Газзбути не повертають переплати за газ спожитий у травні 2022 року. Що робити?
- Owner
- 14 лип. 2022 р.
- Читати 5 хв
Оновлено: 20 лист. 2022 р.
Такі дії Газзбутів порушують ліцензійні умови з постачання газу, "Правила постачання природного газу" та містять ознаки зловживання монопольним становищем. Споживачам допоможе звернення в АМК, НКРЕ КП. Новий постачальник - ГК «Нафтогаз України», теж, не може самоусунутися від проблем своїх клієнтів і вимагати повторної оплати, чи погрожувати припиняти газопостачання, доки не будуть повернуті гроші від Газзбутів.
Сайт «Високий Замок Online» повідомив, що споживачам, які “попали”, запропоновано механізм повернення переплачених коштів. Але він настільки складний, що повернути ці гроші буде неабияким квестом. Принаймні чимало бабусь і дідусів точно з цим не впораються. Та вони і знати про це не будуть...
Отже, треба подати до “Львівгаз збуту” пакет документів:
письмову заяву на повернення коштів,
копії паспорта (1-6 сторінки)
копії ідентифікаційного коду,
копії квитанції про помилкову оплату (прим. «Служби комфорту споживачів», з юридичної точки зору, жодних помилкових платежів за травень споживачі не здійснювали. Вони добросовісно виконували умови договру, а постачальник їх не виконав – не поставив продукції. Зміна умов договору і зміна постачальника відбулася постфактум)
довідку з банку з реквізитами карткового рахунку (може бути автоматично згенерована у мобільному додатку банку, повинна містити IBAN карткового рахунку).
На копіях документів має бути посвідчувальний напис («Згідно з оригіналом»), а також підпис, ПІБ власника документа і дата.
Підписану заяву та документи треба надіслати поштою до офісу “Львівгаз збуту” (79039, м. Львів, вул. Шевченка, 111А). Також підписану заяву та документи можна направити на електронну скриньку contact@lvgaszbut.com.ua. У цьому разі заява та копії документів мають бути завірені електронним підписом (ЕЦП).
Запропонований Газзбутами механізм справді обтяжливий для пересічного споживача і суперечить законодавству.
Як повинні були діяти Газзбути з переплатою населення за травень?
Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам (а отже, – і умови договорів укладених постачальниками з населенням) передбачає обов’язок постачальника забезпечити безперервне постачання природного газу в порядку та на умовах, передбачених цим договором відшкодовувати збитки, понесені споживачем у випадку невиконання або неналежного виконання постачальником своїх зобов’язань за цим Договором; а, також, - виконувати інші обов’язки, покладені на постачальника чинним законодавством та/або цим договором.
Серед інших безумовних обов’язків постачальника є - проведення остаточних розрахунків зі споживачем, якщо договір припинено. До того ж, законодавство зобов’язує постачальника вчиняти активних дій для таких розрахунків (мається на увазі – повернення грошей), а не вимагати заяв, чи додаткових документів (на зразок копій паспортів чи ідентифікаційних номерів) від своїх споживачів.
Пункт 34 розділу ІІ «Правил постачання природного газу» передбачає, що постачальник зобов'язаний надати споживачеві остаточний рахунок (рахунок-фактуру) після зміни постачальника або розірвання договору постачання природного газу не пізніше ніж через шість тижнів після такої зміни або розірвання договору.
Ці норми узгоджуються з п. 11 розділу V «Правил постачання природного газу», що попередній постачальник не пізніше ніж через шість тижнів після виключення побутового споживача з Реєстру його споживачів в інформаційній платформі зобов’язаний виставити такому споживачеві остаточний рахунок з урахуванням усієї непогашеної суми заборгованості, у тому числі за графіком погашення заборгованості (за його наявності) за договором постачання природного газу. Побутовий споживач зобов’язаний здійснити оплату такого рахунка не пізніше десяти робочих днів з дня виставлення такого рахунка.
Те, що сторони, які припиняють договірні відносини, зобов’язані провести остаточні розрахунки (це ж стосується й повернення переплат) є відомою всім максимою цивільного права, яка не потребує спеціального обґрунтування.
Де-факто, зміна постачальника з Газзбутів на Нафтогаз відбулася з 1 травня 2022 року. Тому остаточні рахунки мали бути виставлені не пізніше 12 червня 2022 року та оплачені до 24 червня (десть робочих днів після отримання рахунку).
