До завершення війни для населення та ТКЕ газ коштуватиме по 7 420 грн (з ПДВ) за 1 000 куб.м.
- Основа
- 4 черв. 2022 р.
- Читати 3 хв
Оновлено: 15 черв. 2022 р.
Щоб уникнути кризи тарифів Уряд зафіксував вартість реалізації природного газу виробникам теплової енергії, у тому числі для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, управителів багатоквартирних будинків необхідних для надання послуг з гарячого водопостачання за ціною 7 420 грн (з ПДВ) за 1 000 куб. метрів + транспортування газу (вказаний тариф діє з осені минулого року).
Про це повідомив у Телеграм п. Кирило Тимошенко.
Нормативно це, зокрема, закріплено у постанові КМУ від 31 травня 2022 р. № 637 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу щодо особливостей постачання природного газу виробникам теплової енергії".
Відповідно до цього документа, з 1 червня до 31 липня 2022 року «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» реалізує виробникам теплової енергії природний газ в обсягах, необхідних для надання послуг з гарячого водопостачання за ціною 7420 грн (з ПДВ) за 1 000 куб. метрів. До ціни додається тариф на послуги транспортування та коефіцієнт, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед.
Щоб отримати газ за ціною 7420 грн. виробник теплової енергії має виконати такі умови:
укладення з ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” угоди про розірвання з 1 червня 2022 р. договорів постачання природного газу на 2021-2024 роки;
укладення виробником теплової енергії договору постачання природного газу з ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” відповідно до законодавства.
Ці умови викликали гостру критику. Наприклад, представники Харківська ТЕЦ-5 (можливо - структура Юрія Бойка) звинуватили «Нафтогаз Трейдинг» у тому, що: «Для укладання угоди щодо механізму ПСО про поставку газу за пільговою ціною та скасуванням попереднього трирічного договору на постачання газу, ТЕЦ-5 має нести додаткове фінансове навантаження у 220 мільйонів гривень. Бачимо задекларовані на найвищому рівні ініціативи зменшення фінансового навантаження на підприємства, що працюють у дуже складній ситуації. Проте договір, підготовлений компанією «Нафтогаз Трейдинг» для ТЕЦ-5, нівелює всі ці позитивні напрацювання.».
Важливо наголосити, що газ за пільговою ціною буде доступний і для б’єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, управителів багатоквартирних будинків необхідних для надання послуг з гарячого водопостачання.
Фахівці "Служби комфорту споживачів" послідовно віддстоють ідею, що фраза ст. 7 статті 22 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”: «об’єднання оплачує холодну та гарячу воду, теплову та електричну енергію, природний газ, комунальні послуги за цінами (тарифами), встановленими для населення» означає, що умови поставки повинні бути такими як і для населення, тому що кінцевими користувачами газу є населення.
Особливості роботи ОСББ під час воєнного стану пояснив правовий експета ГО “Ресурсний центр для ОСББ” (м. Львів) Андрій Бурий.
Нагадаємо, також, що у березні 2022 року, щоб забезпечити стабільну роботу критично важливих теплових електростанцій (ТЕС) та теплоелектроецентралей (ТЕЦ), Кабмін вирішив продати їм природний газ за пільговою ціною 7,08 грн куб з ПДВ.
Міненерго пояснило, що таке рішення прийнято з метою балансування енергосистеми та забезпечення її надійної роботи вугільних ТЕС і ТЕЦ, проте виключно у разі, якщо відсутня можливість постачання необхідних обсягів вугілля внаслідок воєнних дій.
Постанова №298 передбачає потенційну можливість постачання газу на будь-яку з 12 ТЕС, адже неможливо передбачити дії російських загарбників щодо енергетичних об’єктів та інфраструктури. Водночас рішення щодо фактичного початку або припинення постачання газу ухвалюються оперативно, в межах 1-2 днів, в залежності від потреб енергосистеми та ситуації на фронті.
Відповідно до постанови, НЕК «Укренерго» регулярно визначає ТЕС і ТЕЦ, які необхідні для забезпечення стабільної роботи енергосистеми. На основі цих документів Міністерство енергетики у різні періоди часу, починаючи з 16 березня, зверталося до НАК «Нафтогаз України» щодо забезпечення газом лише 4 ТЕС і виключно у разі неможливості доставки вугілля на ці станції.
Це Зміївська, Вуглегірська (належать державній компанії ПАТ «Центренерго», Запорізька (ПАТ ДТЕК Дніпроенерго), Слов’янська ТЕС (ПАТ «Донбасенерго»). Також в рамках ПСО газ постачався на Київські ТЕЦ- 5 та ТЕЦ – 6 (КП «Київтеплоенерго»), ПрАТ «Харківська ТЕЦ-5», Чернігівську ТЕЦ (ТОВ «Фірма "ТЕХНОВА»), Сумську ТЕЦ (ТОВ «Сумитеплоенерго»), ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ», АТ «Херсонська ТЕЦ».
Коли налагоджувалося постачання вугілля або зникала необхідність енергосистеми в безперебійній роботі цих ТЕС та ТЕЦ, Міненерго одразу зверталося до НАК «Нафтогаз» щодо припинення постачання газу в рамках ПСО.
З таким поясненням урядовців згодні не всі та вважають, що міністр Галущенко подарував ДТЕК Ахметова газу на 1,4 млрд грн.
Opmerkingen