Командир не завжди правий. Роз'яснення про порядок подання звернень військовослужбовцями.
- Основа
- 31 лип. 2022 р.
- Читати 2 хв
Особливі вимоги до дисципліни і субординації у війську є загальновизнаними нормами поведінки. Тому, виправдані деякі обмеження прав військових у порівнянні з цивільними. Наприклад, під час бойового чергування; перебування у строю (крім скарг, поданих під час опитування військовослужбовців); на варті (вахті); у добовому наряді; під час занять, - заборонено подавати скарги. З тих же причин, наші захисники можуть подавати звернення за Законом України “Про звернення громадян” лише з питань, які не стосуються їх службової діяльності. Інші звернення вирішуються у порядку передбаченому Дисциплінарним статутом ЗСУ.
Як військовий може реалізувати своє право на незгоду?
Адвокати виділяють такі шляхи здійснення прав військовослужбовців:
подання заяви про притягнення до дисциплінарної відповідальності: - до командирів за адмін правопорушення, передбачені КУпАП, у порядку Дисциплінарного статуту; - до командирів за порушення військової дисципліни в порядку Дисциплінарного статуту.
подання заяви про притягнення до адміністративної відповідальності: - до посадових осіб, які вправі складати адмінпротоколи, у разі настання адмінвідповідальності за КУпАП.
подання заяви про злочин до Державного бюро розслідування та інших органів досудового розслідування відповідно до правил КПК та КК України;
подання позовної заяви до суду відповідно до правил КАСУ та інших процесуальних кодексів;
проведення конструктивних, аргументованих перемовин з командирами (від прямого і до військової частини), налагодження взаєморозуміння та доброзичливих службових відносин. Враховуючи дискреційність повноважень командирів, з багатьох питань варто починати саме з цього пункту.
подання інших звернень (скарг заяв та пропозицій) до командирів, ВСП, військових посадових осіб, органів військового управління, інших державних органів.
Які є вимоги до змісту звернення?
Якщо ви обрали письмову (електронну) форму, то у зверненні має бути зазначено:
найменування органу або посада, прізвище, ініціали посадової особи, якій подається;
звернення, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань;
прізвище, ім'я, по батькові, посада, звання, місце проживання (знаходження) військовослужбовця;
викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.
Письмове звернення повинно бути підписано автором із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Крім права на звернення є обов'язок доповісти.
У разі виявлення:
фактів розкрадання чи псування військового майна;
незаконного витрачання коштів;
зловживання у забезпеченні військовим майном;
недоліків у стані озброєння та бойової техніки чи інших фактів, які заподіють шкоду Збройним Силам України,
військовослужбовець зобов'язаний доповісти безпосередньому командирові (начальникові).
Якщо не згоден, чи виконувати?
В армії діє правило, за яким подання скарги військовослужбовцями не звільняє їх від виконання своїх службових обов'язків і наказів командирів (начальників).
На даний час навіть суд немає права, до вирішення справи, зупиняти виокнання наказу або розпорядження командира (начальника), відданого військовослужбовцю в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці.
Ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази - стаття 60 Конституції України.
Проте, ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази. За віддання і виконання явно злочинного розпорядження чи наказу настає юридична відповідальність.
Зрозуміло, що в такому випадку у військовослужбовця, який вважає отриманий наках явно злочинним виникає обов'язок подання заяви про злочин до Державного бюро розслідування та інших органів досудового
розслідування відповідно до правил КПК та КК України.
Детальніше про оскарження дій командирів можна дізнатися з роз'яснення підготовленого Комітетом з військового права НААУ і Центром надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців НААУ.
Comments