Споживачі, не можуть бути в гірших умовах ніж їх постачальники. Це - ще одна фундаментальна засада цивільного права – сторони договору є рівними. А у відносинах професійних учасників ринку (Газзбути - професійні учасники ринку) фізичні особи ще й додатково захищені, як пересічні споживачі.
Тому, Газзбути, які до 24 червня 2022 року не повернули своїм побутовим споживачам зайво та безпідставно отриманих. Коштів є порушниками законодавства, в тому числі й антимонопольного. Якщо споживачі будуть діяти послідовно, то матимуть шанси на повернення переплати за травень 2022 року в подвійному розмірі. Обґрунтування цього твердження можна прочитати в нашому матеріалі "Відшкодування шкоди завданої монополістами споживачу в подвійному розмірі".
Що робити споживачам, яким Газзбути не повернули коштів переплати за газ?
Перше. Радимо, щоб споживач, якому не повернув переплати попередній постачальник, обов’язково, письмово повідомив про це свого нового постачальника. Про важливість такого повідомлення розказано нижче.
Реквізити «Газопостачальної компанії «Нафтогаз» https://gas.ua/uk/home/contacts для письмової комунікації зі споживачами такі: для електронних листів: client@gas.ua
для паперових листів: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1
Друге, що потрібно зробити – це письмово звернутися до свого попереднього постачальника із заявою про повернення коштів. Рекомендуємо виконати його вимоги описані вище щодо пакету документів, які слід додати.
Писати заяву про повернення коштів особливо необхідно тоді коли маєте намір вимагати від постачальника повернення переплати в подвійному розмірі. Тому що після 24 червня 2022 року неповернута переплата вважається збитками (шкодою) завданою споживачам. А управлена сторона, яка зазнає збитків, зобов’язана вчинити дій для мінімізації шкоди, яка їй завдається. Заява про повернення грошей ,якраз, буде достатнім доказом дбайливої поведінки споживача.
Третій крок – це письмова скарга до АМК та НКРЕ КП. Цим органам державної влади, напевно, вже відомо про проблему неповернення коштів, але кожному споживачу краще написати індивідуальне звернення.
Четверта дія – це звернення до суду.
Усі кроки треба робити якомога швидше, тому що Газзбути, можливо, є фактичними банкрутами. І чим довше будемо затягувати з активними діями – тим менше шансів на повернення грошей.
Ми свідомо не розказуємо тут: як писати скаргу до АМК чи НКРЕКП; який текст заяв має бути складено в ці органи чи до суду? Тому що переконані, що ці речі якісно можуть зробити лише адвокати чи фахові юристи. Таким адвокатом у місті Львові є юристи "Служби комфорту споживачів".
Чому важливо повідомляти ГК Нафтогаз?
Журналістка Юлія Ліщенко доречно зауважила: «І чому б ото двом поважним компаніям – “Нафтогазу” і “Львівгаз збуту” – не розібратися між собою, не перекинути ті людські грошики з одного рахунку на інший і не мучити споживачів?».
Звичайно, що можна заплатити новому постачальнику за газ спожитий в травні 2022, а вже потім «розбиратися» з попереднім. Але часто сума в 1000 чи 3000 гривень є доволі суттєвою частиною сімейного бюджету.
Тому, нагадаємо, що споживачі змінили постачальника газу не зі своєї доброї волі, а за розпорядженням державного органу. Про що свідчить наказ Міністерства енергетики України №198 від 08.06.2022 року "Про постачання природного газу побутовим споживачам".
Фактично, цим наказом усіх побутових споживачів природного газу "заднім числом" (що є важливо!) перевели від одного монополіста з приватної групи РГК до іншого монополіста – державної групи Нафтогаз. Та не врахували, при цьому переводі, усіх інтересів споживачів, зокрема, таких нюансів, як переплата за газ.
Тому, два монополісти, у відносинах між собою та споживачами, повинні діяти так, щоб не ущемляти прав побутових споживачів.
Простіше кажи, Нафтогаз, як монополіст, зобов’язана толерантно ставитися до споживачів, які мають неповернуту переплату за газ від Газзбутів і жодним чином не погрожувати припинити газопостачання за заборгованість спів мірну з переплатою Газзбутам.
За детальними роз’ясненнями конкретної проблеми можна звернутися до юриста чи адвоката у Львові Служби комфорту споживачів.
コメント