top of page

Війна - це форс-мажор навіть там де немає бойових дій. Навіть у Польщі чи Нідерландах.

  • Owner
  • 21 жовт. 2022 р.
  • Читати 5 хв

Аргументи українських юристів, які вважають, що війна з Росією не є форс-мажором для кожного контракту укладеного до 24 лютого 2022 року, зводяться до такого: “активні бойові дії не ведуться на всій території України, а введення воєнного стану не призвело до істотних обмежень прав і свобод”. Однак бойові дії в Україні та повязані з цим економічні наслідки є форс-мажором навіть для контрактів, які мали бути виконані в Польщі або Нідерландах, не те що у Львові чи Києві.

Ось що пишуть про форс-мажор через війну в Україні польські колеги.

Початок війни в Україні за одну ніч змінив не лише реальність людей у ​​зоні бойових дій. Закордонні українці кинулися рятувати Батьківщину, покинувши колишні заняття. Справедливо і очевидно, що багато з них залишили роботу в Польщі. Однак їх рішення вплинуло на можливість безперебійного виконання контрактів, в яких вони брали участь.


У свою чергу, деякі компанії втратили можливість використовувати українських субпідрядників, українські поставки або товари, що поширюються з цього напрямку. Або необхідні їм товари купили як гуманітарну допомогу, або їхні польські працівники настільки залучилися до допомоги Україні, що в них впала продуктивність.


Нарешті, є ті, хто виконує контракти з російським елементом. Боротьба там не йде, але війна, яка триває, і санкції, накладені на Росію, можуть завадити виконанню цих контрактів. Дійсно, вплив війни на можливість безперебійного виконання контрактів можуть відчути навіть ті, чий контракт на перший погляд не має жодного відношення до жодної з країн, які активно беруть участь у війні.


Ситуація динамічно та кардинально змінюється, а це означає, що вплив війни в Україні на поточні контракти, в тому числі державні, може бути дедалі серйознішим. Те, як цей вплив перетворюється на відповідальність підрядника за публічним контрактом, буде питанням фактичних обставин, а також умов контракту.

Оригінал тексту тут.

А це - приклад конкретного арбітражу в Нідерландах.

Арбітри Ради третейських судів у будівельних спорах («RvA») постановили в арбітражному рішенні від 25 серпня 2022 року ( № 37,382 ), що війна в Україні та її наслідки можуть розглядатися як непередбачені обставини в розумінні ст. 6:258 Цивільного кодексу.

Це означає, що клієнт не може розраховувати на незмінне обслуговування будівельного контракту. Хоча це рішення конкретно стосується спору, який було передано на розгляд арбітрів, з нього можна винести деякі відповідні уроки.


Що відбувалося?

Восени 2020 року замовник та підрядник уклали будівельний договір на реалізацію односімейних будинків та квартир.


Стаття 15.2 будівельного підряду відіграє важливу роль у спорі. У ньому зазначено:

"Сторони погоджуються, що проміжні коригування цієї угоди повинні бути можливими, якщо сторони спільно вирішать це зробити або в одному з наступних випадків, на які може посилатися найбільш старанна сторона:

a. Якщо відбувається надзвичайна непередбачена зміна обставин, яка, відповідно до об’єктивних стандартів, робить подальше незмінне виконання цієї угоди для Сторін або одна з них більше не несе обґрунтованої відповідальності.".


У статті 15.3 будівельного підряду зазначено:

"Якщо виникає (одна з) ситуацій, зазначених у попередньому абзаці, найбільш старанна сторона повідомить іншу сторону рекомендованим листом, і сторони намагатимуться протягом двох місяців скорегувати Угоду та/або (один із) Додатків, який може бути продовжений за взаємною згодою. Якщо сторони не можуть досягти коригування, виникає спір, як зазначено в статті 17.".


Підрядник вважає, що ситуація, описана в статті 15.2 підпункту будівельного контракту, виникає через війну в Україні, і що це непередбачувана обставина з серйозними, далекосяжними наслідками для економічних умов у Нідерландах.


Рішення арбітрів:

Арбітри погодилися з підрядником. Арбітри постановили наступне:

"24 лютого 2022 року Росія вторглася в Україну. Через триваючу війну в Україні зростають ціни на багато продуктів, деякі з них навіть (дуже) різко, і не лише на газ, нафту та бензин. Ситуація на і без того перенапруженому будівельному ринку зі зростанням витрат на будівництво та (неминучою) нестачею (персоналу) стала лише жахливішою ".


На думку арбітрів, "війна в Україні та її наслідки для (серед іншого) будівельної галузі (зараз) розглядаються як екстремальна, непередбачена зміна обставин ззовні, яка, згідно з об’єктивними стандартами, призведе до подальше незмінне виконання контракту для підрядника більше не є розумно виправданим".


З огляду на вищевикладене, арбітри вважають, що існує ситуація, про яку йдеться у статті 6:258 Цивільного кодексу Нідерландів, яка є обов’язковою та визначає (наскільки це стосується тут), що суд на вимогу одна зі сторін визначає наслідки може змінити угоду на підставі непередбачених обставин, які мають такий характер, що інша сторона не може розраховувати на незмінне обслуговування відповідно до стандартів розумності та справедливості.

