право на земельну частку (пай) ВАТ "Новоолександрівське".
Верховний Суд зазначив, що аналіз статей 2 і 3 Закону N 899-IV дає підстави для висновку, що неодмінним елементом у процедурі виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є наявність у заінтересованих осіб відповідних документів, що посвідчують право на земельну частку (пай) - сертифікат на право на земельну частку (пай).
Відтак, колегія суддів Верховного Суду визнала обґрунтованою відмову відповідача у задоволенні колективного звернення щодо виділення заявникам в натурі земельних часток (паїв), з огляду на те, що до заяв не були додані документи, які відповідно до статті 2 Закону N 899-IV посвідчують право на земельну частку (пай).
Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 13 липня 2023 року у справі N 160/3520/20 можна ознайомитися за посиланням - https://reyestr.court.gov.ua/Review/112184699
Comments