top of page

Відсторонили через відмову від вакцинації. Що робити?

  • Основа
  • 4 січ. 2022 р.
  • Читати 2 хв

Оновлено: 12 лют. 2022 р.

Для початку слід наголосити, що ми жодним чином не намагаємося агітувати наших читачів проти вакцинації. Кожен має право самостійно вирішувати чи вакцинуватися йому чи ні.


У ст.10 ЗУ«Основи законодавства України про охорону здоров’я» зазначено, що кожен громадянин мусить піклуватися про своє здоров’я і здоров’я дітей, не шкодити здоров’ю інших громадян, проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення. А в статті 43 цього ж закону, вказано, що пацієнт мусить дати згоду на будь-яку медичну допомогу, включаючи й щеплення.


У зв’язку з високим рівнем захворюваності та смертності кожна країна, включаючи Україну намагається сприяти вакцинації людей. До прикладу, У Сінгапурі держава не оплачуватиме лікування від коронавірусної інфекції нового типу громадянам, які вирішили не вакцинуватися. У Франції було запроваджено “паспорти здоров'я” для відвідування ресторанів, внутрішніх поїздок країною та для медичних працівників. Канада зробила вакцинацію обов’язковою для державних службовців та осіб, що подорожують залізничним та повітряним транспортом всередині країни.

Щодо України, від 8 листопада набрав чинності наказ МОЗ з переліком професій, виробництв та організацій працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням, до якого входять:

  • Працівники центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів

  • Працівники місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів

  • Працівники закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності

Також там було зазначено, що працівники відповідних організацій, які станом на 08 листопада 2021 року не матимуть хоча б одного щеплення проти COVID-19, будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати до моменту отримання щеплення, винятком є працівники, які мають протипоказання до вакцинації та надали відповідний медичний висновок, виданий медичним закладом.

Цей перелік є вичерпним і дані обмеження не можуть застосовуватися до працівників інших професій.


Цікаво, що недавно Президент України відповів на петицію щодо кримінальної відповідальності у вигляді позбавлення волі за “примусову вакцинацію”, звернувшись до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів з вимогою розглянути викладені у петиції пропозиції та проінформувати про результати.

Команда «Служби комфорту споживачів» не може просто дивитись на те, як порушують наше право вибору та просто змушують вакцинуватися з погрозою відсторонення від роботи, а потім звільнення. Давайте розберемося в цій ситуації з правової точки зору.


Почнемо з працівників професій, які входять до наведеного вище переліку МОЗ. Роботодавець зобов'язаний вас відсторонити без збереження заробітної плати, але утримувати ваше місце роботи і потім поновити, коли закінчиться карантин чи буде встановлено факт вашої вакцинації. Можливим є також переведення на дистанційну чи надомну роботу за спільної згоди.


Якщо ж до вас все-таки застосували відсторонення і ваш фах не включений до наведеного вище переліку професій, то ми зможемо допомогти поновитись на посаді і ще й заробити на цьому.

По-перше, недопуск працівника на роботу вважається грубим порушенням законодавства про працю і у такому випадку потрібно фіксувати факт недопуску (в ідеалі ще й пройти перевірку на стан сп’яніння у лікарні) та звернутися у правоохоронні органи.


Якщо ж вас звільнили після такого відсторонення, то впродовж одного місяця (відрахунок починається з для вручення наказу про звільнення або з дня, коли вам видали трудову книжку) ви маєте право подати позов у суд. Наші юристи в цьому вам допоможуть. Після схвального рішення суду роботодавець буде змушений поновити вас на посаді, яку ви займали, виплатити всю зарплату за час вашої відсутності та моральну шкоду.






Comments


Пост: Blog2_Post
bottom of page