top of page

На електровелосипед не поширюється зобов’язання щодо страхування транспортних засобів

  • Owner
  • 24 жовт. 2023 р.
  • Читати 2 хв

Рішення Суду ЄС у справі C-286/22 | KBC Verzekeringen: На електровелосипед не поширюється зобов’язання щодо страхування транспортних засобів, оскільки він не приводиться в рух виключно механічною силою.


Велосипедист, який їхав на електровелосипеді дорогою загального користування поблизу Брюгге (Бельгія), став жертвою серйозної аварії: його збила машина і отримав важкі травми. Через кілька місяців він помер. У ході подальшого судового розгляду щодо потенційного права на компенсацію виник спір щодо юридичної класифікації електровелосипеда: чи слід вважати його «транспортним засобом»? У цьому випадку двигун велосипеда лише допомагав педалям, у тому числі за допомогою функції «підсилення». Крім того, цю функцію «підсилення» можна було активувати лише після використання м’язової сили (крутіння педалей, ходьба з велосипедом або штовхання). Юридична класифікація велосипеда, про який йде мова, має вирішальне значення для визначення того, чи був потерпілий водієм «автотранспортного засобу» чи мав він право на автоматичну компенсацію як «уразливий учасник дорожнього руху» згідно з бельгійським законодавством.


Оскільки поняття «транспортний засіб» у відповідному бельгійському законодавстві відповідає поняттю в Директиві ЄС щодо цивільної відповідальності за використання автотранспортних засобів (Директива 2009/103/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 16 вересня 2009 року щодо страхування цивільної відповідальності щодо використання автотранспортних засобів та забезпечення виконання обов’язку страхувати таку відповідальність (ОВ 2009, L 263, стор. 11), Касаційний суд Бельгії вирішив направити питання до Суду ЄС щодо тлумачення цього поняття.


У своєму сьогоднішньому рішенні Суд зазначає, перш за все, що директива не вказує, чи повинен «транспортний засіб» приводитися в рух виключно механічною силою (Визначення «транспортного засобу», наведене в Директиві, буде змінено з 23 грудня 2023 року, коли Директива (ЄС) 2021/2118 Європейського Парламенту та Ради від 24 листопада 2021 року про внесення змін до Директиви 2009/103 (ОВ 2021 , L 430, п. 1) стане застосовним. Це нове визначення чітко вказуватиме, що «транспортний засіб» — це «будь-який автомобільний транспортний засіб, що приводиться в рух виключно механічною силою», і додасть специфікації щодо ваги та швидкості.).


Однак він зазначає, що в директиві йдеться про «автотранспортне страхування», вираз, який у повсякденній мові традиційно стосується страхування цивільної відповідальності щодо використання таких пристроїв, як мотоцикли, автомобілі та вантажівки, які приводяться в рух виключно за допомогою механічна потужність.


Суд також посилається на мету директиви, яка полягає в захисті жертв дорожньо-транспортних пригод, спричинених автотранспортом. Ця мета не вимагає, щоб електричні велосипеди охоплювалися поняттям «транспортний засіб» у значенні директиви.


Пристрої, які не приводяться в рух виключно механічною силою, як-от електричний велосипед, який може розганятися до 20 км/год без педалювання, здається, не здатні завдати тілесних або матеріальних збитків третім особам, порівнянних зі збитками, які можуть бути спричинені мотоцикли, автомобілі, вантажівки чи інші транспортні засоби, що приводяться в рух виключно механічною силою, які можуть досягати значно вищих швидкостей.


ПРИМІТКА: Посилання на преюдиційне рішення дозволяє судам і трибуналам держав-членів у суперечках, переданих їм, передавати питання до Суду щодо тлумачення законодавства Європейського Союзу або чинності акта Європейського Союзу. Суд ЄС не вирішує сам спір. Саме національний суд або трибунал повинен вирішити справу відповідно до рішення Суду, яке так само є обов’язковим для інших національних судів або трибуналів, перед якими порушується подібне питання.


Повний текст і, в залежності від обставин, анотація рішення публікується на веб-сайті CURIA в день винесення.


Comments


Пост: Blog2_Post
bottom of page