Оригінал тексту тут.

Як бути в Україні?

Розглядаючи конкретну ситуацію, слід чітко розуміти: Що таке форс-мажор і що про нього пишуть умови договору?


Важливим є, також, час укладення договору.


Положення про «форс-мажор» включають у контракти, як правило, для звільнення однієї або кількох сторін від відповідальності за низку обставин, коли виконуюча сторона затримується у виконанні або не може виконати свої зобов’язання, але це не її «вина».


Добре підготовлені положення не тільки визначать форс-мажор, але й окреслять його наслідки.

Загальноприйнятими наслідками є призупинення виконання зобов’язань і відповідальності на період форс - мажорних обставин і, зрештою, право розірвати договір, якщо форс - мажорні обставини триватимуть.


У разі виникнення спору, найчастіше помилкою, як адвокатів сторін, так і українських суддів, є надмірно формальне ставлення до застосування цього поняття.


Ступінь застосування завжди залежить від конкретного формулювання положення про форс - мажор та потенційно інших умов у договорі, а також від ширшої фактичної матриці. наприклад, як у контракті були визначені умови про розподіл ризиків.

Отже, що можна вважати форс-мажором загалом?

Щодо обставин, за яких можна припустити форс - мажор треба виділити три основні критерії:


Зовнішнє джерело: подія не повинна походити з функціональної зони дії договірних сторін.


Неминучість: події не можна запобігти навіть максимальною обачністю сторони, яка є розумною за обставин і для сторони.


Надзвичайний характер: ця подія не очікується, і тому сторони не можуть обґрунтовано розглянути її заздалегідь.


У 2021 році несподівано (несподівано для бізнесу, ще й тому що українська влада до останнього дня публічно заперечувала можливість нападу ворога) виникла гостра загроза війни і, таким чином, сама війна (бойові дії) вважаються подіями непереборної сили.

Не лише бойові дії. Пов’язані з війною економічні наслідки, також, розглядаються як форс-мажор.

Однак пов’язані з війною економічні наслідки також розглядаються, оскільки, наприклад, пов’язане з пандемією Covid-19 підвищення цін на будівельні матеріали та дефіцит поставок також класифікуються як такі події в літературі і практиці правозастосування. Раптове і значне підвищення ціни на природний газ було б еквівалентним. Крім того, форс - мажорними обставинами можуть бути законодавчі заборони чи інші втручання уряду, наприклад санкції проти Росії .


Важливо пам'ятати, що при форс-мажорі кредитор має право вимагати виконання зобов'язання в майбутньому або відмовитися від договору. Також, він має право на відсотки за прострочення і не зобов’язаний на певний час виконувати свої зобов'язання за угодою (право відмовитися від виконання). Однак ,відповідальність сторони, яка посилається на непереборні обставини, за збитки буде виключена через відсутність вини.

Зовнішнє джерело та неминучість.

Тут важливо розуміти, що невиконання умов договору має бути саме неможливим, а не складним або невигідним.

При цьому, жодна сторона при дії форс-мажору не зобов'язана виконувати договір собі в збиток.

Сторона, яка розглядає можливість покладатися на форс - мажорні обставини для виправдання невиконання, повинна подумати про те, як можна буде продемонструвати, що для неї юридично чи фізично неможливо виконати свої договірні зобов’язання, а не просто невигідно чи складніше це зробити.


Якщо сторона стурбована тим, що існує ризик того, що її контрагент може спробувати покластися на форс - мажор (наприклад, через місцезнаходження чи галузь, у якій перебувають сторони), вона може захотіти розглянути способи, якими її контрагент може продовжувати свою діяльність (наприклад: обмежили в потужності електроенергії з центральної мережі - чому не були придбані та задіяні резервні джерела струму у вигляді дизель-генераторів; висока ціна на газ як паливо - чи є альтернативні джерела тощо). При цьому контрагенту може бути важко довести, що його зобов’язання за контрактом стали неможливими. Для цього з обох сторін слід залучати професійних юристів.

Надзвичайність події.

Розглянемо на прикладі цін на природній газ та перебої з електроенергією.


Враховуючи нинішню ситуацію, слід очікувати, що поставки газу та енергії можуть припинитися, а заміну не буде легко придбати. Тому така подія, ймовірно, більше не вважатиметься непередбачуваною. Це виключає описані раніше можливості розірвання або зміни контракту у разі неможливості.

Практичні поради.

Під час розробки положень про форс - мажор:

  • чітко обумовлюйте події, які можуть викликати форс-мажорні обставини,

  • яка сторона повинна нести комерційний ризик,

  • наслідки форс-мажорних обставин і

  • чи повинні існувати будь-які триваючі зобов’язання після завершення дії непереборних обставин.

Україна переможе! А адвокати Служби комфорту споживачів у Львові допоможуть вам залагодити суперечки ще на стадії переддоговірних переговорів і підписання документів про співпрацю. Звертайтеся.


Comments


Пост: Blog2_Post
bottom of page