Кабмін витратить на забезпечення країни газом 260 млрд грн.
- Owner
- 4 черв. 2022 р.
- Читати 2 хв
Оновлено: 15 черв. 2022 р.
У Верховній Раді 1 червня був зареєстрований проєкт закону 7429 про зміни держбюджету-2022. Документ поданий Кабміном, підписаний міністром енергетики Германом Галущенко. Він передбачає безпрецедентне фінансування газового ринку в 2022 році для забезпечення не підняття тарифів для населення на постачання природного газу, централізованого опалення (ЦО) і гарячої води (ГВ).
Із згаданих 260 млрд грн. - 180 мільярдів – міжнародна допомога.
Верховній Раді 1 червня був зареєстрований проєкт закону 7429 про зміни держбюджету-2022. Документ поданий Кабміном, підписаний міністром енергетики Германом Галущенко.
Він передбачає безпрецедентне фінансування газового ринку в 2022 році для забезпечення не підняття тарифів для населення на постачання природного газу, централізованого опалення (ЦО) і гарячої води (ГВ).
Одним з перших проект Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення» 26 травня 2022 року анонсував НАК "Нафтогаз України", простовуючи інформацію, що «в Україні ціна на опалення буде підвищена втричі».
Для початку, проєкт передбачає заморожування підняття тарифів на газ, ЦО і ГВ на період дії воєнного стану і 6 місяців після його закінчення. В цей період ціни лишаються на рівні 23 лютого.
Щоб компенсувати різницю між ринковою вартістю газу та тарифами для населення, а також стабілізувати газовий ринок, пропонується витратити 260,3 млрд грн. Зокрема:
150,1 млрд грн отримає НАК "Нафтогаз України" для забезпечення покладених на нього спецобов'язків (ПСО) щодо постачання газу населенню та підприємствам теплокомуненерго (ТКЕ).
76 млрд грн підуть на врегулювання боргів постачальників газу (збутів), облгазів та ТКЕ перед Нафтогазом за спожитий у попередні роки газ.
Нагадаємо, це давня мрія керівництва Нафтогазу – щоб держава повернула йому витрати на ПСО, понесені з моменту запуску газового рикну в 2015 році. З цією метою в липні 2021 року було ухвалено так званий борговий законопроєкт 3508-д (зараз – закон 1639-IX), який передбачає "схлопувння боргів". Закон 1639-IX передбачає компенсацію учасникам ринку різниці між економічно обґрунтованим і фактичним тарифами за рахунок державного і місцевих бюджетів. В залежності від того, хто встановлював тариф – НКРЕКП чи місцева влада. Компенсація стосуватиметься періоду з 1 січня 2016 по 1 травня 2021 року. Саме на нього посилається нинішній законопроєкт в частині призначення 76 млрд грн.
Зараз зробити це "схлопування" набагато простіше, бо постачальники газу населенню пішли з ринку, не маючи дешевого ресурсу від Нафтогазу.
Абоненти постачальників з групи ЙЕ Енергія (облгаз-збути) Дмитра Фірташа перейшли на постачальника останньої надії (ПОН), яким є ГК "Нафтогаз України".
Їхня абонентська база складає близько 7 млн домогосподарств. До війни газ споживали близько 12 млн домогосподарств.
ЙЕ Енергія не може забезпечити побутових споживачів газом за "річним тарифом" близько 8 грн/куб. Справа в тім, що договори постачальників з Нафтогазом на продаж пільгового газу для населення по 7,42 грн/куб, укладені в квітні 2021 року строком на рік, припинили свою дію. А нові Нафтогаз не став укладати.
Ще 38,2 млрд грн. підуть Мінрегіону на субвенцію для місцевих бюджетів для компенсації різниці в тарифах на ЦО і ГВ порівняно з ринковими цінами.
Джерела цих грошей такі:
188,3 млрд грн – міжнародна та донорська допомога (6 млрд євро за нинішнім курсом);
64,41 млрд грн – дивіденди Нафтогазу в держбюджет;
11,59 млрд грн – податок на прибуток Нафтогазу.
За метеріалами Монополіст.
Comentarios