top of page

Жертвам російських атак потрібно звертатися до ЄСПЛ. Чому і як це робити?

  • Основа
  • 30 черв. 2022 р.
  • Читати 4 хв

У матеріалі “Як у ЄСПЛ доводити право власності на знищене майно внаслідок збройного конфлікту?” ми вже згадували, що всі жертви російських атак мають подати позови до Суду в Страсбурзі. Це треба робити негайно, перш ніж 16 вересня 2022 року рішення ЄСПЛ перестане застосовуватися до Росії.


Найбільш актуальними щодо ЄСПЛ залишаються два питання:

  1. Чи можна звертатися в ЄСПЛ з вимогами до Росії коли не вичерпані національні засоби захисту?

  2. Як виконати рішення судів про стягнення збитків з Росії?

29 березня 2022р. Президент України Володимир Зеленський у своєму зверненні заявив: "Держава відшкодує втрати будинку чи квартири внаслідок бойових дій. Кожен наш громадянин і громадянка вже можуть подати заявку у Дії".


Верховна Рада України прийняла за основу проект №7198 від 24.03.2022р. Закону «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації».


А Верховний Суд розглядав справу про стягнення матеріальної та моральної шкоди завданої внаслідок попадання снарядів в їх житлові будинки під час артилерійських обстрілів у 2014 - 2017 роках у зв'язку із проведенням антитерористичної операції. І посилався на практику ЄСПЛ, зокрема, у справі Dokic проти Боснії та Герцеговини (рішення ЄСПЛ від 27 травня 2010 року).



Верховний Суд, також, постановив, що Російська Федерація може бути відповідачем в українських судах. Але, нажаль, не пояснив, яким чином будуть виконуватися рішення українських судів про стягнення коштів з росії? Детальніше про це можна дізнатися у статті “Про імунітет РФ у справах про відшкодування шкоди, завданої державою-агресором”.


Зіткнувшись з несправедливістю в середині держави, українці вже звикли шукати захисту в Європейському Суді з Прав Людини.

Однак відомо, що з 16 вересня 2022 року Росія перестає бути стороною Конвенції про захист прав людини та основних свобод (і, відповідно, перестає бути зобов'язаною дотримуватися та здатної порушити її) та не буде підсудна ЄСПЛ.


Які наслідки матиме вихід РФ з Ради Європи для заявників з України?

Конвенція про захист прав людини та основних свобод має 58 статтю – «Денонсація». Третій пункт цієї статті вказує на те, що будь-яка сторона, яка перестає бути членом Ради Європи, на тих же умовах перестає бути стороною цієї Конвенції. Другий пункт говорить про те, що денонсація не звільняє сторону Конвенції від її зобов'язань за скоєні порушення.


Тому, скаргу, точно, не можна буде подати на порушення, які вчинені після того моменту, як Росія перестане бути стороною Конвенції. Це, також, випливає з положень першого абзацу статті 34 Конвенції: «Суд може приймати скарги від будь-якої фізичної особи, будь-якої неурядової організації або будь-якої групи приватних осіб, які стверджують, що стали жертвами порушення однієї з Високих Договірних Сторін їх прав, визнаних у цій Конвенції або в Протоколу до неї».


Однак, скаргу можна буде подати на порушення російською владою Конвенції (або раніше ратифікованих Росією Протоколів до неї), які були допущені до того моменту, як Росія перестане бути стороною Конвенції. Про це, як було написано вище, ЄСПЛ прямо висловився.


При цьому слід розуміти, що означає, що порушення допущено. Бувають, умовно кажучи, одномоментні порушення, а бувають ті, що тривають.

Ми не будемо детально пояснювати тут в чому різниця між одномоментними та триваючими порушеннями. Вам краще звернутися до спеціалізованих юристів і адвокатів. Комунікуючи з ЄСПЛ, краще звертатися до юрита ще й тому, що професійний представник може мати доступ до електронного кабінету eComms на сервері ЄСПЛ.


Детальніше про правові наслідки виключення Росії з Ради Європи можете прочитати в матеріалі: “Исключение России из Совета Европы: Что с ЕСПЧ?”.


Зверніть увагу! Вихід (виключення) Росії з Ради Європи абсолютно не впливає на необхідність дотримання вимог про вичерпання внутрішніх засобів правового захисту. Якщо ми виходимо з того, що порушення було допущено, коли Росія є стороною Конвенції (інакше жодного порушення Конвенції або Протоколу бути не може, відповідна скарга не відповідає критерію часу), то щодо нього у будь-якому випадку необхідно вичерпати внутрішні засоби правового захисту, якщо вони є. Тому що, якщо засоби захисту є, але не вичерпані, це робить відповідну скаргу неприйнятною щонайменше з цієї підстави.


У зв'язку з цим ми запитали наших експертів, “Чи не робить “ведмежу послугу” позиція Верховного Суду (України) висловлена в постанові від 14 квітня 2022 року у справі №308/9708/19 про те, що РФ, без її згоди, може бути відповідачем в українських судах у справах про відшкодування збитків завданих війною? Можливо українцям з позовами до Росії треба звертатися в ЄСПЛ одразу, минаючи систему національного судочинства?”. Відповідь дізнаємося згодом.


Куди ще, крім українських судів і ЄСПЛ можна звернутися за захистом?

В органи ООН. Однак не поспішайте робити це, якщо ваша скарга вже перебуває на розгляді ЄСПЛ або ви збираєтеся звернутися до ЄСПЛ зі скаргою на Російську Федерацію. Оскільки цим ви можете зробити ваші звернення неприйнятними.


Зверніть увагу, що Рада з прав людини ООН, участь до якої Росії було припинено, не є тим органом, до якого можна було подавати індивідуальні скарги/повідомлення. Зокрема, його не слід плутати із Комітетом з прав людини ООН. Терміни звернення до цієї структури – до 5 років після вичерпання національних методів захисту.


Олігархи вже звертаються до ЄСПЛ.

Важливість і терміновість звернення за захистом до ЄСПЛ розуміють власники великого бізгнесу.


Так, акціонер групи System Capital Management (SCM) Рінат Ахметов заявив про подання позову до Європейського суду з прав людини проти Російської Федерації щодо компенсації за грубі порушення його прав власності під час неспровокованої воєнної агресії росії проти України.


Сподіваємося, що найблищим часом юридичній спільності стануть відомі деталі цієї заяви SCM. Зокрема, цікаво: "Як заявник обгрунтовував вичерпання національних засобів захисту?". Тому будемо слідкувати за розвитком подій і намагатися вас інформувати.

Comments


Пост: Blog2_Post
bottom of page