Мобілізація-2022: кого не можуть мобілізувати, які є повістки і де їх вручають? Огляд статті.
- Owner
- 27 трав. 2022 р.
- Читати 2 хв
Оновлено: 15 черв. 2022 р.
Нещодавно Верховна Рада продовжила строк воєнного стану і загальної мобілізації до 23 серпня 2022р. Сторінка "Українська правда. Життя" стверджує, що знайшла відповіді на поширені запитання про призов до війська. З матеріалу ви дізнаєтеся: кого можуть мобілізувати в Україні; хто не підлягає призову; де і як вам можуть вручити повістку.
Отже, коротко оглянемо про що йдеться в публікації?
Про мобілізацію.
Формально існує 4 етапи (хвилі) мобілізації.
15 березня розпочалася "друга хвиля" мобілізації – призов резервістів, які не потрапили до першої хвилі, та військових, які проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом.
Однак, "хвилі" мобілізації – це умовний поділ, який позначає, які категорії людей перебувають у пріоритеті на призов. Документально хвиль мобілізації не визначено! Тобто мобілізувати можуть усіх військовозобов’язаних, але пріоритет надається людям з бойовим досвідом.
Про повістки.
Якщо ви отримали повістку, то це не означає, що вас відправлять у зону бойових дій. Варто розрізняти різні повістки – їхні типи мають бути вказані.
Повістка має бути заповнена і підписана начальником центру комплектування, а от вручити її можуть:
співробітники територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
представники органів місцевого самоврядування;
керівники підприємств чи організацій, роботодавці;
керівники навчальних закладів;
поліціянти тощо.
Щодо місця отримання повісток законодавчих вимог немає.
Якщо людина відмовляється підписувати повістку, то відповідальна особа має скласти акт про відмову від отримання повістки і направити його до військкомату. Утім, вас не мають право доставляти до центру силою. Якщо вас намагаються затримати або відвезти кудись примусово, варто викликати поліцію, навіть якщо представників ТЦКСП уже супроводжують правоохоронці.
Були випадки, коли на блокпостах або в готелях представники ТрО виписували переселенцям повістки "на колінці". Це є порушенням і зазвичай ці повістки не мали юридичної сили, оскільки були заповнені з численними порушенням.
Якщо вам виписують повістку "на коліні", то сміливо вказуйте, що є факти підробки документа, тому що повістку заповнює неуповноважена особа.
Якщо людину викликали, але вона не прийшла (навіть якщо триває процес оскарження), місцеві ТЦКСП можуть трактувати це як ухилення від мобілізації, що тягне за собою кримінальну відповідальність.
За ухилення від військової служби при мобілізації в умовах війни передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від 3 до 5 років, наголошує Асоціація правників України.
Про повістки для людей з "білим квитком".
За результатами військово-лікарської комісії особу можуть визнати:
придатною;
обмежено придатною до військової служби;
непридатною до військової служби у мирний час, але обмежено придатною у воєнний час (така людина підлягає мобілізації під час війни);
непридатною до військової служби – це означає, що людина взагалі ніколи не може бути мобілізована, тому її виключають з військового обліку.
"Білим" зазвичай називають військовий квиток, у якому людину визначають непридатною або обмежено придатною (зокрема у воєнний час) до служби.
Якщо ви непридатні до військової служби в мирний час, але обмежено придатні у воєнний час, вас можуть мобілізувати.
Це означає, що військовослужбовець не може потрапити до, наприклад, десантних військ, танкових військ, морської піхоти, але може виконувати штабну чи тилову роботу навіть на передовій.
Про те хто не підлягає мобілізації?
Автори виділяють дев'ять груп громадян, які не підлягають мобілізації. В тому числі й заброньовані на період мобілізації органами державної влади, державними чи приватними установами, підприємствами тощо.
Повна версія публікації, яку ми щойно оглянули, знаходиться тут.
Kommentare