Гармонізовані стандарти є частиною законодавства, а їх текст має бути доступний безкоштовно - Велика Палата Суду ЄС
- Owner
- 7 бер. 2024 р.
- Читати 2 хв
Оновлено: 11 бер. 2024 р.
У 2018 році Європейська комісія відхилила прохання двох некомерційних організацій отримати доступ до Гармонізовані технічні стандарти, що стосуються безпеки іграшок. У 2021 році Генеральний суд підтвердив цю відмову. Однак в апеляції Суд вважає, що існує переважна суспільна зацікавленість у розкритті Гармонізовані стандарти безпеки іграшок, оскільки вони є частиною законодавства ЄС через їх юридичні наслідки.
З цього приводу дивись рішення Великої Палати Суду ЄС від 04.03.2024 у справі Case C-588/21 P «Public.Resource.Org and Right to Know v Commission and Others».
Суд нагадує, що законодавство ЄС гарантує будь-якому громадянину Європейського Союзу та будь-якій фізичній або юридичній особі, яка проживає у державі-члені доступ до документів, включаючи ті, що належать Європейській комісії. Однак прохання про доступ до документа може бути відхилий, якщо його розкриття підірве захист комерційних інтересів фізична або юридична особа, включаючи інтелектуальну власність, якщо немає переважаючого суспільного інтересу до розкриття інформації.
У даному випадку документи, що стосуються гармонізованих стандартів, що стосуються безпеки іграшок, формують частина законодавства ЄС. Законодавство ЄС може надати юридичні наслідки таким стандартам, зокрема тому факту, що продукти, які відповідність цим стандартам вважається такою, що відповідає стандартам, викладеним у цьому законодавстві, і встановлює умови, які повинні бути виконані для маркетингу такої продукції в ЄС. З цією метою гармонізований стандарт може вказати права, надані фізичним особам та їх зобов'язаннями. Склаючись, зокрема, на принцип верховенства права та принцип вільного доступу до закону. Суд вважає, що можливість для громадян ознайомитися з цими стандартами можуть бути необхідними для того, щоб вони могли перевірити, чи даний продукт чи послуга насправді відповідає вимогам такого законодавства. Відповідно, Суд вважає, що існує переважна громадськість зацікавленість у розкритті відповідних гармонізованих стандартів.
Суд наголосив, що, хоч, дотримання гармонізованих стандартів не є обов’язковим, - продукти, які відповідають цим стандартам, користуються перевагами від презумпції відповідності з основними вимогами, що стосуються них, викладеними у відповідному законодавстві ЄС про гармонізацію. Ця юридична сила, надана цим законодавством, є однією з істотних характеристик цих стандартів і робить їх важливим інструментом для суб’єктів господарювання з метою реалізації права на вільний рух товарів або послуг на ринку ЄС.
Зокрема, суб’єктам господарювання може виявитися складно або навіть неможливо вдатися до процедури, відмінної від процедури дотримання таких стандартів, як-от індивідуальний експертний звіт, у світлі адміністративних труднощів і додаткових витрат, які виникають у зв’язку з цим.
У світлі вищевикладених міркувань, згідно з прецедентним правом, необхідно вважати, що запитувані гармонізовані стандарти є частиною права ЄС. У зв’язку з цим слід, нагадати, що Суд уже постановив, що гармонізований стандарт, прийнятий на основі директиви, посилання на який було опубліковано в Офіційному журналі Європейського Союзу,формує частиною законодавства ЄС через його правові наслідки (див., з цього приводу, рішення від 27 жовтня 2016 року, James Elliott Construction, C-613/14 , EU:C:2016:821 , пункт 40 ).
Гармонізовані стандарти (Harmonised Standarts) – це технічні специфікації, які дозволяють виконати обов’язкові (суттєві) вимоги.
Європейські стандарти відіграють дуже важливу роль на внутрішньому ринку, наприклад, завдяки використанню гармонізованих стандартів у презумпції відповідності продукції, яка буде доступна на ринку, основним вимогам, що стосуються цих продуктів, викладеним у відповідній гармонізації Союзу законодавство. Ці вимоги мають бути точно визначені, щоб уникнути неправильного тлумачення з боку європейських організацій стандартизації.
Гармонізовані стандарти розробляють європейські органи стандартизації: Європейський комітет зі стандартизації (CEN), Європейський комітет зі стандартизації в електротехніці (CENELEC), Європейський інститут телекомунікаційних стандартів (ETSI). Гармонізовані стандарти публікуються в офіційному журналі Європейських спільнот і впроваджуються у національні правові системи як національні стандарти з ідентичними характеристиками.
Comments